Reporterzy Polskiego Radia Katowice, którzy codziennie są najbliżej mieszkańców naszego regionu, zapraszają na cykl reportaży. Intymne opowieści z czasów kwarantanny. Opowiadamy o państwa uczuciach, obawach, małych radościach, chęci niesienia pomocy i szukamy odpowiedzi kiedy to wszystko się skończy. Wszyscy jesteśmy od siebie oddzieleni a tak bardzo potrzebujemy bliskości. Reportażyści szukają sposobów opowiadania o świecie w czasach gdy intymna rozmowa w cztery oczy jest praktycznie niemożliwa. Kontakt...
Reportaż: Himalaje
W Radiu Katowice wraz z aktorami Teatru Śląskiego stworzyliśmy dla Państwa słuchowisko o historii himalaisty i katowiczanina Jerzego Kukuczki. Powstało ono na podstawie spektaklu "Himalaje" w reżyserii Roberta Talarczyka.Reporterka Agnieszka Loch przysłuchiwała się pracy artystów z realizatorem Jackiem Kurkowskim.
Di 15.04.2025
13 : 56 min
Reportaż: 15. rocznica katastrofy smoleńskiej
15 lat po katastrofie smoleńskiej – jak dziś pamiętamy tamten dzień?10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria.W rocznicę tych tragicznych wydarzeń zapytaliśmy mieszkańców regionu, jak zapisały się one w ich pamięci.
Do 10.04.2025
14 : 11 min
Reportaż: Tam i z powrotem
Blisko dwa miesiące i ponad 1000 km wędrówki. Cały czas na nogach, przez piękne pasma polskich gór. Nie byłoby w tym może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że dwaj piechurzy, mają "serca po przejściach". Dziś 73-letni Marek Szlicht, w 2014 roku przeszedł przeszczep serca, jego kompan Leszek Piekło, lat 77, ma wszczepiony po zawale kardiowerter. Razem postanowili pokonać Główny Szlak Beskidzki z Ustronia do Wołosatego i... z powrotem. Początkowo towarzyszył im młodszy Ryszard Wolski, którego zdrowie nie pozwoliło jednak na kontynuację wędrówki do Wołosatego. Marek Szlicht i Leszek Piekło osiągnęli cel nie tylko pokonali Szlak w dwie strony, ale też podczas wędrówki promowali hasło "Transplantacja daje życie”, edukowali, rozmawiali. "Tam i z powrotem" to reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 08.04.2025
16 : 20 min
Reportaż: z wizytą u rusznikarza Jerzego Wałgi
Czy wiedzą Państwo, czym jest cieszynka? To bogato zdobiona małokalibrowa strzelba myśliwska przeznaczona do polowań na siedzące ptactwo. Każda sztuka stanowi unikatowe dzieło sztuki.Z Szymonem Brandysem będziemy u ostatniego w Europie rzemieślnika - rusznikarza Jerzego Wałgi - który tworzy cieszynki własnoręcznie.
Do 03.04.2025
12 : 53 min
Reportaż: Śląski kowboj
Paweł Brzeziński to śląski kowboj, wielokrotny mistrz Polski w Western Horse Riding, czyli westernowym ujeżdżaniu koni. Choć pasja Pawła kojarzy się być może Państwu z serialem "Bonanza" lub popularnym ostatnio "Yellowstone", to nie produkcje filmowe sprawiły, że postanowił założyć dżinsy, kowbojki i spędzać wszystkie wolne chwile w siodle, a nie jak większość rówieśników przed ekranem telefonu, czy komputera. W tym roku zdaje maturę - ambitnie - rozszerzoną o chemię i biologię. Czy swoją przyszłość wiąże z dotychczasowymi osiągnięciami? To między innymi postara się sprawdzić Jadwiga Woźnikowska odwiedzając w jednej ze śląskich stadnin bohatera swojego reportażu, którego realizacją dźwiękową zajął się Jacek Kurkowski.
Mo 31.03.2025
16 : 17 min
Reportaż: Igła i Nitka
"Igła i Nitka" – reportaż Wojciecha Paculi, będący portretem profesji, która niestety zanika. Krawiecki duet, czyli właśnie "Igła i Nitka", pochyla się z troską nad swoistym znakiem czasów – gdy ubrania można kupić tanio i łatwo, ale załatać czy zacerować przysłowiową dziurę w bluzce czy spodniach jest już znacznie trudniej. Warto posłuchać tej nostalgicznej, a jednocześnie krzepiącej opowieści.
Do 27.03.2025
10 : 52 min
Reportaż: Mieć dobrych ludzi obok
W pewnym momencie swojego życia powiedziały sobie, że czas najwyższy dać światu coś od siebie i zaczęły pomagać dzieciom chorym onkologicznie. Wiedziały, że będzie się to wiązało z płaczem, ale nie wiedziały jeszcze, że przyniesie tyle radości. Mowa o założycielkach fundacji "Iskierka", która powoli zbliża się do 20-lecia działalności."Mieć dobrych ludzi obok" to tytuł reportażu Wojeciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrji.
Mo 17.03.2025
18 : 05 min
Reportaż: 21 centymetrów
Swoją historią podzieli się z nami Michalina - śliczna i mądra studentka filozofii, z którą w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka przy Szpitalu Miejskim w Zabrzu spotkała się Jadwiga Woźnikowska. Reportaż pt. "21 centymetrów " zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 06.03.2025
17 : 04 min
Reportaż: Jedziemy do zęba
Dziś obchodzimy Dzień numeru 112. Przy tej okazji odwiedziliśmy ratowników i dyspozytorów medycznych, by zapytać jak to naprawdę jest ze zgłoszeniami i czy jesteśmy dojrzałym społeczeństwem. "Jedziemy do zęba" - to reportaż W.Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrii.
Di 11.02.2025
16 : 59 min
Reportaż: Posztrykuj
Bibliotekę słusznie kojarzymy z miejscem w którym wypożyczamy książki, ale ta, o której opowiemy za chwilę łączy w sobie wypożyczalnie z kinem. I to nie byle jakim..."Posztrykuj" sobie w kinie to reportaż W.Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrii
Mo 10.02.2025
14 : 17 min
Reportaże: 80 lat Dziennika Zachodniego
Pierwszy numer Dziennika Zachodniego ukazał się na rynku wydawniczym 6 lutego 1945 roku. Reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch wybrała się ze starszymi i młodszymi redaktorami Dziennika na wycieczkę po zakamarkach redakcji i historii. Realizacja Jacek Kurkowski.
Do 06.02.2025
16 : 36 min
Reportaż: Mój waleczny tata
Był człowiekiem odważnym, który walczył zarówno w powstaniach śląskich jak i w II wojnie światowej. Był jednak także człowiekiem przedsiębiorczym i ekspresyjnym, z którym wiążą się ciekawe anegdotki. Swojego ojca, Teodora Rigera, wspomina mieszkanka Katowic, Dorota Frąckowiak."Mój waleczny tata" - reportaż Doroty Stabik w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 03.02.2025
15 : 19 min
Reportaż. Najmłodsza wolontariuszka
5-letnia Dzidka z Dąbrowy Górniczej już po raz 4 kwestowała dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewczynka urodziła się w 23 tygodniu ciąży jako pół kilogramowy wcześniak i najmniejszy noworodek urodzony w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Dzidka korzystała wówczas ze sprzętu zakupionego przez Orkiestrę. Zdzisia kwestuje co roku wraz ze swoimi rodzicami panią Sandrą i panem Karolem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego zatytułowanego ''Najmłodsza wolontariuszka'
Di 28.01.2025
14 : 44 min
Reportaż: Sprawiedliwi
W Oświęcimiu odbyły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Pod bramę z napisem "Arbeit macht frei" przyjechało kilkadziesiąt zagranicznych delegacji.Jednak wyzwolenie obozu poprzedziły Marsze Śmierci - więźniowie zostali zmuszeni do deportacji, na którą między innymi składała się kilkudziesięciokilometrowa piesza wędrówka w 20 stopniowym mrozie. Ci którzy sprzeciwiali się marszowi lub podczas morderczej wędrówki opadali z sił - byli mordowani przez SS-manów.Część więźniów podjęła próby ucieczki - z różnym skutkiem. Te, które zakończyły się sukcesem były możliwe dzięki heroicznej postawie polskiej ludności. I tak też było w Borowej Wsi, gdzie zabierze dziś Państwa reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Sprawiedliwi", a w którym przewodnikami po historii będą Stanisława Wandzik i historyk dr Przemysław Noparlik…
Di 28.01.2025
17 : 17 min
Reportaż: To jest tragedia górnośląskich rodzin
Mija 80 lat od Tragedii Górnośląskiej. To określenie, które dopiero od niedawna funkcjonuje w społeczeństwie, przez lata bowiem wydarzenia ze stycznia 1945 były tematem tabu. O swoich tragicznych losach Górnoślązacy nie mogli i wstydzili się mówić. O tym co wydarzyło się w naszym regionie tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej opowiada reportaż Doroty Stabik "To jest tragedia górnośląskich rodzin" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 23.01.2025
8 : 57 min
Reportaż: Pani Mama Krysia
Jest przybraną mamą dla prawie 115. podopiecznych Domu Kulejących Aniołów w Piasku koło Pszczyny i jest też, a może przede wszystkim, biologiczną mamą niepełnosprawnego, 47-letniego Maćka. Krystyna Fuławka, bo o niej mowa, optymizmu, wiary, chęci, ale przede wszystkim siły ma aż nadto. I dobrze. Bo choć myśli o emeryturze, to emerytura nie myśli o niej. Dlaczego? Między innymi o tym w reportażu "Pani Mama Krysia", na który zaprasza Marcin Kazek-Wielgus. Tę historię muzycznie zrealizował Kuba Hyrja.
Di 21.01.2025
13 : 51 min
Reportaż: A kto nam zabroni. Czaroband
Zapraszamy do wysłuchania muzycznej, zaczarowanej historii. Przy Kopalni Kultury w Czeladzi działa zespół Czaroband w składzie: Maria Kańtoch, Joanna Witaszczyk, Zbigniew Glagluś, Barbara Strzelecka, Barbara Ciszek, Janina Janoska oraz Ewa Ragan. Nad pasjonatami śpiewu czuwa kierownik Kopalni Kultury Beata Marcinkowska. W rozśpiewanej Czeladzi byliśmy z mikrofonem Radia Katowice. Na spotkaniu z zespołem Czaroband w Czeladzi była reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch. Reportaż zatytułowany "A kto nam zabroni. Czroband" zrealziował Jacek Kurkowski.
Do 16.01.2025
14 : 18 min
Reportaż: Rękopis znaleziony w…Gliwicach
Reportaż przygotowany przez Wojciecha Paculę, zatytułowany „Rękopis znaleziony w... Gliwicach”, przywołuje wydarzenia z pierwszych miesięcy 1945 roku w tym mieście, już po wkroczeniu Armii Czerwonej. W tamtejszym szpitalu pozostał niemiecki lekarz, który opiekował się wszystkimi, którzy tego potrzebowali. Prowadził on przy okazji bardzo osobisty pamiętnik, odnaleziony po latach.
Do 16.01.2025
14 : 58 min
Reportaż: Wymarzona praca
Hokeistki z klubu Kojotki Naprzód Janów to wicemistrzynie Polski. Dziewczyny z Katowic zostały wyprzedzone jedynie przez znacznie starsze koleżanki z klubu Polonia Bytom.Choć podobnie jak ich koledzy z lodowiska, młode kobiety trenują 6 razy w tygodniu. Nie zarabiają, bo... są kobietami. Mimo to Sylwia Łaskawska, Karolina Churas i Julia Zyguła kochają to, co robią.Zapraszamy Państwa na reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Wymarzona praca" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 13.01.2025
14 : 33 min
Reportaż: Alfabet światła
Gdy Wojciech Skowroński pana Janusza Chmielniaka odwiedził kilka lat temu, jego kolekcja była już bardzo pokaźna. Dziś eksponatów jeszcze przybyło i powoli w domu p. Janusza zaczyna brakować miejsca. I to wszystko z miłości do światła
Di 07.01.2025
16 : 03 min
Reportaż: Nie było nas, był las
Lesistość w woj. śląskim wynosi ponad 30%, co plasuje nasz region na 5. miejscu w kraju. Ten wysoki wskaźnik wynika z pokrytych gęstymi lasami obszarów górskich. Wystarczy spojrzeć na położenie Nadleśnictwa Wisła, które posiada średnią lesistość na poziomie 66%…Ważnym narzędziem w popularyzacji wiedzy o lasach i przyrodzie są należące do Lasów Państwowych Leśne Ośrodki Edukacji Ekologicznej. Jeden z nich w Istebnej otworzył swoje podwoje po ponadrocznej przerwie remontowej. Zapraszam teraz na reportaż Szymona Brandysa pt. Nie było nas, był las” w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 23.12.2024
15 : 59 min
Reportaż: Psia dola
W wigilię zwierzęta przemówią... ludzkim głosem. Psy też. O psach, o ich przymiotach, zdolnościach a przede wszystkim o wierności, ludzie mogą opowiadać godzinami a zwłaszcza wolontariusze ze schronisk dla zwierząt. Jednemu z nich, z bedzińskiego schroniska, podczas spaceru z dwoma psiakami towarzyszył niedawno z mikrofonem Wojciech Pacula. Tak powstał reportaż zatytułowany "Psia Dola".
Do 19.12.2024
14 : 23 min
Reportaż: Łowienie jak fedrowanie
W wielu gospodarstwach rybackich działających na południu naszego regionu pracują emerytowani górnicy. Jak się odnajdują w tak bardzo "innym" fachu? O tym w reportażu Wojciecha Skowrońskiego "Łowienie jak fedrowanie". Realizacja dźwiękowa Kuba Hyrja.
Di 17.12.2024
13 : 16 min
Reportaż: Kobiety w transformacji
Di 10.12.2024
9 : 40 min
Reportaż: Transformacja dzielnicy Skarpa Bytom
Di 10.12.2024
10 : 56 min
Reportaż: Zosia od Tereski
Teresa Szymońska z Sośnicowic od lat bezinteresownie pomaga potrzebującym, chorym, cierpiącym, ale też zainteresowanym śląską godką. W tym celu, by przybliżyć śląskie tradycje założyła izbę tradycji. Pani Teresa ma też przyjaciółkę Zosię... nietypową przyjaciółkę. "Zosia od Tereski" to tytuł reportażu Wojciecjha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 09.12.2024
18 : 12 min
Reportaż: Moja Uśka
Teraz będzie o prawdziwej miłości. Pani Urszula i Henryk Pietrek z Katowic są małżeństwem z 57-letnim stażem. Ich historia pełna jest radości, sportowej pasji, ale także poświęcenia i trudu. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch zatytułowanego "Moja Uśka" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 05.12.2024
14 : 46 min
Reportaż: Dzień otwarty Radia Katowice
Wczorajsza data zostanie z nami na długo…Dzień Otwarty to zawsze doskonała okazja, aby zdradzić Państwu tajniki pracy radiowca i pokazać wszystkie zakamarki naszej rozgłośni. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć, wielu anegdot i niezliczonej ilości uśmiechów, którymi nas Państwo tak licznie obdarowali. No cóż…pozostało nam teraz tylko powspominać i choć na chwilę wrócić do tej cudownej niedzieli, którą nam Państwo zagwarantowali. A pamiątki dźwiękowe z tego wyjątkowego i pełnego wrażeń dnia - zebrała Magdalena Pańczyk.
Mo 02.12.2024
6 : 13 min
Reportaż: Po jedenaste - nie piję
Istnieje dokładnie ćwierć wieku. Jej pomysłodawcą i współorganizatorem jest znany Państwu - także z anteny Radia Katowice - ks. Piotr Brząkalik - duszpasterz trzeźwości w Archidiecezji Katowickiej, felietonista. Z biegiem lat śląska inicjatywa przerodziła się w ogólnopolską kampanię, o której słyszał już chyba każdy. Hasło Prowadzę jestem trzeźwy” setki tysięcy razy widniało na plakatach, bilbordach, autobusach, a nawet breloczkach, czy stacjach paliw. Akcja mająca promować w naszym kraju ruch trzeźwościowy jeszcze kilka lat temu była niczym pospolite ruszenie - oddawano bezpłatnie czas antenowy i powierzchnię reklamową, artyści włączali się w działania pro bono. Dziś prawa rynku zmieniły się jednak idea jest wciąż żywa i pełną parą wraca w listopadzie w przestrzeń publiczną. Po 25 latach, początki niezwykle ważnej inicjatywy wspominają - ks. Piotr Brząkalik i prof. Roman Kalarus - grafik, malarz, drzeworytnik i designer. Reportaż Jadwigi Woźnikow
Do 28.11.2024
17 : 47 min
Reportaż: Transformacja odc. 9
Zmiany w górnictwie i zamykanie kopalń mają wpływ nie tylko na zatrudnionych w samych zakładach wydobywczych. Dotyczy to także licznych firm, które współpracują z kopalniami. Muszą one zmieniać profil swojej działalności. Jak to wygląda i jak pomagają w tym środki europejskie? O Tym w reportażu Doroty Stabik w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Fr 22.11.2024
11 : 02 min
Reportaż: Dziewczyny dziewczynom
W miejscu, które kojarzy się ze śmiercią i zniewoleniem, obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech, spotkały się dwa pokolenia dziewcząt. Jedne to Dziewczyny, które swoją młodość przeżywały 85 lat temu w Ravensbrück, drugie są współczesnymi nastolatkami, które przejechały do obozu odwiedzić duchy młodych więźniarek... Zapraszamy na reportaż Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego zatytułowany "Dziewczyny dziewczynom".
Fr 22.11.2024
23 : 01 min
Reportaż: Fireke, czyli moje cztery kąty
Publikacje medialne związane z archeologicznymi sukcesami prof. Kazimierza Michałowskiego w Dolinie Nilu sprawiły, że pewien młody chłopiec zamarzył, by zostać archeologiem. Nastolatek podsłuchiwał opowieści dziadka i jego kolegów powstańców o Śląsku, jednocześnie notując zasłyszane historie. Życie napisało jednak dla chłopaka inny scenariusz. Bohater reportażu Macieja Bakesa, prałat Henryk Kuczeta został księdzem posługującym przez lata w polskiej misji emigracyjnej w Niemczech. Po kilkudziesięciu latach ks. Henryk postanowił notatki z wczesnej młodości opublikować. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Macieja Bakesa, w realizacja Rafała Drabka przy współpracy z Jadwigą Woźnikowską, pt. "Fireke, czyli moje cztery kąty".
Do 21.11.2024
12 : 52 min
Reportaż. Szwejkologia
Reportażowa gawęda o fenomenie tak zwanej „Szwejkologii”- to z przymrużeniem oka – COŚ co proponujemy dziś Państwu.Zapraszamy na mini wykład o tym co kojarzy się z wojakiem Szwejkiem, czyli z żołnierską dolą rekruta armii cesarsko-królewskiej zacnego Franciszka Józefa II. Reportaż Wojciecha Paculi w realizacji dźwiękowej Mariana Guzowskiego.
Mo 18.11.2024
11 : 42 min
Reportaż. Cieszyński rusznikarz
W sercu Cieszyna, w niewielkiej pracowni przy Starym Targu, mistrz rusznikarski Jerzy Wałga kontynuuje tradycję sięgającą XVI wieku. Jest ostatnim w Europie rzemieślnikiem, który własnoręcznie tworzy cieszynki – bogato zdobione małokalibrowe strzelby myśliwskie przeznaczone do polowań na siedzące ptactwo, stad też nazywane ptaszniczkami. Każda stanowi unikatowe dzieło sztuki i wymaga precyzji i wiedzy z wielu dziedzin rzemiosła. Zapraszamy na reportaż Szymona Brandysa pt. Cieszyński rusznikarz” w realizacji Jacka Kurkowskiego.
So 17.11.2024
12 : 53 min
Reportaż. Transformacja
Radlin to miejscowość położona miedzy hałdami. Te "śląskie góry" od lat wpływają na życie mieszkańców. W obliczu transformacji górnictwa powstaje pytanie - co dalej chociażby ze słynną "Szarlotą". Jak środki unijne mogą pomóc w przemianach przed którymi stanęły gminy górnicze? Między innymi o tym w reportażu Doroty Stabik w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Fr 15.11.2024
11 : 04 min
Reportaż: Noktowizja
Jest drobną brunetką o wspaniałym uśmiechu. Całkiem niedawno rozpoczęła swoją tenisową przygodę i dziś jest już nie tylko mistrzynią Polski, ale także brązową medalistką mistrzostw świata. Magdalena Giecewicz, żona, matka, pracująca zawodowo ma wokół siebie sprawdzonych przyjaciół. Jej radiowa historia rozpoczęła się w naszym porannym programie za sprawą przyjaciółki Ani, której dalej towarzyszyła z mikrofonem Jadwiga Woźnikowska. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Noktowizja" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 07.11.2024
17 : 51 min
Reportaż: Transformacja odc. 7
Dziedzictwo kulturowe, oprócz tradycji, opowieści czy zabytków, stanowią również piękne i naturalne elementy, które mogą zdobić mieszkania czy garderobę. Rewitalizacja rzemiosła dawnego to główny cel cieszyńskiego Stowarzyszenia Serfenta, które od lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z rzemiosłem plecionkarskim. Jak się okazuje, rękodzieło może budować naszą tożsamość oraz mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Ale czy tradycyjne rzemiosło wciąż zachwyca i fascynuje? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie cieszyńską Serfentę z mikrofonem Radia Katowice odwiedziła Magdalena Pańczyk. Reportaż dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.
Di 05.11.2024
11 : 02 min
Reportaż: Złego się wywala
W ponad 95 procent przypadków to choroby psychiczne, co do których lekarze psychiatrzy nie mają wątpliwości. Ale pozostaje jednak kilka procent przypadków, które wykraczają poza wszelkie diagnozy. Czy w takich sytuacjach sprawdzają się znane z horrorów egzorcyzmy? Czy w ogóle się je przeprowadza? "Złego się wywala" reportaż W.Skowrońskiego w realizacji J.Kurkowskiego.
Mo 04.11.2024
17 : 57 min
Reportaż: Transformacja odc. 6
Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu to miejsce, do którego ściągają turyści nie tylko z całej Polski, ale i Europy. Zjeżdżając na dół można zarówno zobaczyć, jak wygląda praca w kopalni, ale także wziąć udział w nietypowych wydarzeniach. To miejsce wyjątkowe także dlatego, że po zamknięciu części kopalń zatrudnienie znaleźli tam byli górnicy. Szolą razem z jednym z nich zjechała Dorota Stabik. Reportaż muzycznie zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 31.10.2024
10 : 43 min
Reportaż: Transformacja odc. 5
W czasach trwającej transformacji energetycznej nie możemy zapominać o seniorach, którzy przez lata pracowali w przeróżnych kopalniach w naszym regionie. Ci zdyscyplinowani, silni i skoncentrowani na osiągnięciu celu – emerytowani górnicy – nie spoczywają jednak na laurach.W Katowicach działa “Klub Seniora przy KWK Staszic”, którego członkowie w każdy czwartek spotykają się w Gawlikówce, aby wspominać dawne czasy, pielęgnować tradycje górnicze i pomagać potrzebującym z katowickiego Giszowca i nie tylko.Magdalena Pańczyk odwiedziła Klub Seniora przy KWK z mikrofonem Radia Katowice, aby dowiedzieć się czy społeczność byłych górników – to jedna wielka rodzina…Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.
Di 29.10.2024
11 : 49 min
Reportaż: Nigdy nie narzekaj
Swoje 90. urodziny obchodził duchowny, który stał na czele śląskiego kościoła katolickiego przez ponad ćwierć wieku. Msza w Jego intencji zgromadziła w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla przedstawicieli środowisk z całego regionu, od duchownych z całej Polski, po lekarzy, prawników, polityków, samorządowców, bezdomnych, wiernych z każdego zakątka Śląska. Zapraszamy na popołudniowe spotkanie z reportażem Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Nigdy nie narzekaj", którego bohaterem jest ks. abp. senior Damian Zimoń.
Mo 28.10.2024
14 : 26 min
Reportaż: Transformacja odc. 4
Zamykanie kopalń i wszystkie zmiany, które temu towarzyszyły odciskały swoje piętno także na osiedlach robotniczych. Niektóre z nich z zamknięciem zakładu, z którym były związane, poradziły sobie lepiej inne gorzej.Takim miejscem, które dzisiaj stawiane jest za wzór jest katowicki Nikiszowiec. Mówi się, że to miejsce magiczne, perełka, którą odwiedzają turyści z całego świata. Zmiany jakie to miejsce przeszło można zobaczyć wybierając się na spacer śladami rewitalizacji. I na właśnie taką wycieczkę, z mikrofonem wybrała się Dorota Stabik. Reportaż dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.
Fr 25.10.2024
9 : 35 min
Reportaż. Ad Libitum
"Ad libitum" jak wiadomo, oznacza z łaciny "według upodobania”, "bez ograniczeń” – w partyturze to określenie pozwala wykonawcy utworu na dowolność, improwizację. Występujący pod tą nazwą Śląski Chór Kameralny rzecz jasna musi trzymać się nut i znaków dyrygenta, ale w swojej 25-letniej już działalności pokazuje, że muzyka chóralna nie może mieć żadnych ograniczeń. Dlatego też misją tego profesjonalnego zespołu składającego się ze śpiewaków-absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie jest m.in. promocja chóralistyki, tak by docierała do każdego. Zapraszam teraz na reportaż pt. "Ad Libitum, czyli na granicy bez granic", w którym Szymon Brandys towarzyszył śpiewakom na próbach przed jubileuszowym wykonaniem jednego z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki klasycznej XX wieku, czyli Carmina Burana” Carla Orffa. Realizacja dżwiękowa Jacek Kurkowski.
Do 24.10.2024
14 : 56 min
Reportaż. Transformacja odc. 3
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku stanowi wzorcowy przykład rewitalizacji odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych. Miejsce od lat odznacza się holistycznym podejściem, dbałością o szczegóły oraz zaangażowaniem w zachowanie ruchomego dziedzictwa kulturowego w tym maszyn parowych. To właśnie o tym wyjątkowym miejscu, które zostało ostatnio nagrodzone Europejską Nagrodę Dziedzictwa usłyszą Państwo w reportażu Magdaleny Pańczyk w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 22.10.2024
12 : 12 min
Reportaż: Transformacja odc. 2
Kiedy zamykano kopalnie, to zwykle zamykane były także wszelkie instytucje działające wokół nich. Niektóre jednak przetrwały. Tak było z orkiestrą Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, która także przeszła swoją transformację. Dzięki staraniom członków zespołu i wsparciu samorządu, orkiestra gra już prawie od stu lat. O tym w reportażu Doroty Stabik w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Fr 18.10.2024
10 : 24 min
Reportaż: Nie jesteś wyjątkowa
Kiedy lekarz mówi "Masz nowotwór", spada to na ciebie jak grom z jasnego nieba. Jedyne co w tamtej chwili chcesz zrobić, to zniknąć. Ale jak udowadnia Pani Ania, nasza bohaterka - po każdej burzy wychodzi słońce. I nawet jeśli trzeba na nie poczekać to warto, bo na pewno przyniesie ono coś dobrego.Reportaż "Nie jesteś wyjątkowa" autorstwa Martyny Słabikowskiej, w oprawie Jacka Kurkowskiego.
Do 17.10.2024
16 : 25 min
Reportaż: Transformacja odc. 1
Di 15.10.2024
10 : 24 min
Reportaż: Każdy jest bohaterem
Krzewią ideę transplantacji, przyjaźnią się z pacjentami, towarzyszą im zarówno przed, jak i po przeszczepie. Zawsze powtarzają, że będzie dobrze... i tak jest. Mowa o wolontariuszach i pracownikach fundacji Sląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Fundacja obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia."Każdy jest bohaterem" to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 14.10.2024
11 : 38 min
Reportaż: 15 metrów radiowej historii
Trudno dziś uwierzyć, ale jeszcze nie tak dawno temu z Baraniej Góry nie było żadnych widoków. Szczyt był bowiem cały zalesiony, oznaczony obeliskiem i drewnianą konstrukcją - wieżą triangulacyjną.Sytuacja zmieniła się dopiero w dopiero w 1991 r. za sprawą grupy pasjonatów - przewodników beskidzkich a zarazem radiowców. Jej pomysłodawcą i budowniczym jest emerytowany pracownik Działu Technicznego Radia Katowice Karol Lipowczan.Można więc powiedzieć, że wieża, choć nie radiowa, a widokowa, to jednak stanowi symbol naszej rozgłośni — który, dodajmy, niedawno został przywrócony do łask. Zapraszam na reportaż Szymona Brandysa pt. "15 metrów radiowej historii" w realizacji Jacka Kurkowskiego
Fr 11.10.2024
14 : 18 min
Reportaż: Miłość nie zastępcza
Choć wykonują swoje obowiązki zawodowo, jednak to co robią, jak sami podkreślają, trudno nazwać tylko pracą, to zdecydowanie coś więcej...Swego rodzaju służba, w której najważniejszy jest dar serca dla tych, którzy, choć często dopiero stawiają pierwsze kroki na tym świecie, już zdążyli wiele wycierpieć. Mowa o dzieciach, z różnych przyczyn oddzielonych od swoich biologicznych rodziców. O codziennych doświadczeniach i roli jaka stoi za rodzicielstwem zastępczym z ciocią Anią i dziadkiem Mariuszem Kędrami, jak o sobie mówią, którzy od 11 lat pomagają najmłodszym.Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Herbuś "Miłość nie zastępcza"
Mo 30.09.2024
11 : 05 min
Reportaż: Mój czesankowy świat
"Złość mija, problemy odchodzą, skupiam tylko na tym, żeby rączka równo wyszła..." - mówi Pani Stefania Lachowicz- bohaterka dzisiejszego reportażu. Pani Stefania – jastrzębianka, przez wiele lat zawodowo była związana ze Studiem Animacji Orange z Bielska-Białej. Kilka lat temu, szukając odskoczni od pracy, znalazła nowe hobby – zaczęła tworzyć filcowe figurki i lalki, które zachwycają kunsztem wykonania i perfekcyjnym wykończeniem. W ubiegłym roku Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów, potwierdził wysoki poziom artystyczny prac Pani Stefanii, przyznając jej "Certyfikat Rękodzieła". Prace Pani Stefanii Lachowicz doczekały się również wystawy, którą można oglądać do końca września w Galerii Historii Miasta.
Di 24.09.2024
17 : 04 min
Reportaż: Powódź
Mija tydzień od dnia, gdy południe Polski dotknęła wielka woda. W województwie śląskim sytuacja powoli normalizuje się. Rozpoczęło się sprzątnie i liczenie strat
Mo 23.09.2024
15 : 34 min
Reportaż: Prawa ręka Ligonia - Edmund Odorkiewcz
Chcemy Państwu teraz przybliżyć sylwetkę pierwszego powojennego dyrektora Radia Katowice oraz ważnego współpracownika Stanisława Ligonia - Edmunda Odorkiewicza.Choć przez wzgląd na swój udział w Powstaniu Warszawskim, Edmund Odorkiewicz zarządzał katowicką rozgłośnia zaledwie kilka miesięcy, był to ważny czas dla rozwoju Radia Katowice.Zapraszamy Państwa na reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Prawa ręka Ligonia - Edmund Odorkiewcz" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 17.09.2024
17 : 47 min
Reportaż: Spacer z Marianem Mączyńskim
Zmarł Marian Mączyński, wieloletni pracownik Radia Katowice. Miał 97 lat i był równolatkiem naszej rozgłośni.Za całość pracy w radiu otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Dwa lata temu Pan Marian wraz z reporterką Agnieszką Loch zwiedzał, po latach, naszą rozgłośnię.
Mo 09.09.2024
11 : 57 min
Reportaż: Czarne
Dokładnie 50 lat temu spełniły się marzenia polskich kibiców. Na Mistrzostwach Świata w Niemczech polska reprezentacja piłki nożnej w wielkim stylu wywalczyła sobie miejsce na podium, a cały kraj owładnęła piłkarska gorączka. To właśnie wtedy pewna Sosnowiczanka napisała do redakcji „Wiadomości Zagłębia” anonimowy list. List, w którym wzywa do utworzenia w Sosnowcu kobiecej sekcji piłki nożnej. I tak w 1974 roku po raz pierwszy na boisku pojawiły się zawodniczki Czarnych Sosnowiec, najbardziej utytułowanego klubu kobiecego w kraju. W reportażu "Czarne" zawodniczki pierwszego składu opowiadają o początkach kobiecej piłki w Polsce. Jest to historia o przyjaźni, ambicji, pasji i walce, by spełniać marzenia - pomimo wszystko. Reportaż Małgorzaty Lachendro w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 05.09.2024
30 : 21 min
Reportaż: Życie Pastora
Urodził się w 1939 roku we Lwowie. Od małego kochał górskie wycieczki, do tego stopnia, że szybko nabrał przekonania, iż odnalazł swoje powołanie w prowadzeniu innych przez niezwykłe miejsca, jako przewodnik turystyczny. Równolegle dzieci i młodzież uczył w szkole geografii. Aż któregoś dnia doszedł do wniosku, że ludzie potrzebują prowadzenia na górę znacznie wyższą, niż do tej pory sądził. Gdy miał 31 lat został pastorem kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Jego pasja, siła ducha i charyzma, inspirowały nie tylko pokolenia duchownych tej tradycji, ale także przyjaciół i znajomych związanych z przeróżnymi kościołami chrześcijańskimi. Życie poświęcił pracy na rzecz kształcenia młodych kandydatów na pastorów metodystycznych, wspieraniu zborów, które mu powierzono a także... ekumenii. Wśród przedstawicieli wyznań współpracujących na rzecz jedności jego nazwisko jest bardzo dobrze znane. Dziś z dystansem, humorem, ale i charakterystyczną dla siebie
Sa 17.08.2024
44 : 41 min
Reportaż: Moja promcia
Promenada Czesława Niemena w Częstochowie powstała pół wieku temu. Wtedy jeszcze nazywano ją Promenadą XXX-lecia PRL. Większość prac przy jej budowie wykonali sami mieszkańcy. Promenadę oficjalnie oddano do użytku w lipcu 1974 roku. I do tamtego czasu nie zmienia się jedno - to wciąż jedna z najbardziej popularnych w Częstochowie tras spacerowych i rowerowych. "Moja Promcia" to reportaż Martyny Słabikowskiej w oprawie Jacka Kurkowskiego.
Mi 19.06.2024
16 : 48 min
Reportaż: Fiszka na globusie
Istnieje wiele sposobów na dobre spędzenie urlopu. Jedni wybiorą RODOS- rodzinne ogródki działkowe, inni wczasy all-inclusive na które zbierali czasami cały rok. Jest też niemała grupa osób, które podróżują rowerem, pociągiem, stopem etc. Dziś poznamy rodzinę, która wybrała jako środek lokomocji samochód. Było to jeszcze długo przed pandemią, kiedy to ten sposób wypoczynku stał się popularny. W wycinek swoich podróży zabiorą nas Magda, Krzysztof, Dominik i Radek Hanarzowie ...Reportaż "Fiszka na globusie w wersji audio" autorstwa Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 18.06.2024
18 : 09 min
Reportaż: Pod dobrym aniołem
Dzielą się miłością i pasją do podróżowania. Gdy w czasie wyjazdu na wakacje spłonął ich leciwy autokar, internauci zorganizowali zbiórkę na nowy. I znowu mogą jeździć po całym kraju. Aż trudno uwierzyć, że mowa o domu dziecka - Rodzinnym Domu Dziecka "Pod dobrym aniołem". Taki jest też tytuł dzisiejszego reportażu."Pod dobrym aniołem" - reportaż W.Skowrońskiego w realizacji K.Hyrii.
Mo 17.06.2024
17 : 08 min
Reportaż: Hobby horsing
Zapraszamy teraz na opowieść o wyjątkowej aktywności jeździeckiej, która w ostatnim czasie zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Polega ona na ujeżdżaniu atrapy konia, a właściwie głowy konia na drewnianym kiju. Nowa, śmiało można już powiedzieć, dyscyplina sportowa, choć nadal zdarza się, że budzi kontrowersje, przez pasjonatów traktowana jest naprawdę poważnie.Hobby Horsing - to już nawet oficjalna i międzynarodowa nazwa, bowiem, jak się okazuje, na całym świecie organizowane są profesjonalne zawody w tej dziedzinie.Sport zawitał także do Będzina, gdzie zajęcia prowadzi Marta Zawadzka, nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne i instruktor hipoterapii z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, prywatnie wielka miłośniczka koni..."Hobby horsing" to reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 13.06.2024
13 : 01 min
Reportaż: Wyszliśmy z piwnic
Trenuje boks prawie 60 lat, w międzyczasie poczuł powołanie kapłańskie i został księdzem, ale ze swojej pasji nie zrezygnował. Wręcz przeciwnie, założył Klub Bokserski San Paulo Masłońskie, bowiem posługę kapłańską sprawuje w Domu Rekolekcyjnym Paulistów w Masłońskim, 25 km od Częstochowy. Ks. Zbigniew Dudek jest znanym i szanowanym trenerem w Polsce, a jego podopieczni mają na swoim koncie sukcesy na arenie krajowej. Najważniejsze dla ks. jest jednak wychowanie młodych ludzi.
Di 11.06.2024
17 : 46 min
Reportaż: Dorotka na rogu
Ten sklep działał na rogu ulic Plebiscytowej i Ligonia w Katowicach od blisko 50 lat. Jego właściciele znali prawie wszystkich swoich klientów. Niektórym nawet pomagali zanosząc zakupy, czy pompując rower. Nic więc dziwnego, że w dniu zamknięcia sklepu na rogu wspomnianych ulic pojawił się tłum ludzi. Po co? By podziękować. Takich sklepów już nie ma.
Mo 10.06.2024
14 : 15 min
Reportaż: Ptasie panaceum
Zapraszamy Państwa na wędrówkę wraz z doktorem Andrzejem Bulandrą - chirurgiem dziecięcym, kierującym Centrum Urazowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.Jego praca w dziecięcym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dostarcza potężnej dawki adrenaliny i może wywołać skrajne emocje u osób postronnych. Jednak zespół katowickiego SOR-u pracuje profesjonalnie, metodycznie - nawet, gdy podejmuje się ratowania dzieci ciężko poparzonych, pobitych, czy z wieloma urazami po wypadkach.Można sobie tylko wyobrazić, jak czuje się nawet zawodowiec po maratonach pełnych dziecięcego bólu i cierpienia.I wtedy nadchodzi czas wolny... o którym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 06.06.2024
16 : 44 min
Reportaż: Sztuka ze złomowca
Ciężkie, metalowe elementy, które inni wyrzucają jego inspirują do tworzenia wyjątkowych dzieł. Adam Gut z Piekar Śląskich materiałów do swoich prac szuka na złomowisku. Jego twórczość dzięki temu jest niepowtarzalna i zachwyca innych. W realizowaniu pasji wspiera go żona Klaudia. Reportaż Doroty Stabik "Sztuka ze złomowca" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 16.05.2024
17 : 44 min
Reportaż: Wiatr nad Sanem
Zapraszamy do wysłuchania historii o wyjątkowej, zupełnie innej niż wszystkie, relacji kobiety i mężczyzny. Z okazji dnia kobiet ogłosiliśmy konkurs polegający na stworzeniu tekstu piosenki o kobiecie, który wyrażałby uznanie, wdzięczność czy podziw. Pan Piotr z Rybnika napisał tekst, który tak poruszył serce wokalisty Piotra Kupichy z zespołu Feel, że ten postanowił napisać muzykę i utwór wykonać. Piosenka jest adresowana do pani Moniki z Bytomia, która sama pisze wiersze. Reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Wiatr nad Sanem" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 14.05.2024
18 : 13 min
Reportaż: Spodek
Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek" to perła architektury modernistycznej w Polsce oraz wyjątkowy symbol miasta, który od 53 lat przyciąga fanów muzyki, sportu i rozrywki. Mimo upływu czasu hala ma bardzo duży potencjał, aby być nie tylko ikoną Katowic, ale jednym z generatorów aktywności społecznej i gospodarczej miasta. To jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. Na opowieść o Spodku zapraszają: Ewelina Kosałka-Passia i Dariusz Schmidt.
Do 09.05.2024
7 : 50 min
Reportaż: Pnioki, Krzoki, Ptoki
Od lat angażuje się w rozwój edukacji na wsi ,podtrzymywanie śląskiej tradycji, kultury i gwary. Jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu konkursów, biesiad czy wieczorów kolędowych.To Łucja Krutak - bohaterka reportażu Anny Juśkiewicz "Pnioki, Korzoki i Ptoki", w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 07.05.2024
13 : 17 min
Reportaż: Nam Wsje dobre
Z udziałem ambasadora Ukrainy, przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Korbielowie podsumowano efekty siedmiu turnusów rehabilitacyjnych zorganizowanych dla weteranów wojny w Ukrainie. Pobyt zorganizowała fundacja In Corpore przy wsparciu władz Urzędu Wojewódzkiego, Funduszu Górnośląskiego a także prywatnych firm. Z tego wsparcia skorzystało ponad 250 Ukraińców"Nam Wsje dobre" to reportaż W.Skowrońskiego w realizacji J.Hyrii
Do 25.04.2024
14 : 16 min
Reportaż: Alusia
Trojaczki z Żor świętują w tym roku 10-te urodziny. Aleksander, Ania i Alicja w chwili urodzenia ważyli niecałe 2 i pół kilograma. Dziś trojaczki oraz mama Agnieszka i tata Arek, mimo niepełnosprawności dzieci, to pełna energii i miłości "Drużyna A". Rodzice mierzą się jednak z kolejnym wyzwaniem zdrowotnym - tym razem operacji wymaga najmniejsza z rodzeństwa Alicja. Zapraszam na reportaż Agnieszka Loch w w realizacji Jacka Kurkowskiego zatytułowany "Alusia".
Mi 24.04.2024
16 : 53 min
Reportaż: Wojownik Gai
Od przeszło pół wieku 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To wtedy na całym świecie odbywają się warsztaty, spotkania, konferencje - o ratowaniu naszej planety.Praca u podstaw trwa jednak każdego dnia... między innymi w Wilkowicach.Klub Gaja został powołany przez Jacka Bożka 36 lat temu. Twórca organizacji - do pracy na rzecz zwierząt i środowiska - zachęca nietypowo. Bo poprzez happeningi, spektakle i inne formy sztuki.Reportaż Marty Dobrowolskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego
Mo 22.04.2024
16 : 24 min
Reportaż: Łączy nas Pomost
Przed kilkunastu laty, po wyjściu z więzienia Edward Szeliga założył fundację, by pomagać takim jak on, wykluczonym społecznie. Do tej pory się to udawało. Jednak ostatnie miesiące zmuszają do postawienia pytania, czy fundacja "Pomost" przetrwa, bowiem zabrakło środków finansowych."Łączy nas Pomost" - to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 15.04.2024
15 : 59 min
Reportaż: Święto Radia
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Nasza rozgłośnia będzie w tym roku świętować 97 lat istnienia.W 1927 roku, uderzeniem młotka w kowadło, narodziła się największa regionalna rozgłośnia w kraju - Polskie Radio Katowice.W tym samym roku przyszedł na świat wieloletni, były pracownik Radia Katowice - Marian Mączyński.Na spacer po rozgłośni wybrał się z reporterką Agnieszka Loch. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Do 11.04.2024
13 : 11 min
Reportaż: Smoleńsk
10 kwietnia przypada 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Niestety dziś najbliższych wspominać będą też rodziny, przyjaciele i znajomi ofiar katastrofy smoleńskiej. Mija bowiem 14 lat od dnia, kiedy samolot z prezydentem RP, delegacjami Parlamentu, przedstawicielami kultury i wojskowymi rozbił się pod Smoleńskiem. Jak tamten czas wspominają 34-letni Zbigniew, 24-letnia Maria i 14-letni Krzysztof? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mi 10.04.2024
17 : 33 min
Reportaż: Z wizytą u Margaret
Zapraszamy na wizytę na południowej półkuli, konkretnie w Australii. U nas wiosna zawitała, a tam puka już ciepła jesień. Z mikrofonem złożyliśmy wizytę u Margaret, czyli u Małgorzaty - Polki, która wyszła za mąż za Australijczyka i mieszka tam od ponad 40 lat.
Do 04.04.2024
14 : 23 min
Reportaż: Strażacka 3
Strażacka 3 to reportaż, w którym liczba 3 jest symboliczna. Przeplatają się w nim bowiem trzy historie. Początków Straży Pożarnej w Częstochowie, najstarszego budynku straży pożarnej w tym mieście, czyli obecnej siedziby Jednostki Ratownictwa Gaśniczego nr 3 oraz historia Pana Czesława Mili, który wychowywał się na jej terenie. Dlaczego tam mieszkał, jak zmieniał się budynek i czym różni się współczesna służba w straży pożarnej od tej z lat '50? O tym w reportażu Krzysztofa Słabikowskiego w realizacji Jacka Kurkowskiego opowiadają: Czesław Mila oraz obecny dowódca JRG 3 - st. kpt. Piotr Knysak.
Fr 29.03.2024
17 : 05 min
Reportaż: Tramwajarka
Całe zawodowe życie przepracował w jednym zakładzie, w sumie 34 lata. Katarzyna Kaleta głównie prowadziła tramwaje, ale w częstochowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zajmowała różne stanowiska.Po 27 latach od przejścia na emeryturę, z okazji 65-lecia linii tramwajowej odwiedziła były zakład pracy. Reportaż "Tramwajarka" Grzegorza Macha zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 28.03.2024
16 : 11 min
Reportaż: Oko na świat
Międzynarodowa konferencja dotycząca schorzeń siatkówki oka, która odbyła się w Katowicach, jest dowodem na szybko rozwijającą się medycynę, w tym okulistykę.W tym roku, organizator konferencji i pionier w stosowaniu najnowocześniejszych metod leczenia -prof. Edward Wylęgała - obchodził 20-lecie pracy naukowej. "Oko na świat" to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrji.
Mo 25.03.2024
12 : 15 min
Reportaż: Bociani Oskar
Jacek Wąsiński w swoim Leśnym Pogotowiu w Mikołowie uratował już setki dzikich zwierząt. Te, które z powodu stałego uszczerbku nie opuszczą już ośrodka zaprzyjaźniają się ze swoim panem. Jednak kilka zwierząt, jak i sam właściciel nie spodziewali się, że staną się bohaterami oskarowego filmu "Strefa interesów". "Bociani oskar" to tytuł reportażu W.Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 18.03.2024
15 : 15 min
Reportaż. Na dobre i na złe
Drżenie to jedynie jeden z wielu objawów choroby Parkinsona, choroby, która wywraca do góry nogami życie nie tylko seniorów, ale i osób w znaczenie młodszym wieku. Wraz Jadwigą Woźnikowską i Jackiem Kurkowskim odwiedzamy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, gdzie na kontrolną wizytę przyjechali pacjenci nie tylko z regionu, ale i z drugiego końca Polski. Wśród oczekujących na wizytę byli m.in. pani Bożena z mężem Jackiem.
Do 14.03.2024
16 : 15 min
Reportaż. Tadam -into dram!
Piękne piosenki, efektowne choreografie taneczne i zaskakująca fabuła - Młodzi aktorzy z katowickiego "Stowarzyszenia Artystycznego Into-dram" pokazują, że teatr może zmieniać świat.Reportaż Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 11.03.2024
14 : 28 min
Reportaż. Wymarzona praca
Hokeistki z klubu 'Kojotki Naprzód Janów' w tym sezonie wygrały wszystkie mecze i są najlepsze w Polsce. Choć podobnie jak ich koledzy z lodowiska trenują 6 razy w tygodniu - nie zarabiają, bo ..są kobietami. Mimo to Sylwia Łaskawska, Karolina Churas i Julia Zyguła kochają to, co robią.Zapraszamy Państwa na reportaż Agnieszki Loch zatytułowany ' Wymarzona praca'.
Di 05.03.2024
14 : 42 min
Reportaż. Niewidomy kibic
To opowieść o niezwykłej miłości do piłki nożnej, tak wielkiej, że w jej okazywaniu nie przeszkadza nawet choroba, która powoli zabiera wzrok. Jej bohaterem jest Aleksander Pietrzykowski, związany z czeladzkim klubem Górnik Piaski przez ponad 70 lat, najpierw jako zawodnik, a potem wierny kibic. Reportaż Katarzyny Herbuś "Kolejny mecz, który już tylko słyszę..." w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 04.03.2024
13 : 30 min
Reportaż. Irina
Mijają dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojna tuż za granicą naszego kraju toczy się, podobnie jak nasze codzienne sprawy. Powoli nie pamiętamy, że konflikt zbrojny to setki tysięcy pojedynczych dramatów. Tysiące osób uciekając przed bombami zostawiały dorobek swojego życia i wyjechały w nieznane. Jak dziś żyje się Irinie, bohaterce reportażu sprzed dwóch lat, która wraz z rodziną uciekała ze swej ojczyzny do Kanady, a pozostała w małej miejscowości w Polsce? Jedno zdradzimy – dziś Irina mówi tak dobrze po polsku, że nie potrzebuje już tłumacza. O reszcie niech opowie sama w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. Irina.
Sa 24.02.2024
16 : 12 min
Reportaż: Pokrewieństwo dusz
Każda miłość jest pierwsza... to słowa Jerzego Jurandota wyśpiewane onegdaj przez Irenę Santor.O takim uczuciu opowie dziś bohaterka reportażu Anny Juśkiewicz, Maria Anna Macura. To katowicka lekarka i druga, zarazem ostatnia żona Stefana Kudelskiego - wybitnego polskiego elektronika, genialnego wynalazcy, nagrodzonego dwoma Oskarami za stworzenie słynnej Nagry - magnetofonu, który zrewolucjonizował przemysł filmowy i radiowy.Reportaż dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 22.02.2024
15 : 15 min
Reportaż: Mieć normalne życie
41-letni Damian Biss wraz z żona Martą, dziećmi Olgą i Miłoszem oraz suczką "Kofi" mieszkają w Tychach. Jeszcze rok temu ich życie pochłaniały zwyczajne obowiązki – praca, dom, szkoła, wyjazdy, spacery i pasje, jak szycie legowisk dla psów i kotów. Dziś rodzina myśli o tym, w jaki sposób zdobyć astronomiczną kwotę miliona 700 tysięcy złotych... ponieważ na tyle wyceniono życie pana Damiana.Zapraszamy na reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Mieć normalne życie" w realizacji Jacka Kurkowskiego. Więcej o historii pana Damiana można znaleźć w Internecie po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "Się pomaga Damian Biss".
Mi 21.02.2024
16 : 21 min
Reportaż: Operacja na cztery ręce
Kilkadziesiąt lat temu możliwość jego zastosowania w medycynie brzmiała jak wyjęta z opowiadania SF. Obecnie urządzenie stosuje się na świecie w szeroko pojętej chirurgii jamy brzusznej, kardiologii, czy laryngologii - głównie w USA, Francji, czy w sąsiadujących z nami Czechach. W Polsce kojarzone jest głównie z urologią i ginekologią. Obserwowanie jego działania jest przeżyciem nie tylko dla postronnego obserwatora, ale i korzystających z niego medyków. Przekonają się Państwo o tym słuchając reportażu pt. "Operacja na cztery ręce" Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, którego akcja rozgrywa się w sali operacyjnej Katowickiego Centrum Onkologii.
Di 20.02.2024
14 : 58 min
Reportaż: Siła, która nie kuleje
Dom Kulejących Aniołów w Pszczynie ma już sześć lat. Przez ten czas na pomoc i opiekę w nim mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością intelektualną z powiatów: pszczyńskiego, bielskiego i oświęcimskiego. W sumie to około setka podopiecznych, w kierunku których wyciągana jest pomocna dłoń. Jednak skąd ta pomocna dłoń ma tyle siły i jak to wszystko się zaczęło? O tym w reportażu, który przygotował Marcin Kazek-Wielgus, a dźwiękowo zrealizował Kuba Hyrja.
Mi 14.02.2024
18 : 47 min
Reportaż: Walencik
Jest wizytówką Bierunia i patronem wszystkich mieszkańców. Niektórzy z nich pamiętają nawet cudowne uzdrowienia. Jego historia jest długa, niekiedy tragiczna. Mowa o kościółku pod wezwaniem św. Walentego, który zwłaszcza w okresie połowy lutego przeżywa oblężenie wiernych nie tylko z Bierunia. Walencik, to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Di 13.02.2024
15 : 02 min
Reportaż: Słowa żyją dłużej...
Miesiąc temu rozpoczęliśmy świętowanie 100. rocznicy urodzin Ludmiły Marjańskiej, pochodzącej z Częstochowy pisarki, tłumaczki, ale przede wszystkim poetki.Co prawda, tuż po II Wojnie Światowej przeprowadziła się na stałe do stolicy, nigdy jednak nie zapomniała o swoich korzeniach. Aż do śmierci w 2005 roku wracała w rodzinne strony, odwiedzając miejsca szczególnie dla siebie ważne, w tym Liceum Ogólnokształcące im Juliusza Słowackiego, do którego uczęszczała. Tworzyła przez prawie 50 lat, ale jej twórczość jest trochę niedoceniana.
Do 25.01.2024
17 : 31 min
Reportaż: Na kruchym lodzie
To była idealna niedziela na przeprowadzenie takiego szkolenia: bezchmurne, słoneczne niebo, brak wiatru, łamiący się lód i zimna woda zbiornika Dziećkowice. Ponad 50 chętnych wzięło udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa lodowego, przeprowadzonego przez instruktorów Oddziału Miejskiego WOPR w Katowicach. Był stres, zdarzyły się pierwsze objawy hipotermii, była adrenalina. Najwięcej jednak było satysfakcji i uśmiechu. "Na kruchym lodzie" - to tytuł reportażu Anny Sojki, która towarzyszyła uczestnikom szkolenia.
Mi 24.01.2024
13 : 36 min
Reportaż: Orkiestra Policmajstrów
Reportaż poświęcony Orkiestrze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Orkiestra powstała przeszło pół wieku temu. Od tego czasu zdobyła szerokie grono fanów, grając muzykę poważną i rozrywkową. Podczas jubileuszowego koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach muzykom towarzyszył Wawrzyniec Sobota. Tak powstał reportaż zatytułowany "Orkiestra Policmajstrów" przygotowany przez Wawrzyńca Sobotę.
Mo 22.01.2024
11 : 43 min
Reportaż: Wieloświat doktora Ż.
Wykonywany zawód lekarza jest niewątpliwie jego pasją. Jednak nie jedyną. Dr Maciej Żerdziński od kilkunastu lat znany słuchaczom Radia Katowice z rozmów o tematyce medycznej ma także inne hobby, choć w jego przypadku słowo hobby wydaje się niewystarczające. Interdyscyplinarny artysta, rysownik, uznany pisarz fantastyki a także muzyk – piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów oraz, przypomnijmy, lekarz. Czy "Wieloświat doktora Ż." jest spójny, a może jego przestrzenie wykluczają się? O tym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 17.01.2024
16 : 50 min
Reportaż: Poniedziałek smutku
Blue Monday to podobno najgorszy dzień roku, który według naukowych wyliczeń niesie ze sobą najwięcej smutku i pesymizmu. Można się temu poddać, albo zignorować i na przekór cieszyć się z życia. Ale to nie takie proste...zwłaszcza 15 stycznia."Poniedziałek smutku" - reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrji.
Mo 15.01.2024
16 : 29 min
Reportaż: Optymiści wojenni
Poprawia się stan zdrowia młodej Ukrainki u której chirurdzy z gliwickiego Instytutu Onkologii wykonali skomplikowaną rekonstrukcje twarzy. Wolontariuszka została raniona w czasie wybuchu bomby. Ten zabieg, jak i wiele innych wykonywanych bez rozgłosu to dowód na to, że Polacy przez cały czas pomagają swoim sąsiadom. Reportaż W. Skowrońskiego.
Di 09.01.2024
15 : 15 min
Reportaż: Cancer coaching
Spokój i oswojenie lęku, poprawa zdrowia psychicznego, radzenie sobie z bólem i skutkami ubocznymi leczenia... To, krótko mówiąc, kompleksowe zajęcie się każdym pacjentem chorym na raka, bez względu na jego stan zdrowia, rokowania czy etap leczenia. Metoda wspomagająca terapię onkologiczną, o której teraz powiemy, jest doskonale znana w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych, w Polsce jednak jest nowością. Postanowiła ją wykorzystać psychodietetyk i dietoterapeuta Marta Kierzkowska-Grzybek tworząc swój autorski projekt. Oprócz wiedzy na temat zdrowego odżywiania wyposaża on pacjenta w narzędzia pracy nad samym sobą, budowania motywacji do leczenia, a co za tym idzie, wyjścia z choroby. W nagraniu wystąpili pacjenci biorący udział w zajęciach odbywających się w Częstochowie a także prezes Fundacji "W związku z rakiem" Magdalena Jarecka. Osoby zainteresowane warsztatami mogą zgłaszać się mailowo pod adresem: [email protected]. Udział w projekcie jest bezpł
Mo 08.01.2024
17 : 08 min
Reportaż: Jan jest...
Patryk Galewskii, młodociany przestępca, w wieku 23 lat został skazany na prace społeczne w Puckim hospicjum, które prowadził ksiądz Jan Kaczkowski. Zbuntowany mężczyzna nawiązał z kapłanem wyjątkową więź, która odmieniła jego życie. Dziś Patryk jest właścicielem restauracji, prowadzi również fundację imienia księdza Jana Kaczkowskiego, która pomaga młodym ludziom w wychodzeniu z nałogów i trudnych sytuacji życiowych. Patryk był przy kapłanie, gdy ten umierał na glejaka mózgu. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch pt. "Jan jest..." w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Fr 22.12.2023
16 : 22 min
Reportaż: Nie odleciał daleko...
Z wykształcenia jest nauczycielem, z zamiłowania instruktorem modelarstwa i muzykiem. Grzegorz Majzel śpiewa od kilkunastu lat, jednak, gdy dowiedział się, że jego syn jest poważnie chory, wspólnie ze swoim zespołem postanowił organizować charytatywne koncerty. Historia i piękna i tragiczna..."Nie odleciał daleko..." reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Lucjusz Cyganowski - artysta, grawer działał w Częstochowie na początku XX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym. Tworzył wyjątkowej urody odznaki, przypinki i medale, dokumentując w ten sposób działalność lokalnych stowarzyszeń, organizacji i klubów oraz lokalne uroczystości i wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne. Niektóre z jego prac to małe dzieła sztuki, Cyganowski posiadał bowiem wyjątkowy zmysł artystyczny i stosował nowatorskie ja na tamte czasy techniki. Po śmierci w 1943 r. popadł w zapomnienie. Powoli pamięć o nim jest przywracana.
Di 19.12.2023
17 : 43 min
Reportaż: Urodzinowy bebok radiowy
Statuetka beboka reportera w samo południe stanęła przed budynkiem Polskiego Radia Katowice. To z okazji 96 urodzin naszej rozgłośni. Uroczystości przysłuchiwała się z mikrofonem reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch.
Mo 04.12.2023
13 : 03 min
Reportaż: Moja najdroższa Mary
Miłość na odległość. Miłość, w którą wkracza wojna. Taka historia trafia do nas dziś jak nigdy przedtem. Ponad 150 listów Pawła Słani do narzeczonej, to przede wszystkim kronika miłosna, ale także kronika życia w Polsce u progu II wojny światowej. To niestety także historia tragicznych losów żołnierzy. Te listy wiele lat przeleżały w pudełku, w miejskiej bibliotece w Piekarach Śląskich, aż przemówiły do Łukasza Żywulskiego, nowego kierownika biblioteki i opiekuna Izby Regionalnej. Listy Pawła Słani można już przeczytać w formie książki."Moja najdroższa Mary” reportaż Doroty Stabik, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 20.11.2023
16 : 09 min
Reportaż: "Musiało dojść do tragedii"
Dwa miesiące temu w jednej z sosnowieckich kamienic doszło do dramatu: na ziemię runął balkon a wraz z nim małżeństwo.. Kobieta, matka trójki dzieci, upadku z trzeciego piętra nie przeżyła... Autorka dzisiejszej opowieści była wówczas na miejscu, potem z mikrofonem śledziła dalsze losy mieszkańców tego przedwojennego budynku. Czy zdarzenia z 4 września można było uniknąć? Audycja ukazuje problem z wielu perspektyw. "Musiało dojść do tragedii" - reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 07.11.2023
17 : 56 min
Reportaż: Obrona Olsztyna
Na murach średniowiecznego zamku w jurajskim Olsztynie wystawiono sztukę Aleksandra Fredry "Obrona Olsztyna". Ta jedyna nie-komedia napisana przez Fredrę, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z 1578 r. Tytułową obroną zamku dowodził legendarny Kasper Karliński. Najeźdźcy nie mogąc pokonać obrony posunęli się do okrutnego podstępu. Uprowadzili syna Karlińskiego i jako żywą tarczę” postawili go przed murami twierdzy, żądając kapitulacji obrońców. Ta historia w Olsztynie jest "wiecznie żywa" przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dzieci uczą się w szkole wierszy o Karlińskim, a seniorzy śpiewają o nim piosenki.
Mo 06.11.2023
16 : 58 min
Reportaż: Gra i buczy
"Stolice", "Pioniery" czy słynne gramofony "Bambino" - nie wiadomo, ile starych sprzętów ma w swojej kolekcji Jan Dziurosz. Zafascynowany techniką przeszłości kolekcjoner z Cieszyna, w którymś momencie przestał już liczyć poszczególne egzemplarze. Kocha je jednak niezmiennie i z ogromną fascynacją potrafi o nich opowiadać. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Szymona Brandysa w realizacji Jacka Kurkowskiego pod tytułem "Gra i buczy". Prosimy nie regulować radioodbiorników!
Do 02.11.2023
15 : 28 min
Reportaż: Darz-Bór
Reportaż dokumentujący nietypową akcję myśliwskiego patrolu z Koła Łowieckiego "Cietrzew" w Sławkowie. Jak wiadomo, myśliwi polują... fachowo mówiąc, prowadzą na przykład "limitowany odstrzał dzików" ale tym razem pojechali do lasu ratować dziki. Zwierzęta bowiem znalazły się w pułapce, wpadły konkretnie do niezabezpieczonych studzienek. Myśliwym towarzyszył w tej akcji z mikrofonem Wojciech Pacula - i tak powstał reportaż zatytułowany "DARZ-BÓR".
Mo 30.10.2023
14 : 16 min
Reportaż: Nawet anioły potrzebują pomocy
Stowarzyszenie "Dom Aniołów Stróżów" pomaga dzieciom ulicy w Chorzowie, Katowicach i Sosnowcu, w którym warunki lokalowe w tej chwili są najgorsze. By zwrócić uwagę na trudną sytuację sosnowieckiej placówki odbyła się już konferencja prasowa, której symbolem stały się misie. "Nawet anioły potrzebują pomocy" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 23.10.2023
14 : 59 min
Reportaż: Szansa na zmianę
20 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Polski odwiedził Katowice. Spotkał się z wiernymi na lotnisku Muchowiec. Według szacunków na płycie lotniska mogło być nawet półtora miliona osób. Jak mieszkańcy regionu wspominają tamten dzień? Jak wyglądała organizacja pielgrzymki ze strony Kościoła, służb bezpieczeństwa? O tym wszystkim i nie tylko w reportażu Eweliny Kosałki-Passi "Szansa na zmianę”.
Mo 16.10.2023
12 : 02 min
Reportaż: Jura bez barier
Związek Gmin Jurajskich i Jurajska Grupa GOPR udowadniają, że turystyka - także ta ekstremalna - jest dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnościami.To dla nich właśnie przygotowano cykl zajęć terenowych. Odbywają się one na specjalnie przygotowanych skałach. Są to zajęcia ze wspinaczki, ale też i wyprawy samochodami terenowi w trudno dostępny teren."Jura bez barier" - reportaż Gabrieli Kaczyńskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 02.10.2023
15 : 25 min
Reportaż: Nawiedzone domy. Bytom
Czy zastanawiali się Państwo, co przed laty, czy przed wiekami działo się w miejscu, gdzie stoi teraz wasz dom, czy kościół? Może był to teren spokojny, a może wydarzyło się cos strasznego, co pamiętają z przekazów tylko najstarsi mieszkańcy. Dziś w ramach naszego cyklu "Nawiedzone domy" Wojciech Skowroński odwiedza Bytom, który kryje wiele tajemnic i zbrodni sprzed wieków. Realizacja dzwiękowa Jakub Hyrja.
Mi 27.09.2023
14 : 18 min
Reportaż: Śpiewaj i mów
Logopedzi z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" postanowili rehabilitować pacjentów poprzez śpiew, który jak się okazuje, w tego rodzaju terapii przynosi wiele zaskakujących efektów. "Śpiewaj i mów" - to tytuł reportażu W.Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrii.
Mo 25.09.2023
13 : 49 min
Reportaż: Piykne bindry
Silna rodzina z międzywojennego Birmigham. Piękne kobiety, pieniądze, przemoc, whisky i świat przemian w dobie światowego kryzysu. Serial Peaky Blinders, choć ma dekadę, wciąż zdobywa fanów. Także na Śląsku. Ci jednak postanowili nie tylko precyzyjnie oglądać kolejne odcinki poświęcone gangsterskiej familii Shelbych, ale wcielić scenariusz w życie… może nie dosłownie, ale jednak. I tak przedsiębiorcy, finansiści, studenci, historycy, modelki, przedstawiciele sektora IT opanowali ulice śląskich miast. Damian Biernacki, Piotr Widuch i Kamil Rogalski – zarząd Piyknych bindrów oraz ich przyjaciele z planu opowiadają o wehikule czasu, który zabiera ich w klimatyczne miejsca naszego regionu, w sam środek lat 20' i 30' ubiegłego wieku. Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej pt. Piykne bindry, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowsiego.
Do 21.09.2023
17 : 32 min
Reportaż: Nawiedzone miejsca. Bunkier
W ramach "Nawiedzonych miejsc" jeden z trudniejszych w realizacji odcinków. Chodzi bowiem o pewien bunkier, w którym przed laty dokonano podwójnego morderstwa. Miejscowi mówią, by się nie zbliżać, by nie podchodzić, bo jest nawiedzone... czy tak jest?Na kolejny odcinek "Nawiedzonych miejsc" zaprasza Wojciech Skowroński. Realizacja Jakub Hyrja.
Mi 20.09.2023
14 : 49 min
Reportaż: Pozytywnie nakręcony
Henryk Latusek urodził się w Łaziskach Górnych i mieszka tam do dziś. Sentyment do swojego miasta, jego historii postanowił uwieczniać na filmach, których jest autorem. W miniony piątek w MDK w Łaziskach odbyła się prezentacja jego filmów. "Pozytywnie nakręcony" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 18.09.2023
14 : 58 min
Reportaż: Ostatni kowal z Wujka
Wydobycie w tej kopalni zakończono w listopadzie 2021 r., jednak dalej toczy się w niej praca, między innymi w jednej z hal na powierzchni, gdzie pracują tokarze, ślusarze, spawacze i… on. Ostatni z kilkudziesięciu. Na kopalni przeżył wiele. Jak wiele? O tym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. Ostatni kowal z Wujka.
Do 14.09.2023
13 : 24 min
Reportaż: Barbórecka
Na niepozornym skrzyżowaniu w Piekarach Śląskich stoi znak. Ma kształt wieży kopalnianej i informuje, że na opustoszałym polu znajdowała się kiedyś kopalnia, wydobywająca w czasach świetności kilkanaście tysięcy ton węgla na dobę. Po kopalni Andaluzja nie zostało prawie nic. Nic prócz obrazu patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Patronki, którą górnicy z Andaluzji próbują ocalić od zapomnienia, tak jak ona niegdyś chroniła ich od złego. Historię świętej Barbary opowiedzieli mi dr Beata Piecha-van Schagen z chorzowskiego skansenu i emerytowani górnicy Eugeniusz Świerc, Piotr Skowronek i Jerzy Baranowski. "Barbórecka” reportaż Małgorzaty Lachendro w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. Muzyka Jędrzej Panek.
Mi 13.09.2023
29 : 16 min
Reportaż: Nawiedzone miejsca. Sławików
W ramach zwiedzania miejsc nawiedzonych wybieramy się do Sławikowa, koło Raciborza. Co kryją w sobie ruiny potężnego niegdyś pałacu? Kto w nim mieszkał i co się takiego stało, że niektórzy mieszkańcy omijają ruiny z daleka? O tym w kolejnym odcinku cyklu "Nawiedzone miejsca" Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Mi 13.09.2023
16 : 36 min
Reportaż: Janko Muzykant
Pamiętają Państwo lekturę pt. "Janko muzykant"? Nasz bohater, choć wątłego zdrowia nie jest, to z pewnością pała taką samą miłością do muzyki, jak bohater sienkiewiczowskiej noweli. Kocha jednak nie tylko grę na instrumentach, ale także miejsce, z którego się wywodzi, gwarę, którą mówią mieszkańcy Trójwsi i wszystko co składa się na słowo dziedzictwo. I chyba nie przez przypadek mówią do niego Janko, choć jego prawdziwe imię to Janusz. Janko Macoszek, który przejął spuściznę po rodzinie Kawuloków w Istebnej, opowiada o sobie i czasie, który pod starą strzechą płynie inaczej. Reportaż pt. "Janko Muzykant" autorstwa Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 12.09.2023
16 : 26 min
Reportaż: Serce dla Moto-Serca
Za nami samochodowy Rajd Śląska, za nami także akcja Moto-Serce.Moto-Serce to hasło spotkań motocyklistów, którym towarzyszy honorowe krwiodawstwo. Mieliśmy okazję w ubiegły weekend wraz z Wojciechem Paculą towarzyszyć właśnie tej akcji w Częstochowie.Gospodarzami zlotu były środowiska z Częstochowy i Dąbrowy Górniczej - bohaterowie nagrania jakie usłyszymy. Autor reportażu docieka, między innymi, na ile jeszcze aktualny jest stereotyp postrzegania jadących motocyklem jako potencjalnych "dawców narządów"...Czy usłyszymy odpowiedź? Posłuchajmy... Reportaż Wojciecha Paculi. Realizacja dźwiękowa Mariana Guzowskiego.
Mo 11.09.2023
14 : 16 min
Reportaż: Dzwon zwycięstwa
Wiara we własne siły i w całkowite wyzdrowienie, jak dowiedziono, ma ogromne znaczenie w procesie leczenia, między innymi chorób nowotworowych.Przekonał się o tym jeden z pacjentów Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, któremu udało się wygrać walkę z rakiem. By odwdzięczyć się za opiekę personelu postanowił ufundować szpitalowi tzw. Dzwon Zwycięstwa. Uderzenie w jego kielich ma stanowić symbol, wyrażać wdzięczność, ale też dawać innym chorym nadzieję...Tradycja, jak się okazuje już stuletnia, przywędrowała do nas z amerykańskich ośrodków onkologicznych."Dzwon Zwycięstwa" - reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 07.09.2023
13 : 59 min
Reportaż: Nawiedzone domy. Tajemnicza piwnica
Niekiedy są to tylko miejskie legendy, niekiedy ludzkie tragedie wymagające przeprowadzania egzorcyzmów. W naszym regionie jest co najmniej kilkanaście miejsc, w których pewne zjawiska trudno wytłumaczyć w naukowy, czy nawet rozsądny sposób. W Radiu Katowice rozpoczynamy cykl audycji "Nawiedzone domy" w których postaramy się przynajmniej częściowo wyjaśnić, co dzieje się w miejscach, o których krążą legendy. Na odcinek "Tajemnicza piwnica" zaprasza Wojciech Skoworński.
Mi 06.09.2023
12 : 12 min
Reportaż: Miejska Orkiestra Dęta z Lublińca
Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, śpiewała w latach '70 ubiegłego wieku Halina Kunicka. Wtedy orkiestry dęte były zdecydowanie popularniejsze niż obecnie, choć trzeba przyznać, że powoli wracają do łask. W wielu miejscowościach odradzają się, w innych kapelmistrzami zostają fachowcy-pasjonaci, co wpływa na podniesienie poziomu artystycznego zespołu. Przede wszystkim jednak coraz więcej młodych ludzi zasila szeregi takich orkiestr. Organizowane są dla nich przeróżne konkursy i festiwale. Jednym z takich zespołów, który może się poszczycić sukcesami nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej jest Miejska Orkiestra Dęta z Lublińca, działająca nieprzerwanie od 1958 r. W swoim dorobku ma m.in. zwycięstwo w Ogólnopolskim Przeglądzie Paradnych Orkiestr Dętych w Rowach. Ostatni sukces to triumf na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Orkiestr Golden Sardana w Barcelonie.
Di 05.09.2023
13 : 25 min
Reportaż: Nie mamy prawa zapomnieć
Wojna w Ukrainie wciąż trwa... Każdego dnia na domy ludzi mieszkających tak blisko naszego kraju spadają bomby, a ludzie muszą uciekać. Zapraszamy do wysłuchania historii młodego studenta Denisa Iwanowa, który pomaga swoim rodakom pracując w katowickim stowarzyszeniu "Pokolenie".Reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Nie mamy prawa zapomnieć" zrealizował Jacek Kurkowski.
Mo 04.09.2023
14 : 24 min
Reportaż: Szansa
O tych sportowcach mówi się rzadko i mało. Choć sukcesów mają dużo, zdobywają medale na imprezach krajowych i międzynarodowych, a uprawianie sportu w ich sytuacji nie jest ani łatwe, ani takie oczywiste. My chcemy dziś o nich opowiedzieć w Radiu Katowice."Szansa" - to tytuł reportażu Agnieszki Strzemińskiej opowiadającego o osobach po przeszczepach, które w sporcie widzą swoją szansę na dobre drugie życie. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Mo 19.06.2023
11 : 49 min
Reportaż: Hospicjum znaczy miłość
Świat jest piękny. Żyjemy pełnią życia i nie myślimy o sprawach ostatecznych. Dziś chcemy Państwa na chwilę zatrzymać, pokazać życie równolegle, zabrać do miejsca, w którym pomaga się ludziom terminalnie chorym. Profesjonalnie, serdecznie, skutecznie. To Hospicjum Cordis z Katowic, na początku swej działalności związane z Mysłowicami. Obecne od 33.lat, niezmiennie gotowe do pomocy. Każdemu. Jednak i w tej posłudze zdarzają się trudne momenty i to bynajmniej nie ze względu na kłopoty z podopiecznymi. Śladem hospicyjnego wołania o pomoc powędrowała Agnieszka Strzeminska i tak powstał reportaż, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, zatytułowany : "Hospicjum znaczy miłość".
Mi 14.06.2023
21 : 30 min
Reportaż: Były sobie wiedźmy trzy
Dorota Greń Grajewska i Anna Musioł - na co dzień pracują w Beskidzkim Domu Zielin Przytulia. To właśnie w nim spotkały się Johanka i Damroka oraz ta trzecia - milcząca i wsłuchująca się w opowieści kobiet wiedzących z Brennej. Powód był ważny - przytulia to zioło, które chroni... Przed czym o tym w reportażu "Były sobie wiedźmy trzy", który zrealizował Jacek Kurkowski. Z Johanką i Damroką spotkała się Jaga Woźnikowska, a przygrywały i śpiewały Sójki - także z Brennej.
Di 13.06.2023
17 : 15 min
Reportaż: Krawiec stąd
Urodził się i wychował w Katowicach i tutaj stawiał swoje pierwsze artystyczne kroki. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i Europie projektantów mody i najlepszym polskim krawcem. Mowa o Tomaszu Ossolińskim, który kilka tygodni temu zorganizował w katowickim Spodku wielki pokaz mody połączony z występem Zespołu "Śląsk".Mimo napiętych grafików znalazł jednak czas, by spotkać się ze starym znajomym i porozmawiać o trendach, gustach, modzie i życiu w wielkim świecie. "Krawiec stąd" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w opracowaniu Kuby Hyrji.
Mo 12.06.2023
16 : 42 min
Reportaż: KDR-owcy z wyboru
Joanna Chłądzyńska i Błażej Bojanowski - młodzi, zdolni, piękni, zapracowani. Łączy ich medycyna - choć tylko on jest lekarzem. Asia latami pracowała w jednej z największych telewizji, dziś propaguje zdrowy styl życia i śląską medycynę. Mówiąc krótko - w pracy się nie nudzą. W domu także, bo w nim oprócz omówionej dwójki mieszka... Ano właśnie kto? O tym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej pt. "KDR-owcy z wyboru" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 06.06.2023
16 : 02 min
Serce w butonierce
Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przygotowuje dla osób po przeszczepach kolejną wyprawę. Tym razem nie będzie to bieg, czy maraton, a zwiedzanie Zabrza. Choć, jak twierdzą organizatorzy, dobra kondycja fizyczna wskazana.A tej, jak się okazuje, osobom, które otrzymały drugie życie, nie brakuje."Serce w butonierce" to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w opracowaniu dźwiękowym Kuby Hyrji.
Mo 05.06.2023
13 : 02 min
Reportaż: Zmalowane wierszyki
Niektórzy mówią o niej "Bajtynka". Od urodzenia mieszka w Częstochowie. Od kilku lat pisze, głównie wierszyki dla dzieci. To opowieść o niezwykłej kobiecie, Aleksandrze Bielarskiej. Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Zmalowane wierszyki” w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 30.05.2023
12 : 54 min
Reportaż: Podnieś głowę. On jest stąd.
Dźwięk hejnału z Wieży Mariackiej w Krakowie zna każdy. Nie każdy jednak wie, kto ten hejnał wykonuje. Jak się okazuje jednym z nich jest mieszkający na co dzień w Rudzie Śląskiej Łukasz Rudnik, który jak mówi, po odegraniu hejnału może chwilę odpocząć, ale w rozpoczynającym się okresie letnim i zwiększającą się liczbą zwiedzających jest to coraz trudniejsze."Podnieś głowę. On jest stąd" to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Mo 29.05.2023
10 : 08 min
Reportaż: Tam i z powrotem
Wyruszyli 24 kwietnia z Ustronia. Wtedy mieli przed sobą ponad 1000 km pieszej wędrówki. Od niedzieli odmierzają drogę powrotną. Ich licznik przekroczył 600 km. Wracają do punktu wyjścia. Cały czas na nogach, przez piękne pasma polskich gór z hasłem "Transplantacja daje życie”. Leszek Piekło i Marek Szlicht wędrówkę rozpoczęli z Ryszardem Wolskim, którego zdrowie nie pozwoliło jednak na kontynuację wędrówki do Wołosatego. "Tam i z powrotem", reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 23.05.2023
16 : 20 min
Reportaż: Tajemnice megalitów
Powstały nawet kilka tysięcy lat przed naszą erą, a ich ślady do dziś znaleźć można na całym świecie... Chodzi o potężne kamienne konstrukcje, zwane megalitami. Są także w Polsce. Mimo, że starsze od egipskich piramid czy słynnego kręgu głazów Stonehenge w Wielkiej Brytanii, mało kto o nich wie.Polskie prehistoryczne budowle tworzą miejsca niezwykłe, magiczne. Należy do nich Bukowa Góra, jedno ze Wzgórz Trzebiesławickich w Dąbrowie Górniczej. Tamtejsze odkrycia oceniane są jako unikatowe w skali Europy. "Tajemnice megalitów". Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 22.05.2023
18 : 17 min
Reportaż: Jestem wojną
Wybuch wojny, lęk, ucieczka, szukanie domu w nowym kraju – tak zaczyna się historia wielu uchodźców z Ukrainy. Od roku na Śląsku mieszkają aktorki Kateryna Vasiukova i Nina Zakharowa. Obydwie z wielkim powodzeniem pracują na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Zagłębia. Czy głośnie premiery z ich udziałem, entuzjastyczne recenzje, również w światowej prasie i nagrody na festiwalach, można uznać za przebłysk szczęścia w ich życiu? A może wojna jest ciągle zbyt blisko, aby odczuwać radość i spokój? "Jestem wojną" to tytuł reportażu Ewy Niewiadomskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. Autorka wykorzystała w nim fragmenty muzyki ze spektaklu "Czuję do ciebie miętę" zrealizowanego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, skomponowanej przez Mateusza Zegana oraz scenki ze sztuki "5:00 rano. Ukraina" w reżyserii Yulii Maslak, który powstał w Teatrze Śląskim w Katowicach pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.
Fr 19.05.2023
27 : 21 min
Reportaż: Nie tylko Kamil
Śmierć małego Kamila z Częstochowy wstrząsnęła milionami osób w Polsce. Stała się medialna i wywołała lawinę dyskusji. Jaki będzie ich efekt? Przekonamy się za kilka miesięcy. Dziś jednak zabierzemy Państwa do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie cały zespół medyczny walczył przez miesiąc o uratowanie chłopca bestialsko potraktowanego przez ojczyma. Jadwiga Woźnikowska i Jacek Kurkowski zapraszają do wysłuchania reportażu pt. "Nie tylko Kamil".
Di 16.05.2023
17 : 57 min
Reportaż: Gdy słyszymy słowo dziecko - jedziemy od razu
Na co dzień pracują w gliwickim Instytucie Onkologii rekonstruując ubytki po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Zdarza się jednak, że w czasie weekendu otrzymują telefon z innego ośrodka z prośbą o pomoc okaleczonemu dziecku. Wtedy wsiadają w samochód i jadą, bo jak mówią - po prostu trzeba pomóc.Zapraszamy na reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Mo 15.05.2023
14 : 13 min
Reportaż: Zapomnieć nie wolno
Trauma przeżyć w dwóch obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej wypełni reportażową opowieść właśnie 9 maja, gdy mija 78 lat od kapitulacji hitlerowskich Niemiec. To wstrząsające fragmenty wspomnień Reginy Strady oraz jej syna Wojciecha, który jako Strażnik Pamięci o tym, co matka mu opowiadała, zgodził się udzielić wywiadu naszemu reporterowi Wojciechowi Paculi. Tak powstał reportaż zatytułowany "Zapomnieć nie wolno", przygotowany przy współpracy Krzysztofa Kiczka.
Di 09.05.2023
11 : 28 min
Reportaż: Zwierzę sceniczne
Ze sceną związał się 34 lat temu, trochę przez przypadek. W 2000 roku postawił na monodramy i od tego czasu zdobywa nagrody na ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Wojciech Kowalski, twórca Teatru Wojtek Kowalski z Częstochowy, wcześniej Teatr WiFiFi i Teatr From Poland, zdobył m.in. piatą już Złotą Misę Borowiny na 44. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju.Do finału tego przeglądu teatrów amatorskich zakwalifikowano 12 spektakli. Wojciech Kowalski nagrodę otrzymał za reżyserię i wykonanie monodramu "Hrabalu Ty mój". Reportaż Grzegorza Macha w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 08.05.2023
15 : 02 min
Reportaż: Z wizytą u Margaret
2 maja to nie tylko Dzień Flagi ale też Dzień Polonii i Polaków za granicą. Mamy akurat na dziś zamówioną wizytę u Polonusów w Sydney w Australii. A to za sprawą reportażu Wojciecha Paculi zatytułowanego "Z wizytą u Margaret w Krainie Kangurów". Będzie nieco egzotycznie ale i... nostalgicznie.
Di 02.05.2023
14 : 23 min
Reportaż: Choroba Parkinsona
Drżenie to jedynie jeden z wielu objawów choroby Parkinsona, choroby, która wywraca do góry nogami życie nie tylko seniorów, ale i osób w znaczenie młodszym wieku. Dziś wraz Jadwigą Woźnikowską i Jackiem Kurkowskim zabierzemy Państwa do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, gdzie na kontrolną wizytę przyjechali pacjenci nie tylko z regionu, ale i z drugiego końca Polski. Wśród oczekujących na wizytę byli m.in. pani Bożena z mężem Jackiem.
Di 25.04.2023
16 : 15 min
Reportaż: Nie daj się, bądź sobą
Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł” to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja po patronatem MEN, podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy."Nie daj się, bądź sobą" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w opracowaniu Kuby Hyrii.
Mo 24.04.2023
17 : 54 min
Reportaż: W Koszęcinie
Pochodzi z Zabrza, więc jego marzeniem było zostać piłkarzem. Najlepiej Górnika Zabrze. Kolejnym pomysłem była medycyna.... ale prestiżowe technikum elektroniczne do jakiego się dostał sprawę skomplikowało. Po zorganizowanych tam obowiązkowych przesłuchaniach do chóru zorientował się, ze ma głos. Potem były 2 szkoły równocześnie: technikum elektroniczne i szkoła muzyczna ... i kolejne przesłuchania. Tym razem do znanego Zespołu Pieśni i Tańca, chluby Śląska.I tak zaczęła się Zbigniewa Cierniaka - przygoda ze "Śląskiem". Dziś dyrektora Zespołu.O swojej pasji i pasji pozostałych artystów, bez której nie istniałby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk - w reportażu Anny Juśkiewicz zatytułowanym "W Koszęcinie" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 18.04.2023
14 : 27 min
Reportaż: Nieświęty Mikołaj
We wczesnej tradycji chrześcijańskiej Wielki Czwartek był dniem pojednania z grzesznikami. Czym jest jednak grzech? Jak bardzo może ewoluować? Czy złe uczynki można zmierzyć? Czy będą kiedykolwiek wybaczone? Gdyby odpowiedź na ostatnie pytanie brzmiała NIE to czy jakakolwiek zmiana miałaby sens?Historia, jaką Państwo usłyszą nie pochodzi z dalekiej przeszłości. Mogłoby opowiedzieć ją rocznie tysiące młodych ludzi - zdolnych, pięknych, czasami z tzw. dobrych domów.Jadwiga Woźnikowska i Jacek Kurkowski zapraszają do wysłuchania reportażu pt. "Nieświęty Mikołaj".
Do 06.04.2023
16 : 09 min
Reportaż: Pomagając
Przedświąteczny czas uruchamia w nas dodatkowe pokłady wrażliwości i dobra. W wielu miastach i miasteczkach organizowane są śniadania wielkanocne dla samotnych, przygotowywane są kosze pełne wiktuałów, jak i najpotrzebniejszych rzeczy. Mikołowska inicjatywa jest jedną z nich. Od kilku lat wolontariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, uczniowie i mieszkańcy przygotowują paczki dla najbardziej potrzebujących. Jak jest w tym roku? Szeleszcząco i wzruszająco, o czym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 05.04.2023
17 : 05 min
Reportaż: Nauka jest kobietą Odc. 1 Elżbieta Heweliusz
Zapraszamy do słuchania nowego cyklu - "Piękny umysł, czyli nauka jest kobietą". Anna Sojka i Katarzyna Głuch-Juszkiewicz będą prezentowały kobiety, które zasłużyły się dla nauki na świecie, chociaż żyły w czasach, gdy była to sfera zdominowana przez mężczyzn. Usłyszą Państwo historie pionierek, wierzących w emancypacyjną moc nauki i rozumu, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom. W pierwszym odcinku o pierwszej astronomce. Realizacja akustyczna Jacka Kurkowskiego.
Di 04.04.2023
11 : 02 min
Reportaż: Wszystko jest możliwe
W naszym dzisiejszym spotkaniu z reportażem historia Pana Mariusza i jego niezwykłej wytrwałości w realizacji swoich marzeń.Niezwykłej, bo wiodącej przez trudy zmagania się z niepełnosprawnością. Mimo choroby, Panu Mariuszowi udało się zdobyć średnie wykształcenie, ukończyć szkołę policealną i dodatkowe kursy.Ale jest jeszcze jedno: zamiłowanie do motoryzacji, dzięki któremu powstał projekt "JelczON".Jego celem, jak pisze na swojej stronie internetowej bohater naszego reportażu, jest pokazanie, że "Wszystko jest możliwe".To właśnie tytuł reportażu Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. Wymarzona ciężarówka jest urzeczywistnieniem pasji, ale i sporą częścią historii Pana Mariusza. Tę w całości przedstawia dźwiękowa opowieść, na którą serdecznie zapraszamy.
Mo 03.04.2023
14 : 18 min
Reportaż: Piykne bindry
Silna rodzina z międzywojennego Birmigham. Piękne kobiety, pieniądze, przemoc, whisky i świat przemian w dobie światowego kryzysu. Serial Peaky Blinders choć ma dekadę wciąż zdobywa fanów. Także na Śląsku. Ci jednak postanowili nie tylko precyzyjnie oglądać kolejne odcinki poświęcone gangsterskiej familii Shelbych, ale wcielić scenariusz w życie... Może nie dosłownie ;), ale jednak. I tak przedsiębiorcy, finansiści, studenci, historycy, modelki, przedstawiciele sektora IT opanowali ulice śląskich miast. Damian Biernacki, Piotr Widuch i Kamil Rogalski - zarząd Piyknych bindrów oraz ich przyjaciele z planu opowiadają o wehikule czasu, który zabiera ich w klimatyczne miejsca naszego regionu, w sam środek lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Więcej w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowsiego pt. "Piykne bindry".
Mi 29.03.2023
17 : 32 min
Reportaż: Dom, który straszy pięknem
W cieniu starych drzew w Mikołowie stoi stary, odrestaurowany dom. Okazuje się, że mieszkał w nim kiedyś znany reżyser i dramaturg Krystian Lupa. Postanowiliśmy sprawdzić, co dziś dzieje się za murami tego domu. Kto dziś tam mieszka? Czy ma związek ze sztuką? Okazuje się, że tak.Na tarasie spotykamy aktorkę Krystynę Lubańską. "Dom, który straszy pięknem" to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Di 28.03.2023
17 : 19 min
Reportaż: Mój Michał
Mija pierwsza rocznica śmierci nestora polskiej kardiochirurgii, profesora nauk medycznych, byłego ministra zdrowia, posła na Sejm VIII kadencji, Kawalera Orderu Orła Białego Mariana Zembali. W 1993 objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 został członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej. Zmarł śmiercią tragiczną w swoim domu 19 marca 2021 roku, jednak prokuratura wykluczyła udział osób trzecich. Świadczy o tym m.in. list pożegnalny, w którym pisał, iż nie może pogodzić się z koniecznością zwolnienia z pracy, pracującego w tym samym ośrodku syna – Michała. W ciągu minionych miesięcy na temat okoliczności śmierci profesora wypowiadało się wiele osób. Nie angażując się w polemikę i nie opowiadając za żadną ze stron rzekomego konfliktu, chcemy przybliżyć, co po roku od tych tragicznych wydarzeń czuje syn profesora, Michał Zembala, jak i byli pracownicy, którzy wraz z nim odeszli ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Mó
Di 28.03.2023
17 : 30 min
Reportaż: Widziałem kurę, czyli kurtyna z trzepaczką
Dziś, w Międzynarodowym Dniu Teatru, postanowiliśmy zajrzeć za teatralną kurtynę i podejrzeć od kuchni pracę w teatrze. Co się dzieje podczas zielonych spektakli, czyli tych granych po raz ostatni, co zaskakuje aktorów na scenie, z czym muszą sobie poradzić pracownicy teatru?"Widziałem kurę, czyli kurtyna z trzepaczką" - reportaż Agnieszki Strzemińskiej, w dźwiękowej oprawie Jacka Kurkowskiego, zabierze nas do Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Mo 27.03.2023
13 : 01 min
Reportaż: Pierwiastek życia
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Przy tej okazji wypada zadać pytanie, czy jesteśmy w stanie korzystać z niej w racjonalny sposób i jej nie marnować? "Pierwiastek życia" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Mi 22.03.2023
16 : 03 min
Reportaż: Obleczono w nowoczesność
Szkoła Podstawowa we Frydku w gminie Miedźna - należy do jednej z trzech w Polsce, której patronem jest Stanisław Hadyna, założyciel znanego w całym świecie " Zespołu Śląsk". To imię - nadane w 2001 roku zobowiązuje. Do tego, by uczyć się w komfortowych warunkach również. Dlatego wybudowany przed laty budynek- postanowiono przebudować i rozbudować. Tak się tez stało, a otwarcie nowego, nowoczesnego gmachu zaplanowano niezwykle uroczyście. Była tam z mikrofonem również Anna Juśkiewicz, która te chwile upamiętniła w reportażu "Obleczono w nowoczesność" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 15.03.2023
16 : 14 min
Reportaż: Po prostu Krystyny
Bez wątpienia to jest największe przyjęcie imieninowe w Polsce. Organizowane już po raz dwudziesty szósty, w tym roku we Wrocławiu. Są życzenia i toasty, jest prawdziwy bal, ale przede wszystkim jest spotkanie kobiet - przyjaciółek, które dzieli z pewnością wiele, ale łączy jedno - wspólne imię - Krystyna.Pomysłodawczynią i wieloletnią organizatorką imprezy była nasza radiowa koleżanka, a później senatorka, Krystyna Bochenek.Za sprawą energii, radości i życzliwości ten ogólnopolski zjazd stał się fenomenem socjologicznym. "Po prostu Krystyny" - przypominamy dzisiaj reportaż Anny Sojki.
Mo 13.03.2023
12 : 50 min
Reportaż: Magenta, czyli życie w kolorze fuksji
Zanim się poznały przemierzały, czasami z trudem i duszą na ramieniu, korytarze Instytutu Onkologii w Gliwicach. W końcu, za sprawą lekarzy, ich drogi się przecięły. Justyna Dec i Marzena Łukowska-Chmiel to kobiety, które na bazie choroby zbudowały nie tylko swoje nowe życie zawodowe, ale i swoje nowe "ja". Jadwiga Woźnikowska i Jacek Kurkowski zapraszają do wysłuchania reportażu "Magenta, czyli życie w kolorze fuksji".
Mi 08.03.2023
13 : 51 min
Reportaż: Randka z Madonną
Popołudniowe Spotkanie z Reportażem to dziś "Randka z Madonną". Wszystko za sprawą reporterskiej wizyty Wojciecha Paculi w Gliwicach, gdzie w tamtejszym Muzeum, w willi Carodo 2 kwietnia eksponowane jest arcydzieło malarskie z wczesnego renesansu.To właśnie obraz pędzla Cranacha Starszego zatytułowany "Madonna pod jodłami".Według znawców, dzieło to plasuje się w pierwszej dziesiątce arcydzieł malarstwa światowego. Prawnym właścicielem obrazu jest Archidiecezja Wrocławska. Ekspozycja w Gliwicach jest ukłonem pod adresem gliwiczanina, profesora Wojciecha Kowalskiego, dzięki któremu udało się odzyskać oryginalne dzieło.Niesamowitą historię - uprowadzenia obrazu po II wojnie światowej oraz jego powrót do Polski - "odmalujemy dżwiękiem". Reportaż Wojciecha Paculi w realizacji Krzysztofa Kiczka.
Mo 06.03.2023
10 : 12 min
Reportaż: Jestem Papuasem
Bogdan Cofalik był utalentowanym sztangistą. W drugiej połowie lat 70. znalazł się w kadrze Śląska, zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Miał on podobno największy talent spośród wszystkich trenujących braci. Porzucił jednak pomost, by zostać księdzem. Taka decyzja zaskoczyła nie tylko rodzinę, ale i kolegów z klubu, trenera oraz mieszkańców jego rodzinnych Palowic. W 1987 r. jako pierwszy Palowiczanin przyjął święcenia kapłańskie. W październiku 1989 roku wyjechał jako misjonarz do Papui Nowej Gwinei. Tam założył swój klub sportowy i trenuje z miejscową ludnością.Reportaż Doroty Stabik "Jestem Papuasem" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 02.03.2023
17 : 59 min
Reportaż: Budząca się szkoła
Rokitno Szlacheckie to niewielka miejscowości w Gminie Łazy. Kilkanaście lat temu tamtejsza Szkoła Podstawowa ze względu na niż demograficzny, przeznaczona została do likwidacji.Dyrektorka placówki postanowiła ją jednak ratować powołując stowarzyszenie, które szkołę miało prowadzić... i prowadzi do teraz. I nie jest to zwykła szkoła. To szkoła, która ciągle wprowadza innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu cieszy się zainteresowaniem uczniów z różnych części powiatu zawierciańskiego. Jednym z takich pomysłów jest brak tzw. ocen cyferkowych.Dodajmy jeszcze, że Szkoła Podstawowa w Rokitnie Szlacheckim jest szkołą niepubliczną, co nie oznacza że jest szkołą prywatną. Nauka odbywa się w niej za darmo."Budząca się szkoła" to tytuł reportażu Gabrieli Kaczyńska, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 28.02.2023
12 : 48 min
Reportaż: Długa droga do domu
Ta historia rozpoczyna się w Czeladzi w 1943 roku. Wtedy Niemcy dokonali wielu aresztowań, szczególnie całych rodzin. Rodzice trafili do Auschwitz, dzieci rozpoczęły tułaczkę po "Polenlagrach" – specjalnie utworzonych obozach dla Polaków. Najmłodszy wiezień miał zaledwie kilka miesięcy, najstarszy tylko kilkanaście lat. Właśnie w lutym obchodzimy 78. rocznicę powrotu "czeladzkich dzieci" z obozu. O ich przeżyciach opowiada reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Długa droga do domu" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 27.02.2023
19 : 42 min
Reportaż: To wciąż nasza wojna
12 miesięcy. 365 dni. 8 760 godzin. 23 lutego 2022 roku wojna była czymś abstrakcyjnym, reliktem przeszłości. 24 lutego, równo rok temu, to się zmieniło. Wybuchł prawdziwy, śmiercionośny konflikt zbrojny w Ukrainie.Wielu Polaków otworzyło wówczas swoje domy i serca, dając schronienie ludziom, którzy uciekali przed rosyjskimi bombami i gwałtami. Katowickie stowarzyszenie "Pokolenie" pomagało i pomaga nadal.Dostarcza do Ukrainy pomoc humanitarną, pomaga uchodźcom znaleźć dom i pracę, a także rozwiązuje konflikty i integruje środowiska polskie i ukraińskie. Wspólnie śmieją się i płaczą - od samego początku.Reportaż Agnieszki Loch w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Fr 24.02.2023
18 : 39 min
Reportaż: Czekając na powrót do domu
Wojna w Ukrainie trwa już prawie rok. W polskich szkołach uczy się około 200 tys. uchodźców, drugie tyle, przebywając w Polsce, uczy sie zdalnie w ukraińskim systemie oświaty. Pewnym rozwiązaniem dla jednych i drugich są powstające u nas ukraińskie szkołu. Jedna z nich dział od niedawna w Częstochowie. Obecnie uczy się w niej blisko 60 uczniów, którzy w większości równolegle uczęszczają do polskich szkół. Lekcje prowadzone są głównie po ukraińsku, dzieci nadrabiają zaległości powstające w związku z barierą językową, ale uczą się również polskiego. Przede wszystkim jednak placówka realizuje program ukraińskiej szkoły zgodnie z wytycznymi swojego ministerstwa oświaty, co ma w przyszłości pozwolić młodym Ukraińcom kontynuować naukę w kraju, bez konieczności powtarzania klasy.
Mi 22.02.2023
12 : 23 min
Reportaż: Ostatni kowal z Wujka
Wydobycie w tej kopalni zakończono w listopadzie 2021, jednak do dziś toczy się w niej praca, między innymi w jednej z hal na powierzchni, gdzie pracują tokarze, ślusarze, spawacze i... on. Ostatni z kilkudziesięciu. Na kopalni przeżył wiele, jak wiele o tym już dziś w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Ostatni kowal z Wujka".
Mo 20.02.2023
13 : 24 min
Reportaż: "By nie pozwolić wygrać złu"
Irena Gut-Opdyke była młodą dziewczyną kiedy wybuchła II wojna światowa. Mimo, że sama wiele wycierpiała zaryzykowała swoje życie i podjęła się ratowania kilkunastu Żydów.Choć w obecnych Piekarach Śląskich mieszkała tylko chwilę to miejscowi bibliotekarze zasadzili dla niej drzewko pamięci. Inicjatorem tej akcji był opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, Łukasz Żywulski. O tym czego dokonała Irena chętnie opowiada także jej jedyna córka, Jeannie Obdyke Smith, która mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Reportaż Doroty Stabik " By nie pozwolić wygrać złu" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 16.02.2023
18 : 37 min
Reportaż: Oblubieńcy
Dziś, w walentynki, nie może być inaczej - opowiemy o miłości.Ona i on. On i ona. Dwoje, a jakby jedno. Dwoje młodych aktorów - Aleksandra Szablewska i Łukasz Kabus. Połączył ich teatr, połączyła ich miłość. Opowiedzieli o niej Agnieszce Strzemińskiej, całość oprawił w piękne ramy dźwięku i muzyki Jacek Kurkowski. Opowieść, w której teatr przenika się z uczuciem nosi tytuł: Oblubieńcy.
Di 14.02.2023
14 : 05 min
Reportaż: Niegrzeczna akcja
Mieszkańcy Rybnika postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i na swój sposób postanowili upominać właścicieli kopciuchów naklejając na furtkach ich domów specjalne naklejki lub uświadamiając w bezpośredniej rozmowie. Akcja przynosi efekty."Niegrzeczna akcja" - reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrii.
Mo 13.02.2023
15 : 37 min
Reportaż: Herody z Sygontki
Mówią o sobie, ze są najdalej na północ wysuniętą grupą kolędniczą. Nikt w Sygontce, niewielkiej wsi, w Gminie Przyrów w powiecie częstochowskim, ani w okolicznych miejscowościach nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia i karnawału bez Herodów. Grupa tradycyjnie chodzi od domu do domu odgrywając scenki związane z tzw. "rzezią niewiniątek".Ten zwyczaj kultywowany jest w Sygontce nieprzerwanie od wieków. Herody z Sygontki są jedyną grupą spoza gór biorącą udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, który odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej przy okazji Karnawału Góralskiego. Przed rokiem zajęli tam trzecie miejsce, w tym roku chcieliby przynajmniej powtórzyć ten sukces. N razie wygrali Przegląd Grup Kolędniczych Herody, który odbył się w Niegowie w powiecie myszkowskim.Reportaż Grzegorza Macha w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 06.02.2023
11 : 32 min
Reportaż: Dziwny jest ten park
Swoja stylistyką nawiązuje do ogrodów-parków angielskich. Początki Parku Kościuszki w Katowicach sięgają 1888 roku. Rośnie w nim ok. 100 gatunków i odmian drzew i krzewów. Park ma też ciekawą historię a w niej sporo jest zdarzeń nietypowych. Niektóre są straszne, inne pozytywne a jeszcze inne zdumiewające. O tych zdarzeniach postanowiła opowiedzieć stała bywalczyni parku, nasza reporterka Dorota Stabik. Reportaż "Dziwny jest ten park" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 02.02.2023
15 : 14 min
Reportaż: Dobrzy ludzie
Zastaliśmy ich w czasie biegu na rzecz WOŚP. Lekka zadyszka nie przeszkodziła im, by poopowiadać o innym pomyśle, który udało im się właśnie zrealizować. Mowa o zakupie karetki dla Ukrainy. "Dobrzy ludzie" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji kuby Hyrii.
Di 31.01.2023
13 : 41 min
Reportaż: Leśne akordy
Data urodzenia: 15 stycznia 1923 r.Kraj: Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich Narodowość: polskaRód Burzyńskich herbu TrzywdaMotto życiowe: kościół, muzyka, las Zygmunt Burzyński od 18 roku życia związany jest leśnictwem, po dziś dzień, mimo ukończenia... 100 lat! Jak zamknąć jeden wiek w kwadransie? To niemożliwe. Dlatego reportaż Macieja Bakesa i Jadwigi Woźnikowskiej to jedynie zarys pięknego, patriotycznego życia młodego duchem 100-latka, który po dziś dzień barwnie opowiada, śpiewa i cały czas uczestniczy w życiu polskich nadleśnictw. Jubileusz Zygmunta Burzyńskiego zgromadził w Koszęcinie dziesiątki kolegów po fachu, były gratulacje, wspomnienia, opowieści o przebaczeniu, ale i podkreślenia, jak ważna jest znajomość własnej historii.Reportaż "Leśne akordy" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 30.01.2023
16 : 12 min
Reportaż: Fitmamy
Moda na bycie fit nie mija. Styczeń to czas, kiedy siłownie są oblegane przez wszystkich, którym nieobce jest hasło: nowy rok nowy ja. A co z kobietami w ciąży? Czy one także ćwiczą? Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej "Fitmamy".
Do 12.01.2023
11 : 25 min
Reportaż: Jak żyć bez Bacha?
Milion elementów składa się na niepowtarzalny instrument-monumentalne, wielkości jednopiętrowego domu organy w wielkiej sali koncertowej NOSPR-u w Katowicach. Melomani czekali na nie przez osiem lat. Powstawał w słoweńskiej firmie Antona Skrabla , ale autorem koncepcji organów jest profesor Julian Gembalski- prawdziwa legenda muzyki organowej. W kolejnych tygodniach po koncercie inauguracyjnym organów, który odbędzie się w najbliższy piątek, w NOSPRZE usłyszeć będzie można cykl recitali organowych. Profesor Julian Gembalski jest w trakcie prób do swojego koncertu. Jego emocje odnajdą państwo w reportażu Ewy Niewiadomskiej zatytułowanym "Jak żyć bez Bacha ?" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 11.01.2023
13 : 24 min
Reportaż: Dwa światy
Czy ostatnie lata sprawiły, ze staliśmy się bardziej wrażliwi i empatyczni ? Nie do końca. Jeśli chodzi o krzywdzone i porzucane zwierzęta nie zmieniło się nic. Reportaż "Dwa światy" Wojciecha Skowrońskiego ukazuje codzienną pracę schroniska "Psitul mnie", ale też dwie postawy ludzi - tych, którzy kochają zwierzęta i są wolontariuszami i tych, którzy w ataku złości potrafią wyrządzić krzywdę. Reportaż dźwiękowo zrealizował Jakub Hyria.
Mi 11.01.2023
17 : 06 min
Reportaż: Nasz sposób na życie
Tego typu zespołów jest coraz mniej, bo coraz mniejsze jest zainteresowanie młodych ludzi taką formą działalności artystycznej. W Sosnowcu Ostrowach Górniczych jest inaczej. Schola, bo o niej mowa, przyciąga - nie tylko dzieci i młodzież, ale też osoby dorosłe. Z roku na rok zespół się rozrasta i co ciekawe- wprowadza do kościoła mocne muzyczne brzmienie. Dyrygentem i motorem napędowym jest Sebastian Komar, wspierany przez żonę i dwie córki.Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej pt. "Nasz sposób na życie", w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 10.01.2023
10 : 32 min
Reportaż: Sprawiedliwa Irena
Choć w obecnych Piekarach Śląskich mieszkała tylko chwilę to miejscowi bibliotekarze zasadzili dla niej drzewko pamięci. Irena Gut-Opdyke znalazła się w gronie Polaków odznaczonych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, z narażeniem życia ratowała Żydów skazanych przez Niemców na zagładę w okresie II wojny światowej. Jej historią zainteresował się opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, Łukasz Żywulski. Reportaż Doroty Stabik "Sprawiedliwa Irena" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 04.01.2023
18 : 05 min
Reportaż: Kobieta z Marsa
Co jesteśmy w stanie zrobić, żeby zrealizować nasze pragnienia? Bohaterka reportażu od wielu lat marzy, by polecieć na Marsa. Fascynacja tą planetą rozpoczęła się od snu, podczas którego oglądała… różowe niebo.Zapraszamy na reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Kobieta z Marsa".
Di 03.01.2023
17 : 09 min
Reportaż: Moje Camino
Od kilku dni do kilku miesięcy. Z reguły na nogach, czasami rowerem, coraz rzadziej konno. Z mniejszym bądź większym plecakiem, w którym mieści się niezbędne minimum. To najstarszy europejski szklak pielgrzymkowy. Tras ma bez liku - od tych wyznaczonych muszlą po drogi, które wybiera się samemu. Camino de Santiago - to najstarsze europejskie trasy pielgrzymkowe. Dziś wędrują nimi nie tylko osoby wierzące, ale też poszukujące, a i turyści. Podobno nie cel jest ważny, a sama droga.Jadwiga Woźnikowska - autorka reportażu, widziała niejedną osobę, która stając pod katedrą w galicyjskim Santiago de Compostela nie była w stanie ukryć swoich uczuć - od radości, wzruszenia, czasami skrajnego zmęczenia, po dumę, że się udało, że zmęczenie, odciski to nic.A samo camino? To samotność, a jednocześnie bardzo ciekawe spotkania z ludźmi z całego świata. "Moje Camino", które dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski, to opowieść Marii i Stefana Kaczmarczyków oraz ich gości z R
Mo 02.01.2023
23 : 09 min
Reportaż. "Gabriel Narutowicz - czarna karta w historii Polski"
W grudniu minęła 100 rocznica wyboru na urząd prezydenta RP, a następnie zabójstwa Gabriela Narutowicza. Był on pierwszym prezydentem Polski, po odzyskaniu niepodległości, ale do dziś jest osobą trochę niedocenianą i traktowaną marginalnie. Głównie znany jest jako jedyny w historii Polski zamordowany prezydent, a przecież Narutowicz przez całe dorosłe życie pracował na rzecz Polski, m.in. mieszkając podczas zaborów w Szwajcarii działał na rzecz odzyskania niepodległości. Z byłym prezydentem związana jest w szczególny sposób częstochowska Szkoła Podstawowa nr 22. Od lat 30 ubiegłego wieku nosi imię Gabriela Narutowicza, przed wojną otaczał ją park imienia prezydenta, w którym stał jego pomnik. Natomiast z okazji tegorocznej rocznicy na murach szkoły pojawił się mural Gabriela Narutowicza. Reportaż Grzegorza Macha "Gabriel Narutowicz - czarna karta w historii Polski"
Do 29.12.2022
12 : 01 min
Reportaż: Moja Uśka
Teraz będzie o prawdziwej miłości. Pani Urszula i Henryk Pietrek z Katowic są małżeństwem z 57 letnim stażem. Ich historia pełna jest radości, sportowej pasji, ale i poświęcenia i trudu.Zapraszamy Państwa do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch zatytułowanego "Moja Uśka” w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 27.12.2022
14 : 46 min
Reportaż: Marta biega
Zapraszamy na opowieść o bieganiu. Może ktoś po tym reportażu zdecyduje się na zmianę swojego życia i zamiast sernika... ruszy na szlak. Bohaterka reportażu Eweliny Kosałki-Passii biega od 8 lat. Biega dużo – nawet 240 km... Jak to w ogole możliwe?
Mo 26.12.2022
17 : 34 min
Reportaż: Kalina pod oliwką
Niektórzy w nowej roli są dopiero od kilku godzin, inni od kilku dni, pozostali czekają w napięciu – matki i ojcowie, a wraz z nimi nowe życie – synowie, córki, małe cuda, które wcale nie przypominają istot widocznych dzięki USG. Można na nie patrzeć godzinami. A co to będą za święta! Najpiękniejsze, z wymarzonym prezentem od życia. Po bloku Porodowym Kliniki Ginekologii i Położnictwa Specjalistycznego Szpitala nr 2 w Bytomiu oprowadza jego ordynator, dr Andrzej Brenk – ginekolog i położnik. Bohaterami są świeżo upieczeni rodzice. Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 22.12.2022
17 : 44 min
Reportaż: Paczka pełna nadziei
Ponad 130 rodzin z Katowic otrzymało w tym roku pomoc w ramach "Szlachetnej Paczki". To zazwyczaj podstawowe produkty takie jak żywność, środki czystości, czy ciepłe ubrania. Jedną z osób, która prawie na samym końcu akcji znalazła darczyńców był pan Damian. Reportaż "Paczka pełna nadziei" autorstwa Joanny Opas w realizacji dźwiękowej Jakuba Hyrji to wyjątkowa opowieść o niesieniu nie tylko przedświątecznego dobra.
Mi 21.12.2022
16 : 54 min
Reportaż: Hodowcy karpiowi
20 grudnia obchodzimy Dzień Ryby. Z tej okazji odwiedziliśmy jedno z najstarszych gospodarstw rybackich znajdujące się na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Jak wygląda praca w gospodarstwie i jak prowadzi się hodowlę karpia, który trafia na nasze stoły o tym w reportażu "Hodowcy karpiowi" w realizacji kuby Hyrii.
Di 20.12.2022
14 : 58 min
Reportaż: Biuro do spraw dobroci
Biuro Świętego Mikołaja działa w Mikołowie od 20 lat. Plan działania jest prosty - zebrać jak najwięcej darów, by później rozdać je potrzebującym. Nie chodzi o wymyślne prezenty, ale o produkty pierwszej potrzeby. W miniony weekend biuro zakończyło zbieranie darów, teraz są one rozwożone do potrzebujących. Jak działało biuro w minionych tygodniach? O tym w reportażu Wojciecha Skowrońskiego, w realizacji Kuby Hyrii, "Biuro do spraw dobroci".
Mo 19.12.2022
14 : 27 min
Reportaż: Dzień 95. urodzin Radia Katowice
95 lat świętuje w tym roku Polskie Radio Katowice. Późnym wieczorem zakończyła się uroczysta gala w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpił Zespół Śląsk oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Adama Sztaby.Była to muzyczna uczta, ale również piękny czas spotkań dziennikarzy ze słuchaczami. Świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy świętej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.Reportaż Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 05.12.2022
11 : 22 min
Reportaż: "Ucho na świat"
To będzie opowieść o niezwykłej relacji... słuchacza z radiem. Przygoda Pana Wojciecha Ciesielskiego z Radiem Katowice, rozpoczęła się 73 lata temu, w 1949 roku.Wówczas, jako mały chłopiec, wraz z mamą i siostrą, przeprowadzili się z Warszawy na Śląsk. Zamieszkali u wujka w Zabrzu, i właśnie tam, bohater dzisiejszego reportażu, po raz 1-wszy, usłyszał Radio Katowice. Od tamtej pory, Pan Wojciech, praktycznie się z nami nie rozstaje, razem zaczynamy i kończymy dzień. Reportaż Dominiki Sygiet, pt. "Ucho na świat".
Do 01.12.2022
14 : 29 min
Reportaż: Bycie Aniołem wraca...
Po wypadku, w którym na szczęście nikomu nic się nie stało, do działania przystąpili przyjaciele rodziny – mówi Bożena Hrycyszyn, która z mężem prowadzi Dom pod Dobrym Aniołem... a o co chodzi? Rodzina Hrycyszynów prowadzi Rodzinny Dom Dziecka w Zabrzu... .nietypowy dom - otwarty i uśmiechnięty Ostatnio spłonął im autobus w drodze do Wisły, ale...nie zabrakło dobrych ludzi..."Bycie Aniołem wraca..." reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji dźwiękowej Kuby Hyrji.
Mo 28.11.2022
17 : 12 min
Reportaż: Tam, gdzie od zawsze kwitną rododendrony
Podobnie jak nasze radio, Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach obchodzi w tym roku swój okrągły jubileusz. Jest co prawda młodszy od naszej rozgłośni, ma bowiem 75 lat, ale to także niemały powód do dumy. A czy praca w szpitalu, którego patronem jest noblistka - Maria Skłodowska Curie od początku była celem bohaterów reportażu, którego emisja już dziś na naszej antenie? Czy wybitni profesorowie - Krzysztof Składowski - specjalista radioterapii onkologicznej, dziś również dyrektor gliwickiego Centrum oraz Adam Maciejewski - światowej sławy chirurg i transplantolog - czy od początku chcieli pracować w budynkach przy ulicy Wybrzeża Armii Krajowej? Opowiedzą w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej , który dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski. "Tam, gdzie od zawsze kwitną rododendrony".
Do 24.11.2022
13 : 43 min
Reportaż: Uśmiech, który leczy
Ich cechą charakterystyczną są kolorowe nosy, a wolontariusze od ponad 20 lat odwiedzają dzieci w szpitalach niosąc radość, uśmiech i chwile zapomnienia od szpitalnej rzeczywistości. Mowa o fundacji Dr Clown. Podczas jednej z takich wizyt na oddziale pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach towarzyszyła im z mikrofonem nasza reporterka. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Opas w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pod tytułem "Uśmiech, który leczy"...
Di 22.11.2022
15 : 37 min
Reportaż: Kolejny mecz, który już tylko słyszę
To opowieść o niezwykłej miłości do piłki nożnej, tak wielkiej, że w jej okazywaniu nie przeszkadza nawet choroba, która powoli zabiera wzrok.Pan Aleksander Pietrzykowski, związany jest z czeladzkim klubem Górnik Piaski od ponad 70 lat, najpierw jako zawodnik, od wielu lat - wierny kibic. Mimo, że niemal nie widzi, nadal przychodzi na mecze swojej ukochanej drużyny. Piłkarskie uczucie zostaje po latach odwzajemnione. Powstaje bowiem krótkometrażowy film o Panu "Olku", później przy bramie głównej stadionu pojawia się mural z jego wizerunkiem. Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 21.11.2022
13 : 30 min
Reportaż: Światło w ciemności
Pani Bernadetta, bohaterka dzisiejszego reportażu, na co dzień spędza czas aktywnie: jeździ na rowerze i gra w tenisa. Choć jest osobą niewidomą, niepełnosprawność nie przeszkadza jej w realizowaniu własnych marzeń. To nie będzie historia smutna, będzie to raczej opowieść o determinacji, aby żyć pełnią życia. Reportaż "Światło w ciemności" Konstancji Snopczyńskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 17.11.2022
10 : 34 min
Reportaż: Malczyk
W lutym tego roku miliony ukraińskich dzieci musiało zostawić swoje ulubione zabawki, przyjaciół oraz szkołę i uciekać przed wojną...Podobną sytuację, 83 lata temu, we wrześniu 1939 roku przeżył 11-letni polski chłopiec - Marian Lubina.Gdy na Śląsk wkroczyli hitlerowcy mały katowiczanin wraz z rodzicami uciekał do Lwowa...Zapraszamy Państwa na reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Malczyk" w realizacji Jacka Kurkowskiego:
Di 15.11.2022
15 : 15 min
Reportaż: "To się musi udać"
Mieszkańcy Ornontowic, dowiedziawszy się, że na terenie powiatu mikołowskiego dwóch chłopców czeka na przeszczep szpiku postanowili na własną rękę rejestrować potencjalnych dawców. Po naszych interwencjach chętnych przybywa, choć cały czas akcja trwa. "To się musi udać' to reportaż W. Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrii.
Mo 14.11.2022
11 : 14 min
Reportaż: Lekarze - 40-tka po dyplomie
Jest kilka profesji do jakich trzeba mieć po prostu "powołanie". Z pewnością dotyczy to lekarzy, choć opinie czasem pod ich adresem bywają kontrowersyjne. A czy lekarz pozostaje wierny przysiędze Hipokratesa - jaką składa się z chwilą uzyskania dyplomu po ukończeniu studiów medycznych? Zapraszamy na reportaż Wojciecha Paculi "Lekarze - 40-tka po dyplomie".
Do 10.11.2022
14 : 00 min
Reportaż: Błękitno-Złota Nadzieja
"Błękitno-Złota Nadzieja" to reportaż Wojciecha Paculi w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, będący przejmującą opowieścią polsko-ukraińskiego małżeństwa, które od kilku miesięcy zaangażowane jest w pomoc ludzi w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.
Di 08.11.2022
12 : 31 min
Reportaż: Anioły w potrzebie
Trudny czas, w którym przyszło nam żyć, spowodował, że w wielu instytucjach zaczyna brakować pieniędzy. Najgorzej jest tam, gdzie dofinansowanie jest niewielkie, a darczyńcy w obawie o swoja przyszłość już nie tak chętnie przekazują środki finansowe. W takiej trudnej sytuacji znalazł się Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Jak mówi Monika Bajka, szefowa Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów, wiara umiera ostatnia.Reportaż Wojciecha Skowrońskiego.
Do 27.10.2022
12 : 40 min
Reportaż: NIE dla CPK - odsłona 3
Nie kończą się lokalne i ogólnopolskie protesty przeciwko budowie linii kolei dużych prędkości, które mają połączyć Centralny Port Komunikacyjny z południem kraju i Ostrawą. W spotkaniach, które odbywają się zarówno w miastach, jak i małych sołectwach udział biorą przedstawiciele gmin z całego Śląska, a także z innych województw, przez które ma przebiegać flagowa inwestycja rządowa."NIE dla CPK - odsłona 3" to reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 24.10.2022
13 : 43 min
Reportaż: "Życie z Pasją"
Częstochowskie środowisko sportowe poniosło ostatnio ogromna stratę. Zmarł Mieczysław Hrehorów, działacz sportowy, kresowianin, który w 1945 r. wraz z grupa studentów Wyższej szkoły Administracyjno-Handlowej założył częstochowski AZS. Mieczysław Hrehorów przez całe dorosłe życie działał na rzecz sportu. Współtworzył także Klub Sportowy Budowlani, Harcerski Klub Sportowy Żak oraz częstochowski oddział Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu. Był także pomysłodawcą utworzenia Klubu Seniora AZS-u, którego prezesem był do śmierci. Reportaż "Życie z Pasją" Grzegorza Macha.
Do 20.10.2022
11 : 58 min
Reportaż: Przejdę przez TO żeby żyć
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak chorując nie zrzucić różowych okularów, jak znaleźć siłę, gdy słyszy się diagnozę - rak? 44-letnia Ilona Filipiak, u której dwa lata temu zdiagnozowano raka piersi, po mastektomii i chemioterapii postanowiła zredukować ryzyko powtórnego zachorowania. Poddała się kolejnemu zabiegowi, tym razem przeprowadzonemu na drugiej piersi, która została usunięta, a potem zrekonstruowana. Przejdę przez TO, żeby żyć - reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 17.10.2022
16 : 19 min
Reportaż: Z miłości do światła
Rok 2022 jest rokiem Łukasiewicza. Z tej okazji proponujemy reportaż Wojciecha Skowrońskiego, w realizacji dźwiękowej Jakuba Hyrii, "Z miłości do światła”.Bohaterem jest Janusz Chmielniak z Czechowic-Dziedzic, który posiada olbrzymią kolekcje lamp.
Di 04.10.2022
12 : 01 min
Reportaż: Kościuszkowcy z Mysłowic
Wielka Feta, uroczyste spotkania, akademia, Zjazd Absolwentów - czyli gratulację, podziękowania i wspomnień uczniowskich czar! To wszystko w Mysłowicach. Wojciech Pacula z mikrofonem poprzeszkadzał nieco w przygotowaniach do uroczystości Stulecia Liceum Kościuszki w Mysłowicach. Zapraszamy na reportaż Wojciecha Paculi "Kościuszkowcy z Mysłowic" w realizacji dźwiękowej Kuby Hyrii.
Di 04.10.2022
14 : 21 min
Reportaż: Droga do Polski
Decyzja o jego budowie zapadła sto lat temu. Dziś jest jednym z charakterystycznych, monumentalnych i najważniejszych gmachów województwa śląskiego - w kolejnym reportażu z cyklu Droga do Polski poznamy niektóre tajemnice budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Nagrania prezentowane na antenie Radia Katowice przybliżają historię tej ziemi i ludzi z nią związanych w burzliwych czasach poprzedzających i odnoszących się bezpośrednio do roku 1922 - kiedy to część Górnego śląska wróciła do Polski. Nagranie przygotowali Dominika Sygiet i Dariusz Schmidt. Zrealizował i udźwiękowił Jacek Kurkowski. Kolejny reportaż z cyklu Droga do Polski za tydzień.
Do 29.09.2022
9 : 36 min
Reportaż: Terapia dzwiękiem
Na stres, emocje, stresowe traumy, niepokój, stany depresyjne czy niezdrowe relacje - jak się okazuje pomocny może okazać się szept i terapia dźwiękiem. Kala, Białostocka raperka wie o tym z autopsji. Szukając drogi do uzdrowienia samej siebie, dzięki swojej osobowości, z powodzeniem pomaga innym. Przenieśmy się zatem w świat leczniczych dźwięków, świat Kali, który nie zawsze był pełen spokoju... Reportaż Grzegorza Wosia "Terapia dźwiękiem".
Di 27.09.2022
16 : 17 min
Reportaż: Zmalowane wierszyki
Niektórzy mówią o niej "Bajtynka". Od urodzenia mieszka w Częstochowie. Od kilku lat pisze, głównie wierszyki dla dzieci.To opowieść o niezwykłej kobiecie, Aleksandrze Bielarskiej. Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Zmalowane wierszyki" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 27.09.2022
12 : 54 min
Reportaż: Pomost
Bohaterką dzisiejszego reportażu jest młoda, zafascynowana sztuką i teatrem dziewczyna. Oprócz tego hobby ma też pracę. Jest wiceprezesem fundacji pomagającej byłym więźniom wyjść na prostą. "Pomost" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrii.
Di 27.09.2022
11 : 48 min
Reportaż: Daje ludziom najwięcej
Minęły 42 lata od odpisania Porozumienia Jastrzębskiego.3 września 1980 roku wśród sygnatariuszy dokumentu był Grzegorz Stawski bohater dzisiejszego reportażu. Cofniemy się w czasie do sierpnia 1980 roku, także dzięki nagraniom z archiwum Radia Katowice.Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Daje ludziom najwięcej”. Realizacja Jacek Kurkowski.
Di 27.09.2022
10 : 32 min
Reportaż: "Fabryka Pełna Wspomnień"
Wrześniowe weekendy w tym roku w wielu miejscowościach Polski i Europy upływały pod znakiem ciekawych imprez w ramach "XXX-tych Europejskich Dni Dziedzictwa. W Dąbrowie Górniczej- w halach dawnej Fabryki Obrabiarek -gdzie teraz stoją pawilony służące kulturze czyli Fabryka Pełna Życia - zorganizowano nietypowy... spacer dla byłych pracowników tego zacnego, nieistniejącego już dziś zakładu pracy. Wybrał się tam nasz reporter - powstał reportaż pod tytułem "Fabryka Pełna Wspomnień" w realizacji dźwiękowej Mariana Guzowskiego.
Mo 26.09.2022
13 : 14 min
Reportaż: Wszystko tutaj dobrze
W trakcie rozpoczynającej się w Ukrainie wojny w Wyrach koło Mikołowa powstaje rodzinny dom dziecka. Tworzący go Diana Krzemianowska-Podsada i Adam Podsada, przyjmują trzy dziewczynki z Ukrainy - Walerię, Anię i najstarszą Karinę. Jak układa się życie w tym nietypowym domu? Reportaż Doroty Stabik, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego "Wszystko tutaj dobrze".
Mi 06.07.2022
11 : 33 min
Reportaż: Droga do Polski
W setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do macierzy na antenie Polskiego Radia Katowice prezentujemy cykl reportaży - Droga do Polski. Nagrania przybliżają historię tej ziemi i ludzi z nią związanych w burzliwych czasach poprzedzających i odnoszących się bezpośrednio do roku 1922. Dziś opowieść o tym, że o polski Górny Śląsk walczono nie tylko wysiłkami dyplomatycznymi i na polach powstańczych bitew. Nagranie przygotowali Dominika Sygiet i Dariusz Schmidt. Zrealizował i udźwiękowił Jacek Kurkowski. Następny reportaż z cyklu Droga do Polski za tydzień.
Do 23.06.2022
8 : 15 min
Reportaż: "Wieriowka, żeby świat o nas nie zapomniał"
Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa w skrócie zwany "Wieriowka", to jedyny taki zespół w Ukrainie posiadający w składzie chór, orkiestrę i balet. Po wybuchu wojny zawiesił działalność, a artyści rozjechali się do domów lub w bezpieczne miejsca. Dopiero przyjazd do Polski, na zaproszenie polskiego rządu, do siedziby Zespołu Śląsk umożliwił im wznowienie prób i tym samym dał możliwość na przygotowanie się do europejskiego tourne. Zespół zamierza w ten sposób zebrać fundusze na potrzeby ukraińskiej armii i na odbudowę kraju. Reportaż Grzegorza Macha "Wieriowka, żeby świat o nas nie zapomniał"
Di 21.06.2022
9 : 09 min
Reportaż: Nazywam się wojna
24 lutego około godziny 5:00 rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Między innymi właśnie ten moment wspominają ukraińskie artystki-rezydentki na deskach Teatru Śląskiego. Każda z kobiet napisała własny monolog, w którym opowiada swoją historię, związaną z wojną. Spektakl odbędzie się 19 czerwca i zainauguruje festiwal teatralny "Open the Door". Zapraszamy na reportaż Konstancji Snopczyńskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 14.06.2022
10 : 59 min
Reportaż: Z ziemi ukraińskiej do Polski
Około 4 mln Ukraińców uciekając przed wojna, wjechało do Polski. Głównie są to kobiety i dzieci. Część z nich, pomimo niepewnej sytuacji, postanowiła wrócić do domu, do mężów, ojców, rodziców. Większość jednak została, nie mają gdzie wracać.Jeszcze teraz gdy opowiadają o tym, co przeżyli w pierwszych dniach wojny, w ich oczach widać smutek, ale przede wszystkim przerażenie. Jedną z takich osób jest Olga Wasylewna, nauczycielka geografii z Charkowa.Reportaż Grzegorza Macha "Z ziemi ukraińskiej do Polski" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 13.06.2022
12 : 03 min
Reportaż: Droga do Polski
16 lipca 1922 roku w Katowicach uroczyście podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. W bieżącym roku mija dokładnie sto lat od przełomowego w historii tej ziemi wydarzenia. Z tej okazji na antenie Radia Katowice prezentujemy cykl reportaży - Droga do Polski. Nagrania przybliżają historię regionu i ludzi z nią związanych. Historie, które bezpośrednio odnoszą się do wydarzeń 1922 roku i tych , które ten rok poprzedzały. Dziś skierujemy naszą uwagę na tory….. po których w czasie 3 powstania śląskiego mknęły pancerne pociągi. Nagranie przygotowali Dominika Sygiet i Dariusz Schmidt. Następny reportaż z cyklu Droga do Polski za tydzień. Cykl reportaży "Droga do Polski" w realizacji i udźwiękowieniu Jacka Kurkowskiego.
Do 09.06.2022
7 : 18 min
Reportaż: Lekarze. Czterdziestka po dyplomie
Jest kilka profesji, do których trzeba mieć powołanie. Z pewnością dotyczy to lekarzy, choć opinie czasem pod ich adresem bywają kontrowersyjne. A czy lekarz pozostaje wierny przysiędze Hipokratesa, jaką składa się z chwilą uzyskania dyplomu po ukończeniu studiów medycznych?Bohaterowie nagrania, które zaprezentujemy za chwilę, spróbują na to pytanie odpowiedzieć. Kończyli studia 40 lat temu - konkretnie ówczesną Śląską Akademię Medyczną (dziś jest to Śląski Uniwersytet Medyczny).Są lekarzami do dziś. Podtrzymują przyjaźń, jaka zawiązała się między nimi w czasie studiów - i co ciekawe - regularnie spotykają się co kilka lat, spotkali się też niedawno.Reportaż Wojciecha Paculi w realizacji Mariana Guzowskiego.
Mo 06.06.2022
14 : 00 min
Reportaż: Droga do Polski
Za chwilę zaprezentujemy pierwszy z cyklu reportaży - Droga do Polski. Nagrania przybliżają historię tej ziemi i ludzi z nią związanych w burzliwych czasach poprzedzających i odnoszących się bezpośrednio do roku 1922 - kiedy to część Górnego Śląska wróciła do Polski.Dziś przeniesiemy się do małej wioski, w której działy się wielkie i ważne rzeczy. Nagranie przygotowali Dominika Sygiet i Dariusz Schmidt.
Do 02.06.2022
9 : 50 min
Reportaż: Maks, księżniczki i babcia Małgosia
Historia, której Państwo mogli wysłuchają napawa wielkim optymizmem, bo nawet w obliczu tak strasznej tragedii, jaką jest wojna za naszą wschodnią granicą, wciąż są ludzie dobrej woli. I choć sami nie mają wiele, to jednak chcą się dzielić i przede wszystkim z otwartymi sercami przyjmują osoby, którym w lutym świat się zawalił. Zapraszamy na reportaż Jadwigi Woźnikowskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, pt. "Maks, księżniczki i babcia Małgosia".
Di 31.05.2022
13 : 34 min
Reportaż: Złote serce
To będzie opowieść o miłości i o drugim życiu. Życiu podarowanym innym. O idei transplantologii często mówimy w Radiu Katowice. To będzie kolejny głos w tej sprawie. Pani Danuta Plewa kochała i była kochana. W szczęśliwym związku. Niestety z tragicznym finałem, który jednak dla innych stał się nowym początkiem. "Złote serce", reportaż Agnieszki Strzemińskiej w dźwiękowej oprawie Jacka Kurkowskiego.
Mi 25.05.2022
11 : 01 min
Reportaż: Mały Wielki Maluch
Wojciech Pacula - wraz ze swymi rozmówcami - przygotował - nie tylko dla fanów motoryzacji - opowieść o Fiacie 126p, o fenomenie Malucha w najnowszej historii Polski i Polaków. Zapraszam do wysłuchania reportażu Wojciecha Paculi pt. "Mały Wielki Maluch" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 23.05.2022
12 : 28 min
Reportaż: W cieniu góry wszyscy jesteśmy mali
Mikołaj Adamczyk to przedszkolak, który bardzo lubi chodzić po górach. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ten zaledwie 6-latek zdobył już większość najwyższych szczytów Tatr. Obecnie postawił sobie poprzeczkę jednak jeszcze wyżej. O tym, jak wygląda przygotowanie wycieczki na dach świata, co łączy góry z muzyką i czy spanie na balkonie zimą to dobry pomysł - w reportażu Grzegorza Wosia.
Do 19.05.2022
15 : 16 min
Reportaż: Skóra, w której żyję
W sobotę w Wiśle odbędzie się jubileuszowy 20. Bieg po Nowe Życie. Wezmą w nim udział lekarze, transplantolodzy, celebryci, ale przede wszystkim osoby po transplantacjach narządów, a także tkanek.Dziś przybliżymy Państwu działanie jedynego w swoim rodzaju banku tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. To właśnie do tego szpitala trafiają między innymi górnicy poszkodowani podczas wypadków w kopalniach. Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 12.05.2022
13 : 21 min
Reportaż: Belfer z Ulicy
Czy ktoś z państwa pamięta zespół punkowy o nazwie Ulica” ? Jeśli nie, to warto posłuchać historii tej grupy, która powstała na Śląsku w latach 80-tych i należała do ówczesnego podziemia kontrkulturowego. Ci młodzi ludzie grali i śpiewali wtedy utwory wyrażające bunt i sprzeciw wobec otaczającej rzeczywistości. Ścigała ich milicja i nierzadko pałowała, ale oni nie poddawali się, koncertowali za darmo, wydawali płyty, a nawet gazety, czuli się niezależnymi, wolnymi ludźmi. Minęły lata. Dziś mają rodziny, pracują w różnych miejscach, zmienili się, ale w środku pozostali tacy sami. Jeden z nich nauczyciel-polonista, mówi że przede wszystkim stara się przekazywać uczniom te wartości, które kiedyś były mu bliskie. Belfer z Ulicy” reportaż Samuela Barona w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 09.05.2022
23 : 33 min
Reportaż: "Miłość na stand upie”
Gdy wychodzi na scenę wywołuje podziw, a jego słowa szczery śmiech. Jacek Noch – bo o nim mowa – został stand-uperem” kilka lat temu, gdy dowiedział się, że choruje na SM, czyli stwardnienie rozsiane. Nasz bohater prócz miłości do rozbawiania ludzi ma jeszcze jedną wielką miłość, która odmieniła jego życie – żonę Martynę. Reportaż Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 05.05.2022
15 : 22 min
Reportaż. Idziemy po żywych
W środę nad ranem dotarły tragiczne wiadomości z kopalni Pniówek w Pawłowicach. Tysiąc metrów pod ziemią w wyniku wybuchu metanu uwięzieni zostali górnicy. Akcja ratownicza na Pniówku jeszcze się nie skończyła, gdy w sobotę nad ranem wstrząs odciął drogę górnikom w oddalonej o kilka kilometrów kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownicy prowadzili morderczą walkę z czasem, by uratować swoich kolegów. O tym wszystkim opowiada reportaż „Idziemy po żywych” autorstwa Joanny Opas i Wojciecha Kocjana. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Mi 27.04.2022
22 : 51 min
Reportaż: NIE dla CPK
Orzesze, Mikołów, Łaziska Górne – trzy miejscowości, których mieszkańcy sprzeciwiają się proponowanym obecnie przebiegom kolei dużych prędkości, mających stanowić część potężnej inwestycji pt. Centralny Port Komunikacyjny. Kilka historii, w tym szczególnie jedna – kobiety, która już raz przeżyła wysiedlenie. "NIE dla CPK", reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 26.04.2022
16 : 42 min
Reportaż: Z miłości do światła
Rok 2022 jest rokiem Łukasiewicza. Z tej okazji proponujemy reportaż W.Skowrońskiego w realizacji dźwiękowej Jakuba Hyrii "Z miłości do światła". Bohaterem jest Janusz Chmielniak z Czechowic - Dziedzic, który posiada olbrzymią kolekcje lamp.
Mo 25.04.2022
12 : 01 min
Reportaż: A Ty posprzątasz?
Jutro Dzień Ziemi. Każdy z nas może o nią zadbać - w najbliższym otoczeniu. tak zrobili mieszkańcy Orzesza. Zaczęli w czasach pandemii. Irytująco duża ilość wszędzie rzucanych masek spowodowała, że kilka osób postanowiło ponaprawiać świat - na początek tej najbliższy. I tak co miesiąc.Zamiast pieczenia ciasta - sprzątanie rowów, zamiast domowych porządków i majsterkowania - ogarnianie leśnych zaułków, zamiast sobotniej wyprawy - owszem, ale taka w rękawiczkach i z workami do segregacji odpadów... tak oto mieszkańcy tworzą sobie "Czyste Orzesze". Podobnie jak w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego "A ty posprzątasz?".
Do 21.04.2022
11 : 01 min
Reportaż. "Stefan Kudelski - genialny polski wynalazca"
Nie bez powodu nazywano go królem życia. Potrafił z niego czerpać jak mało kto. Inteligenckie pochodzenie i szerokie koneksje rodziców zapewniły mu wyjątkowy start, ale na własny sukces zapracował już sam. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy. To "Stefan Kudelski - genialny polski wynalazca". I taki tytuł nosi reportaż Anny Juśkiewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, do wysłuchania którego teraz państwa zapraszamy.
Di 19.04.2022
17 : 11 min
Reportaż: Rakiety
Wojna w Ukrainie jest okrutna dla wszystkich jej mieszkańców. Jednak są osoby, które są w podwójnie złej sytuacji - to chorzy na nowotwory, którzy nierzadko muszą przerwać leczenie i żyć bez potrzebnych leków w piwnicach i schronach. Fundacja onkologiczna "Rakiety" pomaga transportować chorych do Polski i innych krajów świata, organizuje też transporty humanitarne. Reportaż Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 14.04.2022
13 : 52 min
Reportaż: Immortal Kombat
Dwadzieścia pięć osób i wielogodzinne wywiady, w sumie trzy lata pracy, po których powstało pierwsze dzieło tych młodych twórców. Mowa o filmie dokumentalnym "Immortal Kombat”. Jego autorami są Julia Karasiewicz, Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Tomasz Kazanecki, Absolwent Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Czy nauka pozwoli nam osiągnąć nieśmiertelność? M. in. na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy projektu...Dokument to swego rodzaju wyprawa, opowieść o najważniejszych aspektach życia i tego, co następuje po nim, a także o współczesnej walce podejmowanej w celu jego wydłużania. Film przeprowadzając widza przez kolejne części: śmierć, nieśmiertelność i życie, pozwala skonfrontować się nie tylko z kwestiami ostatecznymi, ale także z samym sobą i prawdziwym celem naszego istnienia.Zapraszamy na reportaż Katarzyny Herbuś pt. Immortal Kombat w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 14.04.2022
9 : 34 min
Reportaż. "Podwójna modlitwa"
Soprany,alty,barytony i basy oraz ludzie różnych profesji- śpiewający ku Chwale Pana-... mowa o chórze KANTAMUS DOMINO ze Sławkowa. To reporterski portret pasjonatów-amatorów śpiewania. "PODWÓJNA MODLITWA" reportaż Wojciecha Paculi w realizacji dźwiękowej Rafała Drabka.
Mi 13.04.2022
12 : 42 min
Reportaż: Jestem na swoim miejscu
Ksiądz Tomasz Sękowski jest proboszczem parafii św. Jadwigi w Zabrzu i kapelanem "ludzi zagubionych". Od blisko 30 lat pomaga więźniom i osobom uzależnionym. Właśnie otrzymał otrzymał nagrodę w konkursie "Profilaktyk Roku 2021". O pracy i posłudze opowiada w reportażu Wojciecha Skowrońskiego "Jestem na swoim miejscu" w realizacji Kuby Hyrii.
Mo 11.04.2022
11 : 27 min
Reportaż. Obrazki z dobrego miasta
"Obrazki z dobrego miasta" - to zapis dźwiękowej wizyty w Łaziskach Górnych - mieście, które podobnie, jak setki innych miejscowości w Polsce przyjęło uchodźców z Ukrainy.Nie będzie to jednak wizyta w domach, w których zamieszkały uciekające przed wojną rodziny, a podążanie za dziećmi i młodzieżą, która musi sobie poradzić w okrutnym świecie dorosłych. "Obrazki z dobrego miasta" reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 07.04.2022
19 : 35 min
Reportaż: Moja najdroższa Mary.
Miłość na odległość. Miłość, w którą wkracza wojna. Taka historia trafia do nas dziś jak nigdy przedtem. Ponad 150 listów Pawła Słani do narzeczonej, to przede wszystkim kronika miłosna, ale także kronika życia w Polsce u progu II wojny światowej. To niestety także historia tragicznych losów żołnierzy. Te listy wiele lat przeleżały w pudełku, w miejskiej bibliotece w Piekarach Śląskich, aż przemówiły do Łukasza Żywulskiego, nowego kierownika biblioteki i opiekuna Izby Regionalnej. Listy Pawła Słani niebawem przeczytać będzie mógł każdy, wydane zostaną bowiem w formie książki. Jej promocję zaplanowano na 110. rocznicę urodzin Piekarzanina. "Moja najdroższa Mary" reportaż Doroty Stabik, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 06.04.2022
16 : 09 min
Reportaż: Uciekali spod bomb.
Od początku wojny w Ukrainie polską granicę przekroczyło ponad 2 mln 400 tys. osób. Część uchodźców trafiła na Śląsk. O nich i pomocy, jaką katowiczanie obdarzają przyjezdnych, w reportażu Anny Juśkiewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego zatytułowanym "Uciekali spod bomb".
Mo 04.04.2022
13 : 03 min
Reportaż: Magduszka
Pani Magda mieszka na co dzień w Londynie. Po wybuchu wojny na Ukrainie przyleciała do Polski, by udostępnić ukraińskiej rodzinie swoje mieszkanie w Katowicach. 3 tygodnie temu Magda, Kasia, Siergiej, Anastazja i mała Katia wcale się nie znali. Dziś są sobie niezwykle bliscy. Zapraszamy Państwa do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch zatytułowanego "Magduszka". Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 31.03.2022
9 : 23 min
Reportaż: Zanurzeni w sztuce
Początki Grupy Janowskiej sięgają lat 30-tych XX wieku, są mocno związani z Katowicami i Śląskiem. Malarstwo jest ich pasją. Mówiono o nich, że są Fenomenem na skalę europejską i światową. Teraz Grupę prowadzi Antoni Długi - Malarz “Amator” z Katowic. W tym roku obchodzą 75-lecia istnienia Grupy Janowskiej. O historii grupy i o tym jak rozwijają się dzisiaj rozmawia z liderem grupy oraz członkami Piotrem Poradą i Janem Czylokiem nasz reporter Michał Przypadło. Reportaż zatytułowany Zanurzeni w sztuce.
Di 29.03.2022
11 : 20 min
Reportaż: Magazyn miłości.
Zna ich każdy, kto choć w niewielki sposób włączył się w pomoc Ukraińcom. Pani Beata Kaszubowska i jej brat Grzegorz Kaszubowski stworzyli miejsce, w którym uciekający przed wojną ludzie otrzymują nie tylko bieliznę, pościel i buty, ale również wielkie serce. W Siemianowicach Śląskich przy ulicy Wyzwolenia 22 działa magazyn, w którym ludzkie tragedie przeplatają się ze łzami wzruszenia. Reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Magazyn miłości" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 28.03.2022
12 : 27 min
Reportaż: Profesor Marian Zembala. Memento.
Prof. Marian Zembala zmarł w skutek utonięcia. Ciało lekarza znaleziono w basenie w jego domu w Zbrosławicach niedaleko Tarnowskich Gór. Marian Zembala był ministrem zdrowia i wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce choremu. W reportażu Jadwigi Woźnikowskiej wspomnimy osobę profesora.
Fr 25.03.2022
16 : 23 min
Reportaż: Daj się wciągnąć.
Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie wybuchła fala pomocy. Nie ma miasta na mapie Polski, w którym nie działaliby wolontariusze. Dlaczego tak licznie pomagają, co nimi kieruje, jakie mają z tego korzyści? O tym w reportażu Wojciecha Skowrońskiego "Daj się wciągnąć" w realizacji Kuby Hyrii.
Do 24.03.2022
11 : 20 min
Reportaż: Beatboxer
Beatbox to forma rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą narządów mowy: ust, języka, krtani, gardła czy przepony. Dźwięki te mogą naśladować na przykład instrumenty, maszyny czy odgłosy zwierząt i wykorzystywane są w różnych gatunkach muzycznych. Jedną z osób, które w tak niecodzienny sposób używają strun głosowych i mięśni aparatu mowy jest nasz dzisiejszy bohater. Reportaż Konstancji Snopczyńskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 22.03.2022
10 : 15 min
Reportaż: W nieznane
"W nieznane..." reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, jest relacją z punktu recepcyjnego w Katowicach, przy Placu Sejmu Śląskiego. To właśnie w tym miejscu blisko od miesiąca pracują dziesiątki wolontariuszy, którzy z uśmiechem pomagają zupełnie zagubionym osobom zza naszej wschodniej granicy.
Mo 21.03.2022
14 : 40 min
Reportaż: Kiedyś wrócę do domu
Wczoraj rozpoczęła się procedura przyznawania numeru PESEL uchodźcom. Przy Młyńskiej w Katowicach, gdzie znajduje się punkt interwencji kryzysowej, od rana ustawiały się kolejki zdezorientowanych jeszcze Ukraińców. Jak wyglądała tam wczoraj praca, jak radzili sobie wolontariusze... o tym w reportażu Wojciecha Skowrońskiego "Kiedyś wrócę do domu".
Do 17.03.2022
13 : 00 min
Reportaż: "Żywy kamerton"
Czy miasto może być instrumentem? Czy słuchać znaczy to samo co słyszeć a w końcu czy słuch absolutny to dar czy przekleństwo ? Zofia Tudzierz od wczesnych lat swojego życia posiada umiejętność zapamiętywania wysokości dźwięków bez odwoływania się do dźwięku wzorcowego. Zdolność ta zwana jest słuchem absolutnym. Słuchem doskonałym. Ale co to oznacza w praktyce? Na spacer w poszukiwaniu dźwięków z posiadaczką tej niezwykłej umiejętności wybrał się: Grzegorz Woś.
Di 15.03.2022
10 : 59 min
Reportaż: Odczarować Czarownice
Opowieści o czarownicach, wieszczkach, znachorkach, szeptunkach, wiedźmach, znachorkach. Funkcjonują w kulturze i mitologii każdego narodu. Pewnie każdy ze słuchaczy mógłby taka zasłyszaną historie sobie przypomnieć. Ile w nich prawdy, ile mitu? Nie nam teraz oceniać ale warto nad tym postrzeganiem kobiet , którym przypisano "sojusz z siłami nieczystymi " - po prostu głębiej się zastanowić. Przed nami intelektualna przygoda z zakresu etnologii, kultury, historii i socjologii. Wysłuchamy reporterskiej rozprawki zatytułowanej "Odczarować Czarownice" zapraszają Wojciech Pacula - autor nagrania i reżyser dźwięku - Jacek Kurkowski.
Mo 14.03.2022
12 : 05 min
Reportaż: Bratobójcza wojna
Ksenia i Jurek: Ona - Rosjanka zamieszkała w Polsce, On - w połowie Polak, w połowie Ukrainiec mieszkający w stolicy Rosji. Jak postrzegają wojnę na Ukrainie? Jak rysuje się w ich oczach nasza przyszłość? Opowiedzą w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Bratobójcza wojna".
Di 08.03.2022
18 : 17 min
Reportaż: Artysta spełniony...
Do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" trafił ponad 30 lat temu. Wraz z nim przez blisko ćwierć wieku występował na scenach polskich i zagranicznych. Piotr Hankus, człowiek-orkiestra, uwielbiany przez wszystkie pokolenia od dzieci po seniorów, jest bohaterem reportażu Anny Juśkiewicz, zatytułowanego "Artysta spełniony..." w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 07.03.2022
11 : 38 min
Reportaż: Smutek ubrany w czerń
W Środę Popielcową proponujemy rozmyślania o odchodzeniu, które paradoksalnie w czasach, gdy śmierć zbiera ogromne żniwo, stała się tematem tabu. O żałobie, którą coraz częściej odsuwamy, o tym, że grzebiemy, a nie odprowadzamy, o tym, że przechodzimy nadzwyczaj szybko do porządku dziennego, a zdaniem bohaterów Otylii Trojanowskiej i ks. Piotra Brząkalika, wszystko przecież ma swój czas. Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Smutek ubrany w czerń".
Mi 02.03.2022
15 : 42 min
Reportaż: Co mi w duszy gra
Wszystko wskazuje na to, że najtrudniejsze miesiące pod względem zagrożenia covidowego mamy za sobą, choć eksperci ostrzegają, że jesienią liczba zachorowań znów może wzrosnąć. Na przykładzie Szpitala Miejskiego w Zabrzu chcemy Państwu pokazać jak działa lecznica przekształcona w covidową i co można zrobić w trosce o pacjenta. "Co mi w duszy gra" reportaż Wojciecha Skowrońskiego w opracowaniu Jakuba Hyrii.
Mo 28.02.2022
11 : 20 min
Reportaż: Rozdzieliła nas prawda
"Rozdzieliła nas prawda" - mówi bohaterka reportażu. Masza wyjechała z Krymu po zajęciu go przez wojska rosyjskie. W przeciwieństwie do większości mieszkańców półwyspu czuje się Ukrainką i nie pogodziła się z rosyjską aneksją. Na Krymie zostawiła swoje wspomnienia, ukochane miejsca, znajomych, ale przede wszystkim mamę. Dzisiaj mieszka i pracuje w katowickim Hospicjum Cordis. Zajmuje się tutaj organizowaniem pracy przyjeżdżających z całego świata wolontariuszy. Razem pomagają terminalnie chorym pacjentom.Masza znalazła nowy dom, ale czy jest to miejsce, w którym zostanie na dłużej? Jaką cenę zapłaci za swój wybór i kiedy zniknie "pęknięcie" w jej życiu?Archiwalny reportaż Anny Dudzińskiej.
Do 24.02.2022
25 : 18 min
Reportaż: Zakręcony Cyklista
Ponad sto lat temu ich obecność na drodze budziła sensację. Chodzi o cyklistów, którzy na dziwnych jednośladach a były to prototypy rowerów z przednim kołem większym od tylnego) z gracją przemierzali całkiem spore odległości. Tak zaczęła się po prostu moda na rower. Teraz i rower jest inny, i podejście do podróżowania takim właśnie środkiem lokomocji inne, ale chyba wszyscy się zgodzą, że to trzeba po prostu polubić. Dla niektórych więc jazda rowerem to: hobby, pasja, czasem sportowe wyzwanie a bywa, że staje się nawet życiową filozofią. Bohater nagrania, Tomasz Brożyna z Tychów, mężczyzna po 50-ce, jest pasjonatem rowerowej przygody i praktycznie o każdej porze roku "wykręca" sporo kilometrów. W tym roku pan Tomasz zamierza wziąć udział w ultra-maratonie rowerowym, by w określonym ściśle czasie pokonać trasę od ujścia Wisły do Bałtyku do źródeł tej rzeki pod Baranią Górą. "Zakręcony Cyklista" to tytuł reportażu Wojciecha Paculi w dźwiękowej r
Di 22.02.2022
13 : 05 min
Reportaż: Ojczysty... czyli jaki?
21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To data nieprzypadkowa - upamiętnia wydarzania w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.I dlatego właśnie UNESCO wybrało ten dzień na święto języka ojczystego. "Ojczysty, czyli jaki" - sprawdzała Agnieszka Strzemińska w oprawie dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 21.02.2022
11 : 28 min
Reportaż: 30-lecie Hospicjum Cordis
Istnieje od 32 lat. Pandemia spowodowała jednak, że uroczyste obchody 30-lecia jego istnienia przesunięto na dziś.Wieczorem w NOSPR odbędzie się długo wyczekiwany, uroczysty koncert z okazji trzydziestki Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis, którym od początku zarządza dr Jolanta Markowska - człowiek instytucja, która stworzyła miejsce i zespół wspaniałych ludzi, którzy pomagają... w odchodzeniu. Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 17.02.2022
16 : 28 min
Reportaż: PRL-owe cacka
Syfon, zegar w krysztale, szklana ryba, czy kartki na żywność - wszystkie te przedmioty można zobaczyć zwiedzając wystawę "Kultowy PRL" w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu Zdroju. Jak mówi Marcin Boratyn - kierownik wystawy - eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych lub zostały przekazane przez mieszkańców. Wystawa przyciąga głównie 50-latków, którzy wychowali się w czasach słusznie minionych. Zapraszamy na reportaż Wojciecha Skowrońskiego pt. "PRL-owe cacka" w realizacji Jakuba Hyrii.
Di 15.02.2022
11 : 24 min
Reportaż: Miłość na stand upie
Gdy wychodzi na scenę wywołuje podziw, a jego słowa szczery śmiech.Jacek Noch – bo o nim mowa – został stand-uperem kilka lat temu, gdy dowiedział się, że choruje na SM, czyli stwardnienie rozsiane. Nasz bohater prócz miłości do rozbawiania ludzi ma jeszcze jedną wielką miłość, która odmieniła jego życie – żonę Martynę. Zapraszamy Państwa do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego, zatytułowanego "Miłość na stand upie".
Mo 14.02.2022
15 : 19 min
Reportaż: Dzień dobry, z tej strony Klara
W dzisiejszym reportażu będzie o autobotach. Od około roku ci cyfrowi konsultanci telefoniczni próbują nas namówić na różne oferty czy usługi. Przedstawiają się imieniem i nazwiskiem, jednak… są tylko programami komputerowymi. Rozmawiają z nami za pomocą bindów, nagranych kwestii i często jesteśmy w stanie zorientować się, że mamy do czynienia z robotem.Ale roboty potrafią być bardzo przekonujące…Reportaż Grzegorza Wosia "Dzień dobry, z tej strony Klara”.
Do 10.02.2022
11 : 39 min
Reportaż: Przeszczep jak jazda na rowerze
Profesor Adam Maciejewski, chirurg z gliwickiego Instytutu Onkologii, który zasłynął ze spektakularnych przeszczepów rekonstrukcyjnych, otrzymał w Stanach Zjednoczonych tytuł "Najlepszego na świecie chirurga rekonstrukcyjnego". Nagroda to wyraz szacunku i zaproszenie do kilkunastu światowych ośrodków. Gdzie był, co zobaczył i jakie ma refleksje opowiada w reportażu Wojciecha SKowrońskiego "Przeszczep jak jazda na rowerze" w realizacji Jakuba Hyrii.
Di 08.02.2022
12 : 15 min
Reportaż: Czadowy Misjonarz
Prezentujemy opowieść o życiowej misji Daniela Cieszyńskiego z Sosnowca. Bohater nagrania był już w Czadzie dwa lata temu, opowiedział także o swojej pierwszej misji wtedy naszemu reporterowi. Za kilka dni będzie tam znowu by dopilnować realizacji kolejnego misyjnego projektu... a my dokumentujemy reportażem Wojciecha Paculi pt:"Czadowy Misjonarz" w realizacji Rafała Drabka.
Mo 07.02.2022
12 : 59 min
Reportaż: Coś tu nie gra
Łąki, pola, lasy, domy, gospodarstwa, małe przedsiębiorstwa - leżą na każdym z proponowanych przebiegów Kolei Dużych Prędkości, które prowadzić będą z Centralnego Portu Komunikacyjnego za granicę naszego kraju. Szybka kolej musi jednak powstać na "jakiś" terenach, a te należą też do ludzi, czasami od pokoleń. Czasami są to świeżo wybudowane domy, na które rodziny wzięły kredyty, czasami ziemia, którą przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Są też obszary, które zrewitalizowano, odmieniono dzięki unijnym funduszom. Nie dziwi więc manifestowany sprzeciw mieszkańców dla poszczególnych przebiegów kolei. Przedstawiamy Państwu historię pewnego gospodarstwa, które leży w sołectwie Mokre, a którego właściciele - Jolanta i Stefan Górny oraz ich syn Mateusz, podobnie jak i pozostali mieszkańcy okolic protestowali przechodząc co jakiś czas przez drogę krajową 81, znaną jako Wiślanka. Oto reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowski
Do 03.02.2022
13 : 07 min
Reportaż: W cieniu góry wszyscy jesteśmy mali
Mikołaj Adamczyk to przedszkolak który bardzo lubi chodzić po górach. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt że ten zaledwie 6 latek zdobył już większość najwyższych szczytów Tatr. Obecnie postawił sobie poprzeczkę jednak jeszcze wyżej. O tym jak wygląda przygotowanie wycieczki na dach świata, co łączy góry z muzyką i czy spanie na balkonie zimą to dobry pomysł w reportażu Grzegorza Wosia pt. "W cieniu góry wszyscy jesteśmy mali".
Di 01.02.2022
15 : 16 min
Reportaż: Być Ironmanem
Opowiemy Państwu o tym, jak rodzi się pasja. I że wiek nie jest żadną granicą. Pan Marek Musiał zaczął startować w zawodach triathlonowych Ironman po 60-tce. A to nie lada wyzwanie. Zamarzył: "Być Ironmanem". Pana Marka i jego żonę Marię odwiedziła nasza reporterka "Być Ironmanem". Opowieść o realizowaniu marzeń przygotowała Agnieszka Strzemińska w dźwiękowej oprawie Jacka Kurkowskiego.
Mo 31.01.2022
13 : 09 min
Reportaż: Przeszczepy
Obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, ustanowiony by upamiętnić pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce w 1966 roku, ale także, by podkreślić, że transplantacja jest jedyną formą ratowania życia osób ze skrajną niewydolnością narządów - i to właśnie o tej terapii, która daje drugą szansę - na życie, miłość i .... co jeszcze? otóż posłuchajcie Państwo reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego "Jestem tutaj".
Mi 26.01.2022
9 : 26 min
Reportaż: Nigdy się nie poddawaj
Mikołowianka Klaudia Pawęzka to niezwykle piękna 22-latka, jednak nie tylko uroda czyni Ją wyjątkową... Klaudia walczy z bardzo rzadkim guzem mózgu – struniakiem. Po przebytej operacji jest sparaliżowana i leży w łóżku. Wszystko jednak rozumie, czuje, widzi i słyszy. Klaudia porozumiewa się z rodziną, wymawiając cicho słowa. Opiekują się Nią kochająca Mama i Babcia. Więcej informacji o tym, jak pomóc, można znajleźć w sieci pod adresem: kawalek-nieba.pl/klaudia-pawezka/.
Di 25.01.2022
18 : 24 min
Reportaż: Związany w węzełku życia
Odwiedzimy teraz Będzin - miasto zwane przed wojną Jerozolimą Zagłębia, kiedy to żydowska społeczność stanowiła blisko połowę wszystkich mieszkańców. Dziś w mieście pozostały po niej miejsca pamięci, książki, przedmioty obrzędowe … i cmentarze. Dzięki grantowi, który Muzeum Zagłębia w Będzinie otrzymało od Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, udało się przetłumaczyć treść inskrypcji nagrobnych z cmentarza na Górze Zamkowej. "Związany w węzełku życia" - reportaż A. Strzemińskiej w dźwiękowej oprawie J.Kurkowskiego.
Mo 24.01.2022
14 : 03 min
Reportaż: A my działamy
Mimo pandemii działają nieprzerwanie. Pomagają osobom wykluczonym społecznie, niezaradnym życiowo, niepełnosprawnym intelektualnie, a także dzieciom z biednych i patologicznych rodzin. Jak mówi szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - Danuta Dymek często jest to pomoc, którą trudno z zewnątrz zauważyć. Reportaż "A my działamy" w realizacji dźwiękowej Jakuba Hyrii.
Do 20.01.2022
13 : 24 min
Reportaż: Radio Katowice Każdego Dnia - 95 lat odc. 2 "Wojna w eterze"
Utworzenie polskiej rozgłośni na wydartym w powstaniach i plebiscycie Śląsku, było kwestią walki o "rząd dusz". 4 grudnia 1927 roku oficjalnie rozpoczęła działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach. Jakich słuchaczy było wtedy więcej? Polskich czy niemieckich? A może Radia Katowice słuchano w całej Europie? W tym roku obchodzić będziemy 95 urodziny. Postanowiliśmy w związku z tym przybliżyć Państwu naszą historię.
Mi 19.01.2022
7 : 34 min
Reportaż: Nasz sposób na życie
Tego typu zespołów jest coraz mniej, bo coraz mniejsze jest zainteresowanie młodych ludzi taką formą działalności artystycznej. W Sosnowcu Ostrowach Górniczych jest inaczej. Schola, bo o niej mowa- przyciąga- nie tylko dzieci i młodzież, ale też osoby dorosłe. Z roku na rok zespół się rozrasta i co ciekawe- wprowadza do kościoła mocne muzyczne brzmienie. Dyrygentem i motorem napędowym jest Sebastian Komar, wspierany przez żonę i dwie córki... Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej pt. " Nasz sposób na życie", w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 18.01.2022
10 : 33 min
Reportaż: Sybiraczka
Stanisława Pistelok jest przewodniczącą Związku Sybiraków Okręgu Pszczyńskiego. Jak sama mówi, liczne odznaczenia i wyróżnienia nie są dla niej tak ważne, jak kontakt z młodymi ludźmi, którym trzeba uświadamiać, że każdego rodzaju przemoc powinna być piętnowana. O tym, co przeżyła na Syberii opowiada reportaż Wojciech Skowrońskiego "Sybiraczka" w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 17.01.2022
16 : 21 min
Reportaż: Radio Katowice Każdego Dnia - 95 lat odc.1 "Początek"
Rok 2022 jest dla naszej rozgłośni szczególny - w grudniu bowiem obchodzić będziemy 95. urodziny! Postanowiliśmy w związku z tym przybliżyć Państwu naszą historię. Przez kolejne miesiące będziemy pokazywać początki radiofonii, prezentować archiwalne nagrania, wspominać pierwsze audycje. Odwiedzimy dawnych dziennikarzy, prezenterów, techników i artystów. Dziś pierwszy odcinek nowego cyklu autorstwa Marka Cieplińskiego i Katarzyny Głuch-Juszkiewicz.
Mi 12.01.2022
8 : 48 min
Reportaż: Pacjent nr 110
Wczoraj dziennik The New York Times doniósł o pierwszym udanym przeszczepie transgenicznego serca u człowieka. Biorcą był 57-letni mężczyzna. Otrzymał on świńskie serce zmodyfikowane genetycznie. Taka nadzieja ponad dekadę temu przyświecała także naukowcom że Śląska i Małopolski. Niestety już wtedy sceptycy wskazywali, że nie mamy szans z USA, czy Japonią w tym medycznym wyścigu. Pierwsza w Polsce próbę pozyskania transgenicznych serc zarejestrowała Jadwiga Woźnikowska. Wraz z Markiem Cieplińskim i w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego stworzyli reportaż Dawca numer 110.
Di 11.01.2022
12 : 36 min
Reportaż: Oddać wszystko
Karmią, dają schronienie, ale przede wszystkim pokazują jak zacząć żyć na nowo - mowa o katowickiej "Wspólnocie Dobrego Pasterza". W mieście znani są m.in z organizacji "Światowych Dni Ubogich", akcji "Zupa w Kato" podczas której gotują posiłki dla potrzebujących oraz klubu "Wysoki Zamek". Właśnie do tego ostatniego - ciepłego i pełnego miłości miejsca zaprosili reporterkę Radia Katowice, Agnieszkę Loch. Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.
Mo 10.01.2022
13 : 49 min
Reportaż: "Na koniec świata i jeszcze dalej"
Łukasz Wiliński co roku swoje urodziny spędza na pokonywaniu kilometrów oraz ...własnej choroby... Pomimo dziecięcego porażenia mózgowego wjechał już trajką na Góre Żar, Równicę, zdobył również Gubałówkę. Ruch daje mu samodzielność ale Łukasz nie traktuje jeżdżenia tylko jako rehabilitacji. Szybko znajduje sobie coraz dłuższe i bardziej wymagające trasy. Obecnie planuje na trajce pojechać dookoła Polski. Nad swoim łóżkiem w pokoju ma przywieszone słowa Alberta Einsteina: "Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód" i realizuje je każdego dnia inspirując i zarażając innych swoją pasją. Reportaż Grzegorza Wosia "Na koniec świata i jeszcze dalej".
Do 23.12.2021
10 : 31 min
Reportaż: Tamten Czas
40 lat temu, w stanie wojennym towarzyszył ludziom w Polsce... zimowy krajobraz i to pewnie wielu ze słuchaczy jeszcze pamięta, ale wiemy też, że przed świętami, wtedy w wielu rodzinach martwiono się również o los innych... o bliskich, którzy strajkowali nadal, znając już doniesienia o tragicznej śmierci górników z kopalni WUJEK, gdzie spacyfikowano strajk 16 grudnia. Nasza radiowa opowieść dotyczyć będzie strajku w ówczesnej Hucie Katowice. Mocno w pamięci zachowane emocje i troska o kogoś z rodziny, kto jeszcze do domu ze strajku nie wrócił. Strajk w Hucie Katowice trwał od 13 do 23 grudnia pamiętnego roku 1981w PRL-u. Przed nami opowieść "zwykłych i niezwykłych bohaterów" tamtych dni, rodziny państwa Sikorskich, których wysłuchał Wojciech Pacula. Reportaż "Tamten Czas" dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.
Mi 22.12.2021
10 : 43 min
Reportaż: Proszę nie patrzeć, proszę posłuchać
Wczoraj oficjalnie obchodziliśmy dzień ryby, choć cały przedświąteczny tydzień w wielu domach zdominowany jest pogonią za karpiem. Ale czy przy tej okazji zastanawiamy się nad tym, jak długo trzeba hodować ryby, by w wersji okazałej znalazły się na naszym stole? By odpowiedzieć na to i inne pytania W. Skowroński wybrał się do gospodarstwa w Brzeszczach. Reportaż Wojciecha Skowrońskiego"Proszę nie patrzeć, proszę posłuchać" w realizacji dźwiękowej Jakuba Hyri.
Di 21.12.2021
11 : 14 min
Reportaż: Żyć po prostu po ludzku
Przed nami interwencyjny reportaż przygotowany przez Katarzynę Herbuś i Wojciecha Paculę w realizacji Jacka Kurkowskiego. Jeden z bohaterów tego nagrania, pan Jan, czeka na zmianę swojego lokum ale... żeby się to stało - przebrnąć trzeba przez "gmatwaninę przepisów" i skruszeć powinny także "urzędnicze serca" . Czy jest nadzieja, że się to może udać?
Mo 20.12.2021
13 : 09 min
Reportaż: "Nie tak łatwo być aniołem..."
Już jutro na antenie Radia Katowice licytacja na rzecz Domu Aniołów Stróżów. Reportaż, który zaprezentujemy Państwu dziś przybliży podopiecznych, ale i opowie o problemach, z którymi boryka się ta placówka. Mamy nadzieję,że stanie się dla Państwa także powodem do wzięcia udziału w tej niezwykłej akcji. "Nie tak łatwo być aniołem..." reportaż WS w realizacji Jakuba Hyrii.
Fr 17.12.2021
13 : 03 min
Reportaż: Uważajcie na Zenka
Jego życie zakończył wystrzał z broni palnej, który trafił prosto w serce. Mowa o 22-letnim Zenonie Zającu - jednym z dziewięciu Górników, którzy zginęli w 1981 roku podczas brutalnej pacyfikacji kopani Wujek. Zenek urodził się w 1959 roku w Rostarzewie w Wielkopolsce - stamtąd przyjechał na Śląsk. Zapraszamy Państwa na reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Uważajcie na Zenka" w realizacji Jacka Kurkowskiego. Reportaż powstał dzięki pomocy twórczyni Izby Pamięci Zenona Zająca w Rostarzewie - Niny Lenart.
Fr 10.12.2021
16 : 43 min
Reportaż: Mamo ratuj
Mija 40 lat od pacyfikacji strajku w kopalni Wujek” w Katowicach. 16 grudnia 1981 roku oddziały milicyjno-wojskowe przystąpiły do pacyfikacji górniczego protestu. Do strajkujących strzelali funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO. Zabili 9 górników, a 23 postrzelili. W cyklu "My z Wujka" dzisiaj historia najmłodszego z zastrzelonych. Andrzej Pełka w chwili śmierci miał zaledwie 19 lat. W katowickiej kopalni pracował jako cieśla. Miał plany, dziewczynę i całe życie przed sobą. O rodzinnej tragedii, w reportaż Marty Dobrowolskiej pt. "Mamo ratuj" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, opowiadają najbliżsi Andrzeja: młodszy brat Jerzy z żoną i kuzyn Jan Pełka.
Mi 08.12.2021
13 : 17 min
Reportaż: Wierny Jan
Obchodzimy w tym roku 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" w następstwie której zginęło dziewięciu górników. W Radiu Katowice od kilku dni staramy się państwu przedstawić sylwetki i historie tragicznie zmarłych. Historie które do tej pory nie były być może szeroko znane. Dziś pochylimy się nad postacią jednego z najmłodszych uczestników strajku - 21-letniego Janka Stawisińskiego. Po jego świecie oprowadzi nas Zenon Szmidtke, doktor historii a zarazem były górnik. Reportaż "Wierny Jan" przygotował Samuel Baron a zrealizował go dźwiękowo Jacek Kurkowski.
Di 07.12.2021
15 : 02 min
Reportaż: Kocham Tereskę
Dramatyczna sytuacja gospodarcza, której efektem były wprowadzone w 1981 roku represje - dla społeczeństwa oznaczała czas walki i buntu. Cena sprzeciwu w wielu przypadkach kosztowała... ludzkie życie. 40 lat temu, miała miejsce największa zbrodnia Stanu Wojennego. W katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" zginęło 9 górników, wielu zostało rannych. W ramach reportażowego cyklu "My z wujka" każdego dnia przybliżamy sylwetkę jednego z nich. O życiu Bogusława Kopczaka, wspomnieniach i tragedii, opowiedziała jego córka Katarzyna Kopczak. Reportaż "Kocham Tereskę" autorstwa Magdaleny Pańczyk w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 06.12.2021
12 : 36 min
Reportaż: "Wujek Joachim"
Mija 40 lat od pacyfikacji Kopalni "Wujek" w Katowicach. Od strzał ZOMO-wców zginęło wówczas dziewięciu górników. W Radiu Katowice codziennie będziemy przybliżać sylwetkę jednego z nich. Joachim Gnida w trakcie pacyfikacji został postrzelony w głowę. W ciężkim stanie trafił do szpitala w Katowicach-Ochojcu, gdzie zmarł po dwóch tygodniach. Jego historię Dorocie Stabik opowiedziała siostra górnika, Jolanta Fajst oraz jej wnuczka Natalia Miśkiewicz. Reportaż "Wujek Joachim" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Fr 03.12.2021
10 : 16 min
Reportaż: Trzech hajerów
Trzech górników, trzech Ślązaków: Edward Jon, Jan Szczęsny i Robert Garcarzyk. To trzy wzajemnie uzupełniające się historie o przesądach i poczuciu humoru, które rekompensowało trudną pracę poniżej 700 metrów pod ziemią. Trzech hajerów, reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 02.12.2021
15 : 24 min
Reportaż: Historie ocalone
Historia jest wyprawą w przeszłość, czasem niezbyt odległą... a jej fenomen to przekraczanie granicy czasu... bo przywołuje się zdarzenia i ludzi, których już nie ma i tak będzie właśnie za chwilę. "Historie ocalone" to tytuł dzisiejszego reportażu Wojciecha Paculi, który spróbował skonfrontować to co pamiętają jego rozmówcy z tym, co ustalili zawodowi badacze historii. Usłyszymy więc między innymi- o konspiracyjnej organizacji "ORŁA BIAŁEGO". Nagranie przygotował Wojciech Pacula, realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Mi 01.12.2021
12 : 43 min
Reportaż: Miłość na stand-upie
Gdy wychodzi na scenę wywołuje podziw, a jego słowa szczery śmiech.Jacek Noch - bo o nim mowa - został "stand-uperem" kilka lat temu, gdy dowiedział się, że choruje na SM, czyli stwardnienie rozsiane. Nasz bohater prócz miłości do rozbawiania ludzi ma jeszcze jedną wielką miłość, która odmieniła jego życie - żonę Martynę.Zapraszamy Państwa do wysłuchania historii zatytułowanej "Miłość na stand upie". Reportaż Agnieszki Loch w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 30.11.2021
15 : 22 min
Reportaż: Integracja pokoleń
Zazwyczaj pełnią rolę opiekunek, kucharek... do tego piorą, sprzątają, prasują, odrabiają z wnukami zadania domowe. Dlatego dwie Ole - Widuch i Rybka, działające pod nazwą P_Olki postanowiły odmienić postrzeganie babć i wpadły na pomysł projektu, który integrowałby seniorów z najmłodszymi i to w odmiennej od domowej scenerii. Na podsumowanie cyklu spotkań Inspiracje Międzypokoleniowe wybrała się z mikrofonem Jadwiga Woźnikowska, czego rezultatem jest reportaż w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 29.11.2021
14 : 17 min
Reportaż: Tramwaje
Dziś obchodzimy "Katarzynkę", czyli święto tramwajarzy i kolejarzy. Przy tej okazji zapraszamy na reportaż "Moja praca to pasja" Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii. Bohaterem jest długoletni pracownik Tramwajów Śląskich - Sebastian Wiśniewski, dla którego praca motorniczego ściśle łączy się z jego zainteresowaniami.
Do 25.11.2021
13 : 14 min
Reportaż: Hanik
Pochodzący z Chorzowa ksiądz Jan Franciszek Macha jest nowym błogosławionym Kościoła Katolickiego. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w katowickiej katedrze. Ksiądz Macha w wieku 28 lat został zamordowany przez hitlerowców za działalność charytatywną. Zapraszam do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego zatytułowanego "Hanik".
Mo 22.11.2021
12 : 22 min
Reportaż: Motocykl wciąż czeka w garażu
Przyjaciele mówią, że jest wspaniałym człowiekiem, pomocnym, serdecznym, pełnym pasji, po prostu dobrym. Widoczne było to w jego pracy, po tzw. godzinach, w relacjach z przyjaciółmi i rodziną. I nagle wszystko stanęło na głowie. A właściwie runęło wraz z tatrzańską półką skalną, choć wcześniej wydawało się, że to jedynie wypadek na jednośladzie może pokrzyżować plany na życie. Piotr Glenc i jego mama, to bohaterowie reportażu pt. "Motocykl wciąż czeka w garażu" autorstwa Jadwigi Woźnikowskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 18.11.2021
13 : 06 min
Reportaż: Malarz bez rąk
Mariusz Kędzierski to wyjątkowy artysta. Jego wyjątkowość nie polega wyłącznie na tym, że tworzy bez dłoni. Portrety jego autorstwa doceniane są Polsce i na świecie. Swoje prace wystawiał również na Śląsku, między innymi w Bytomiu, gdzie przyjechał na zaproszenie bytomskiego malarza Andrzeja Styrny. Historia niepełnosprawnego-pełnosprawnego portrecisty w reportażu Agnieszki Loch.
Di 16.11.2021
12 : 23 min
Reportaż: Tandem w szkocką kratkę
W miniony weekend obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych, który ma nas uwrażliwić na potrzeby i problemy osób z białą laską. Bohaterką dzisiejszego reportażu jest Hanna Pasterny - niewidoma od urodzenia, mieszkająca w Jastrzębiu Zdroju autorka kilku książek opisujących jej zagraniczne podróże, a także pracę w fundacjach i organizacjach. "Tandem w szkocką kratkę" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrji.
Mo 15.11.2021
13 : 08 min
Reportaż: Anioł na rusztowaniu
Dwadzieścia lat temu stracił nogi, ale bynajmniej nie stracił energii do życia. Gdy w jednym z remontów pomogli mu wolontariusze ze stowarzyszenia Piękne Anioły, postanowił się odwdzięczyć i sam został wolontariuszem. Od tego czasu pan Dariusz Rajman poświęca swój wolny czas na remontowanie w rodzinach potrzebujących takiej formy wsparcia. Reportaż Anioł na rusztowaniu Wojciecha Kocjana w realizacji dźwiękowej Rafała Drabka.
Mo 08.11.2021
11 : 53 min
Reportaż: "Dzień dobry, z tej strony Klara"
Ciekawym zbiegiem okoliczności może wydać się fakt ze w roku w którym przypada setna rocznica urodzin STANISŁAWA LEMA, wybitnego pisarza science fiction i futurologa, powołane do życia zostały....autoboty. Od około roku ci cyfrowi konsultanci telefoniczni próbują nas namówić na różne oferty czy usługi. Przedstawiają się imieniem i nazwiskiem, jednak...są tylko programami komputerowymi. Rozmawiają z nami za pomocą BINDÓW, nagranych kwestii i często jesteśmy w stanie zorientować się że mamy do czynienia z robotem. Ale roboty potrafią być bardzo przekonujące...Reportaż Grzegorza Wosia "Dzień dobry, z tej strony Klara".
Do 04.11.2021
11 : 39 min
Reportaż: Magia Judo
Wszystko zaczęło się już w podstawówce. Rozpierała ją energia, biła się z chłopakami ze szkoły, sposobem na uniknięcie kłopotów okazało się rozpoczęcie lekcji z judo. Mowa o Pani Joli Poświat, która od wielu lat prowadzi zajęcia z tej sztuki walki dla najmłodszych. Choć sama ma na koncie liczne sportowe sukcesy, to nie praca nad ciałem i umiejętnościami fizycznymi jest dla niej najważniejsza, a kształtowanie ducha.... Tym właśnie zaraża swoich podopiecznych, ucząc pomagania innym, bardziej potrzebującym dzieciom. Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 03.11.2021
13 : 18 min
Reportaż: Siódmy zmysł
Zajmują się szeroko rozumianą dostępnością i udostępnianiem tego, co w kulturze, sztuce, przestrzeni użytkowej powinno być dostępne dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną. Krótko mówiąc pomagają niepełnosprawnym. Fundacja "siódmy zmysł" działa już od 10 lat. Ten jubileusz sprawił, ze postanowiliśmy odwiedzić jej pracowników. Reportaż W.Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii "Siódmy zmysł".
Di 02.11.2021
11 : 14 min
Reportaż: Soniczny wszechświat
Pochodzą z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Serbii i Polski. Na swoim koncie- każde z nich ma tyle nagród, że mogłoby obdzielić jeszcze kilka osób. Zbliżyły ich studia na Uniwersytecie w Miami w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonalili niełatwą sztukę gry na perkusji, która stała się ich życiową pasją. Po 18-tej podzielą się nią z widzami podczas koncertu w Instytucji Kultury - Katowice Miasto Ogrodów. "Soniczny wszechświat"- reportaż Anny Juśkiewicz, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 28.10.2021
12 : 58 min
Reportaż: "Wędrowcy"
Spali w hamakach– nad sobą rozkładali tarpy, czyli biwakowe płachty, ale zdarzało się też że na ziemi, przysypani piaskiem - tak wyglądały noclegi. W dzień maszerowali, pokonując po kilkadziesiąt kilometrów. W sumie przeszli ich ponad pięćset, wszystko dokładnie w piętnaście dni. Mowa o dwóch dąbrowianach, którzy tego lata postanowili podjąć wyjątkowe wyzwanie i dosłownie przejść z Dąbrowy Górniczej nad morze...Z Marcinem i Radkiem spotkała się reporterka Radia Katowice... Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Herbuś pod tytułem "Wędrowcy" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 27.10.2021
12 : 47 min
Reportaż: Nikt nie jest samotną wyspą
Dziś przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzony od 2005 roku. Podarować można nie tylko krew, szpik, ale i narządy. Niektóre za życia i bez uszczerbku na zdrowiu. Dla biorcy do jedyna szansa nie tylko na odzyskanie zdrowia, ale co najważniejsze jedyna szansa na przeżycie. Śląsk wiedzie prym nie tylko pod względem liczby przeszczepianych rogówek, szpiku kostnego, ale i narządów, takich jak nerki, czy płuca. Wspaniałe ośrodki w Zabrzu, Katowicach, czy Sosnowcu dają szansę tysiącom pacjentów. Dlatego nie zabieraj narządów do nieba” i wysłuchaj reportażu Jadwigi Woźnikowskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Nikt nie jest samotną wyspą".
Di 26.10.2021
12 : 33 min
Reportaż: ŻyJemy
Żyjemy dzięki jedzeniu. Ale niewłaściwe jedzenie niesie dla człowieka poważne zagrożenie. Wie o tym bohater reportażu, który zmierzył się z diagnozą stwardnienia rozsianego. Wobec bezradności lekarzy Jacek Safuta postanowił poświecić kilka lat życia, aby przestudiować na własną rękę swój przypadek, bazując na tysiącach badań medycznych i nie tylko. Obecnie dzięki zmianie stylu życia i odżywiania wszelkie symptomy choroby Jacka ustąpiły, a o tym m. in jaki wpływ ma to co jemy na nasz stan zdrowia postanowił opisać w swojej książce pt. ,, Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes” . Zapraszamy na reportaż Grzegorza Wosia "ŻyJemy".
Do 21.10.2021
14 : 17 min
Reportaż: "W sylwestra jeszcze zatańczę"
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach obchodzi w tym roku 60 lat swego istnienia. Placówka zajmuje się rehabilitacją w wielu dziedzinach, m.in. kardiologii, neurologii, układu ruchu, czy ostatnio także rehabilitacją pacjentów kowidowych. Jedno jest pewne: rehabilitacja przechodzi renesans i zmienia się. Niewątpliwie wpływ na to ma także dynamicznie rozwijająca się technologia medyczna, rodem z filmów SF. O panu Henryku i pewnym urządzeniu opowiada reportaż Jadwigi Woźnikowskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "W sylwestra jeszcze zatańczę".
Mi 20.10.2021
10 : 45 min
Reportaż: Tancerze
Dobre życie to zbiór szczęśliwych chwil - czytamy w jednym z wpisów na profilu naszych dzisiejszych bohaterów. A takich szczęśliwych momentów w ostatnim czasie w ich karierze nie brakuje.Wszystko zaczęło się, kiedy mieli zaledwie po kilka lat. Obecnie posiadają najwyższą, międzynarodową, mistrzowską klasę taneczną S w tańcach standardowych i klasę A w stylu latynoamerykańskim. Kamil Pieczyrak i Sandra Polewska to będzinianie, którzy od sześciu lat tworzą na parkiecie taneczny duet, osiągając kolejne sukcesy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pod tytułem "Tancerze" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 19.10.2021
11 : 10 min
Reportaż: Dawno, dawno temu
Imprezy, które organizowane są przy zrewitalizowanym pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich zawsze przyciągają rzesze zainteresowanych. Ale co ciekawe nie wszyscy znają historie tego miejsca. Artur Bauc niegdyś również należał do grona takich ludzi. Obecnie jest osobą która opowiada o dziejach pałacu, a na podstawie wiedzy, którą zebrał o tym miejscu napisał wraz z koleżanką - książkę pod tytułem ,, O bajkowych Siemianowicach ". Zapraszamy na spacer i tym samym osobliwą podroż w czasie bowiem alejkami siemianowickiego parku oprowadzać nas będzie sam Hugo I Henckel von Donnersmarck. Reportaż Grzegorza Wosia, fragmenty książki czyta Dominika Sygiet.
Mo 18.10.2021
10 : 02 min
Reportaż: Nutami niebo rozgwieżdżone
Muzyka gospel, cerkiewna a także operetka. Utwory współczesne i dawne. Formy wokalno-instrumentalne i utwory a capella. Wszystko to.... mają w swoim repertuarze Kameraliści z Lędzin. "Pro Arte Et Musica" to zespół, który powstał przed dwudziestoma trzema laty w Mysłowicach. Założył go Przemysław Salamoński - jego pierwszy dyrygent. Po kilku latach zmieniła się siedziba Zespołu... a dyrygencką pałeczkę przejęła Maria Zuber. I tak jest do dziś. "Nutami niebo rozgwieżdżone", to tytuł reportażu Anny Juśkiewicz, która towarzyszyła śpiewakom podczas pierwszej po pandemii próbie, zorganizowanej gościnnie w siedzibie zespołu Śląsk w Koszęcinie. Reportaż Anny Juśkiewicz "Nutami niebo rozgwieżdżone". Realizaja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Do 14.10.2021
11 : 36 min
Reportaż: Słowem Malowanie
Reportaż "Słowem Malowanie" to zapisane w dźwięku refleksje uczestników artystycznego happeningu jaki miał miejsce niedawno w siedzibie Towarzystwa Miłośników Sławkowa, gdzie gościł wybitny artysta malarz- Czesław Gałużny. O magii tworzenia,o relacji twórca- odbiorca i magicznych miejscach sprzyjających przygodzie ze sztuką- w swym reporterskim "szkicu" opowiada Wojciech Pacula. Realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Di 12.10.2021
10 : 17 min
Reportaż: Głośna akcja dla cichego cierpienia
W miniony weekend na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na opiekę hospicyjną, podniesienie świadomości i zrozumienie misji hospicjów. Jak co roku, w Pszczynie z tej okazji odbył się nocny bieg. "Głośna akcja dla cichego cierpienia" to tytuł reportażu Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mo 11.10.2021
14 : 34 min
Reportaż: Wikliniarstwo
Chyba każdy ma w domu choć jeden. Kosz lub koszyk. Bo kto myśli, że plecionkarstwo jest passe, jest w błędzie. Wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ma się dobrze, a może nawet coraz lepiej, co postanowiła sprawdzić nasza reporterka, Agnieszka Strzemińska, odwiedzając w Cieszynie Stowarzyszenie Serfenta i poznając tajemnice wiklinowych koszy pod okiem Łucji Cieślar.Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Di 05.10.2021
11 : 00 min
Reportaż: Całe życie się uczymy
Zakład Aktywności Zawodowej powstała w niewielkiej miejscowości Witów niedaleko Zawiercia. Zakład ten zatrudnia 24 osoby niepełnosprawne. Dla wielu z nich to nie tylko nowe doświadczenia, ale przede wszystkim szansa na samodzielne życie. O życiu i miejscu opowiedzą m.in. kierownik zakładu Piotr Sołtys. Posłuchajmy reportaży Gabrieli Kaczyńskie pt. Całe życie się uczymy, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego .
Do 30.09.2021
8 : 03 min
Reportaż: A Ty posprzątasz?
Zaczęli w czasach pandemii. Irytująco duża ilość wszędzie rzucanych masek spowodowała, że kilka osób postanowiło ponaprawiać świat - na początek tej najbliższy. I tak co miesiąc, od roku. Ostatnia sobota zaowocowała tym, że blisko 70 osób, zamiast kosić przydomowy trawnik, piec ciasto lub wyruszyć na rodzinną wycieczkę - zakasało rękawy, nałożyło rękawice i ruszyło w... las. I tak oto krok po kroku, z każdym wypełnionym workiem tworzą sobie "Czyste Orzesze". Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt" A Ty posprzątasz?
Mi 29.09.2021
11 : 01 min
Reportaż: Jarząbek
Jastrzębski "Jarząbek" jest jednym z najstarszych górniczych klubów motorowych w naszym regionie. W tym roku obchodził swoje 50-lecie.Na urodziny zaproszona z mikrofonem została także - Anna Juśkiewicz.
Di 28.09.2021
13 : 01 min
Reportaż: Projekt cosplay.
Kolorowa peruka, fantazyjny makijaż i niepowtarzalny, bajkowy strój. Jeśli zobaczą Państwo na ulicy kogoś w takim przebraniu, być może będzie to nasza dzisiejsza bohaterka. Eleonora Golasz jest kolorowym ptakiem, a swoją niezwykłą osobowość lubi wyrażać poprzez cosplay. Reportaż Konstancji Snopczyńskiej w realizacji Grzegorza Wosia. Wykorzystano fragmenty soundtracku do "Naruto".
Do 23.09.2021
10 : 41 min
Reportaż: Moja Uśka
Teraz będzie o prawdziwej miłości. Pani Urszula i Henryk Pietrek z Katowic są małżeństwem z 57 letnim stażem. Ich historia pełna jest radości, sportowej pasji, ale i poświęcenia i trudu. Zapraszamy Państwa do wysłuchania reportażu Agnieszki Loch zatytułowanego "Moja Uśka" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 22.09.2021
14 : 46 min
Reportaż: Po raz 66.
W cieniu tragedii, do jakiej doszło podczas niedawnego Rajdu Śląska, przygotowania do kolejnych zawodów trwają. Tym razem będzie to Rajd Wisły. W Chybiu na trasie niedawnego Rajdu Śląska zginęła pilotka jednego z zawodników. Zadajemy sobie zatem pytanie, czy mimo coraz lepszych samochodów, coraz nowszej technologii, to nadal bezpieczny sport? Reportaż Anny Juśkiewicz w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Di 21.09.2021
13 : 10 min
Reportaż: Komuś trzeba zaufać
Śmiertelna choroba, która niegdyś nie dawała szans choremu dziś dzięki wspaniale rozwiniętej sieci dawców może zostać pokonaną - białaczka to diagnoza, która początkowo paraliżuje.Tygodnie spędzone w sterylnych pomieszczeniach mogą doprowadzić do obłędu. na szczęście chorzy mogą korzystać z komunikatorów, a leczący ich specjaliści z najnowocześniejszych terapii.W katowickiej Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Mielęckiego w Katowicach świętowany dziś był 5000 przeszczep.Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Komuś trzeba zaufać".
Di 21.09.2021
15 : 19 min
Reportaż: Po prostu Wiesia
Jagoda wiedziała, że kiedyś nastąpi ten dzień. Pochłonięta jednak pracą nie decydowała się jeszcze na sfinalizowanie planu. A potem przyszedł sylwester...To będzie opowieść o miłości od pierwszego wejrzenia, przywiązaniu, nadziei i wspaniałych ludziach, którzy wciąż potrafią bezinteresownie pomagać. O oddaniu, przywiązaniu i odpowiedzialności za życie istoty, którą się przygarnęło. Zapraszamy do wysłuchania reportażu, w którym główna bohaterka nie zabierze jednak głosu... "Po prostu Wiesia", to nagranie Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.O Wiesi opowiadali także rodzice Jagody oraz babcia Irena, która zainspirowała autorkę reportażu do zarejestrowania tej historii. Dodajmy, że zdjęcia Wiesi zagościły nie tylko w rodzinnym albumie, ale stoją także na biurku profesora Politechniki śląskiej, który w poszukiwaniach Wiesi brał czynny udział i od tego czasu jest także przyjacielem domu.
Do 16.09.2021
16 : 43 min
Reportaż: Górzanie.
Początkowo tworzyli chór kościelny, z czasem jednak przestało im to wystarczać. Zamarzył im się folklor. Do swojego repertuaru zaczęli włączać sukcesywnie pieśni ziemi swoich przodków. Z poszerzonym o folklor śląski repertuarem, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni rejonu powiatu pszczyńskiego, zaczęli się pokazywać. Mają na swoim koncie między innymi: Przegląd Kolęd w Bojszowach, Festiwal Folklorystyczny w Miedźnej, Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej w Suszcu czy Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Podczas tegorocznych dożynek w Gminie Miedźna uhonorowano ich Miedźniańskim Ulem, specjalną gminną nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Świadkiem tego uroczystego momentu była nasza reporterka. "Górzanie", reportaż Anny Juśkiewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 15.09.2021
9 : 22 min
Reportaż: Bilet w jedną stronę.
500 dni w podróży, 17 odwiedzonych krajów i kilkadziesiąt tysięcy przebytych kilometrów. Głównie autostopem, czasem motocyklem lub... konno. Brzmi nierealnie? Nie dla Soni Bały. Więcej w reportażu Konstancji Snopczyńskiej.
Do 09.09.2021
11 : 24 min
Reportaż: Mistrz Dawid
Dawid Tomala z Bojszów w powiecie bieruńsko-lędzińskim to Mistrz Olimpijskim w chodzie sportowym. 32-latek w Tokio zdeklasował rywali na dystansie 50 km.Start Dawida z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bojszów. Po nieprzespanej, pełnej emocji nocy w rodzinnej miejscowości mistrza była reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch.
Mi 08.09.2021
8 : 49 min
Reportaż: Dzień matki na bis
Ta historia ma swój początek na naszej radiowej antenie. W Dniu Matki ogłosiliśmy konkurs żeby dokończyć zdanie "Gdy moja mama dowiedziała się że...to...". Na naszego radiowego maila napisała pani Krystyna, a tym tropem poszła Ewelina Kosałka-Passia. Zapraszamy na reportaż "Dzień Matki na bis". Realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Di 07.09.2021
12 : 42 min
Reportaż: Daje ludziom najwięcej
Minęło 41 lat od odpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 3 września 1980 roku wśród sygnatariuszy dokumentu był Grzegorz Stawski bohater dzisiejszego reportażu. Za chwilę cofniemy się w czasie do sierpnia 80. roku także dzięki nagraniom z archiwum Radia Katowice. Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Daje ludziom najwięcej". Realizacja Jacek Kurkowski.
Mo 06.09.2021
10 : 33 min
Reportaż: Pot wylany tu- nie ma krwi na drodze
Prawdziwie letnia aura powoduje, ze na drogach w ostatnim czasie motocykli całkiem sporo. Niestety, jak pokazują codzienne statystyki - wiąże się to tez ze zwiększoną ilością wypadków z ich udziałem. Jak niebezpieczna jest jazda jednośladem- wśród ogromu samochodów na drogach- najlepiej wiedzą ich kierowcy. Wśród nich są lekarze- motocykliści. To szczególna grupa ludzi- bo z racji wykonywanego zawodu-świadoma zagrożenia podwójnie. Dlatego wyznając zasadę ...trening czyni mistrza..czy.. nauki nigdy dość... bezustannie się szkolą. Tak teoretycznie... jak i praktycznie. "Pot wylany tu...nie ma krwi na drodze"- reportaż Anny Juśkiewicz.
Do 24.06.2021
14 : 05 min
Reportaż: Bomba chce wysadzić Borki
Pieniądze, pieniądze , pieniądze... i bezduszne ich mnożenie. A gdzie w tym wszystkim ludzie? - pytają mieszkańcy Borek, jednego z najstarszych katowickich osiedli mieszkaniowych, które wkrótce może przestać istnieć. Wbrew mieszkańcom- zabiegają o to od długiego już czasu- prezesi Hutniczo- Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Katowicach, do której obecnie osiedle należy.Kilka lat temu.... za przysłowiową złotówkę- Spółdzielnia przejęła je od likwidowanej wówczas szopienickiej Huty Metali Nieżelaznych. Reportaż Anny Juśkiewicz.
Mo 21.06.2021
14 : 59 min
Reportaż: Pod wiatr
Choć niektórzy z nich mają zaledwie po kilka lat, już samodzielnie żeglują. Mowa o podopiecznych Uczniowskiego Klubu Sportowego Pogoria, który działa w Dąbrowie Górniczej. A powstał on blisko 10 lat temu...Jego zawodnicy brali udział w Mistrzostwach Świata, Europy i Pucharze Świata, osiągając w kolejnych rywalizacjach liczne sukcesy.O tym, jak to wszystko się zaczęło, a także wyzwaniach, które stawiają sobie już najmłodsi, rozpoczynając treningi, reporterce Radia Katowice opowiedział prezes klubu Patryk Jedliński i sami zainteresowani - jego podopieczni. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Pod wiatr", podczas którego przeniesiemy się wprost nad dąbrowskie jezioro, a nawet wsiądziemy do łódki.
Do 17.06.2021
11 : 47 min
Reportaż: Skazani na siebie
Gdy wyszedł z więzienia nie wiedział, co robić, gdzie się podziać, u kogo szukać pomocy. Gdy stanął na nogi postanowił pomagać takim jak on - zagubionym i wykluczonym. Założył fundacje "pomost" w której każdy wychodzący z więzienia znajdzie wikt i opierunek. Reportaż "Skazani na siebie" Wociecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Di 15.06.2021
13 : 39 min
Reportaż: Roboty
Dla pokolenia autorki tego reportażu przedstawiona w nim rzeczywistość kiedyś była zupełną futurologią, wymysłem, ekstrawagancją, która owszem może i działa się, ale w dalekiej Japonii.Dziś w Centrum Pediatrii w Sosnowcu małych pacjentów witają, oprowadzają i przykładowo rozśmieszają... kto lub co?O tym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 14.06.2021
14 : 28 min
Reportaż: Motoklasyczni
Po prawie półtorarocznej przerwie spotkali się wreszcie przyjeżdżając "klasykami" do Będzina na KLASYCZNĄ NIEDZIELĘ. To miłośnicy "retro- motoryzacji", którzy w tę minioną niedzielę kwestowali także na pasażu nad Przemszą w Będzinie dla chorej kilkuletniej Oliwii... Reportaż Motoklasyczni Wojciecha Paculi w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Do 10.06.2021
8 : 40 min
Reportaż: Modelarze
Dziedzinę jaką hobbystycznie się zajmują niektórzy nazywają dziecięcą pasją dorosłych mężczyzn. I coś w tym chyba jest.... Przekonała się o tym Anna Juśkiewicz, która rozmawiała z pilotami modeli latających: Wojciechem Pilchem, Krzysztofem Jagielskim i Michałem Filasem.
Mi 09.06.2021
14 : 50 min
Reportaż: Krok po kroku
W Gliwickim Centrum Rehabilitacji X-REHAB sparaliżowani do niedawna pacjenci wracają do sprawności korzystając z egzoszkieletu. Zrobotyzowana rehabilitacja z użyciem robotów symulujących chód pozwala znacząco przyspieszyć proces leczniczy. Wielokrotnie powtarzane prawidłowe, dokładnie kontrolowane kroki uruchamiają neuroplastyczność mózgu czyli naturalne zjawisko pozwalające na tworzenie nowych połączeń nerwowych. Nic jednak nie dzieje się bez ciężkiej pracy i litrów wylanego potu. Anna Sojka towarzyszyła w ćwiczeniach panu Dariuszowi. Efektem tego spotkania jest reportaż pod tytułem "Krok po kroku".
Di 08.06.2021
10 : 31 min
Reportaż: Jak się Leśnica schodzi z Brenicą
Weekendowe, jednodniowe, a czasami i dłuższe wyjazdy w Beskidy przechodzą renesans. Wspinamy się po górach, jeździmy, czasami grillujemy nad beskidzkimi rzekami i potokami itp, itd. Jednak w Beskidach wciąż trwa pamięć o nadprzyrodzonych istotach, które do dziś czają się tu i ówdzie. Warto poznać podania, legendy, a być może i prawdziwe historie, które wciąż żyją.... dziś przedstawią je mieszkańcy Brennej - Alojzy Nowak - współzałożyciel Zespołu Maliniorze oraz Dorota Greń - Gajewska. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego, w którym wykorzystano m.in. fragmenty utworów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.... " Jak się Leśnica schodzi z Brenicą ".
Mo 07.06.2021
10 : 24 min
Reportaż: Wola dla Filipka
Naszej redakcyjnej koleżance - zaproszonej na premierowy spektakl wystawiany w Domu Kultury w Woli, mieszkańcy gminy Miedźna powiedzieli, że już nie mogą się przedstawienia doczekać.W czym tkwi jego wyjątkowość, o tym w reportażu Anny Juśkiewicz: Wola dla Filipka.
Fr 04.06.2021
14 : 58 min
Reportaż: Dom Aniołów Stróżów
Pandemia sprawiła, że wszyscy ucierpieliśmy psychicznie i finansowo. Dotkliwie odczuły to fundacje i stowarzyszenia, które musiały przeorganizować swoją pracę. My dziś odwiedzamy Dom Aniołów Stróżów - stowarzyszenie, które zajmuje się dziećmi ulicy. Jaki to był czas? Jak jest dziś w Dniu Dziecka? Reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Kuby Hyrji.
Di 01.06.2021
11 : 58 min
Reportaż: Maluch dla Fiedlera
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie remontują malucha podróżnika Arkadego Fiedlera. Wnuk słynnego pisarza i wojażera swoim fiatem 126 p przemierzył całą Afrykę, Azję i pół Europy. Teraz szykuje się w kolejną podróż - prawdopodobnie do Amazonii. O pomoc w remoncie malucha poprosił młodych mechaników z grupy "rally team", którą kieruje nauczyciel i pasjonat pan Wojciech Baranowicz. Reportaż Agnieszki Loch.
Mo 31.05.2021
10 : 44 min
Reportaż: Stare Zarzecze
Dziesiątki domów, zagród i ogrodów zalanych woda. Wieś która zniknęła całkowicie pod woda. Dziś pamięć o niej przywracają w Internecie młode dziewczyny, pasjonatki folkloru, kultury i rozmiłowane w ziemi z której pochodzą. O Starym Zarzeczu mówią mieszkanki Nowego Zarzecza, założycielka i członkinie zespołu Magurzanie, którego muzyka ilustruje reportaż Jadwigi Woźnikowskiej, w realizacji Jacka Kurkowskiego. Zapraszamy do "Starego Zarzecza".
Do 27.05.2021
11 : 47 min
Reportaż: Bezpieczna twierdza
Jest takie miejsce w Katowicach, w którym seniorzy czują się bardzo dobrze. Niestety pandemia sprawiła, że miejsce, które do tej pory tętniło życiem jest teraz zupełnie inne...Wciąż przyciąga najstarsze pokolenie, bo...zawsze można tam kogoś spotkać. A samotność w pandemii bywa gorsza... niż najgorsza choroba. Zapraszamy na reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Bezpieczna twierdza" realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Mi 26.05.2021
10 : 32 min
Reportaż: Zachować korzenie
"Nagrastory - Stefan Kudelski, jego cztery Oskary i... inne opowieści rodzinne” - to książka poświęcona genialnemu, polskiemu- choć mieszkającemu od pewnego czasu w Szwajcarii wynalazcy, który zrewolucjonizował technikę nagrywania dźwięku na potrzeby radia, telewizji i kina.Czterokrotny zdobywca Oskara - doceniony przez Amerykańską Akademie Filmową - i nie tylko... mało znany był w Polsce. W najbliższej przyszłości na antenie Radia Katowice przybliżymy państwu postać tego wybitnego człowieka, opowiedzianą Annie Juśkiewicz ustami Marii Anny Macury - autorki książki, jednocześnie towarzyszki ostatniej dekady życia Stefana Kudelskiego... Dziś jednak to my postanowiliśmy podzielić się naszymi wspomnieniami i zaprosiliśmy panią Marię- Annę do wyjątkowego - radiowego pomieszczenia.
Mo 24.05.2021
14 : 33 min
Reportaż: Budzimy Maję
Maja Krzyżek to utalentowana nastoletnia mieszkanka Dąbrowy Górniczej. W 2019 roku jej życie legło w gruzach. Wypadek samochodowy sprawił, że doznała poważnych urazów. Od tamtej pory codziennie walczy o powrót do zdrowia. Jak podkreślają najbliżsi - to prawdziwa wojowniczka -dlatego rodzina i przyjaciele walczą razem z nią, by mogła m.in. spełnić swoje muzyczne marzenia. Powstają kolejne akcje, które mają pomóc zebrać środki na kosztowną rehabilitację. O umiejętności cieszenia się każdą chwilą i nadziei, która potrafi zdziałać cuda, w reportażu "Budzimy Maję". Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 20.05.2021
12 : 44 min
Reportaż: Hospicjum Ojca PIO
Działają już od 20 lat, opiekują się setką chorych, a nie maja swojej siedziby. Korzystają z salki katechetycznej na probostwie. Mimo dodatkowych problemów związanych z pandemią nie przerwali swej posługi. Mowa o Hospicjum Ojca PIO w Pszczynie. Jego pracownicy i wolontariusze maja nadzieję, że tym razem uda się wybudować własną siedzibę, choć potrzeba półtora mln złotych. jak działają, komu pomagają i dają nadzieję? Reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii.
Mi 19.05.2021
15 : 00 min
Reportaż: Terapeutyczne wiązki
Najpierw kojarzony był z gwiezdnymi wojnami, potem z kosmetologią i medycyną estetyczną, czy też narzędziami, które precyzyjne odmierzały np. odległość. Dziś leczy także dzieci i to nie tylko ze skaz widocznych, ale i też z kompleksów. Czasami im zapobiega. Bo niestety tak to już jest, że z reguły oceniamy po okładce, a w tym przypadku po wyglądzie. "Terapeutyczne wiązki", reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 18.05.2021
13 : 29 min
Reportaż: Wracamy - nie pytamy
Z jednej strony stęsknieni, z drugiej pełni obaw, jak to będzie - powoli uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Narazie zajęcia prowadzone są hybrydowo, czyli częściowo w szkole, a częściowo w domu. Pełny powrót uczniów do szkolnych sal zaplanowano na 31 maja. Dyrektorzy dąbrowskich szkół, mając na uwadze to, jak trudny dla ich wychowanków będzie powrót do szkoły po wielomiesięcznej przerwie, postanowili ich wesprzeć. W tym celu nagrali specjalny film...O szczegółach tej wyjątkowej inicjatywy, która jednocześnie rozbudziła dyskusję m.in. nad rolą szkoły w budowaniu relacji, w reportażu pod tytułem "Wracamy - nie pytamy". Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 17.05.2021
12 : 30 min
Reportaż: Śladami Marszałka
12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski. Z pewnością postać, której nazwisko zna każdy, a wokół której zrodził się swoisty kult. W rocznicę śmierci marszałka Piłsudskiego zabierzemy Państwa w podróż jego śladami...i nie będzie to lekcja historii a opowieść ludzi, którzy marszałka cenią i którzy jego śladami podążają od lat. Uroczystości pogrzebowe Marszałka Piłsudskiego odbyły się w dniach 13-18 maja 1935 roku. Jego ciało przetransportowano koleją z Warszawy do Krakowa. Tam złożono je w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Reportaż w realizacji Przemysława Januszko przygotowała Martyna Słabikowska.
Mi 12.05.2021
13 : 05 min
Reportaż: Konteksty Rafała Wojaczka
Mija dokładnie 50 lat od tragicznej śmierci Rafała Wojaczka, poety i prozaika urodzonego w Mikołowie. Wojaczek za życia wzbudzał podziw ale i kontrowersje, a po latach stał się inspiracją dla wielu kolejnych pokoleń artystów jako niedościgniony wzór. Reporter Radia Katowice miał niezwykłą możliwość spotkania z przyjacielem Wojaczka, poetą Aleksandrem Rozenfeldem, którego arsenał wspomnień i anegdot okazał się niemal niewyczerpany. Zapraszamy na reportaż Samuela Barona w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Konteksty Rafała Wojaczka".
Di 11.05.2021
15 : 04 min
Reportaż: Okno na ziółka
Po zniesieniu wielu obostrzeń wszyscy oddychamy z ulgą. Także grupa, która przed lockdownem odwiedzała Gospodarstwo Edukacyjne "Niezłe Ziółka" w Mikołowie z radością przyjęła fakt, że może wrócić na ulubione rabatki i do opieki nad zwierzakami. Miejsce to raz w tygodniu zapewnia młodym, wyjątkowym osobom: odskocznię, staż zawodowy i terapię w jednym. Podsłuchiwała i podpatrywała ich Jadwiga Woźnikowska. Realizacja dźwiękowa: Jacek Kurkowski. Reportaż pt."Okno na ziółka".
Mo 10.05.2021
15 : 17 min
Reportaż: Spodek jest nasz
W sobotę, 8 maja, minie 50 lat od otwarcia Spodka – najsłynniejszej hali widowiskowo-sportowej w regionie. Spodek to ikona architektury, Spodek to legendarne koncerty, Spodek to wspomnienia... każdego z nas! "Spodek jest nasz" – reportaż Eweliny Kosałki-Passi w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Fr 07.05.2021
12 : 18 min
Reportaż: Wdech i wydech
Oczywiste, proste, bezwarunkowe, ale nie podczas COVID-19. Oddychanie - rzecz najważniejsza, banalna i często niedoceniana, choćby w zwalczaniu stresu, czy bólu. To właśnie przywracany stopniowo zdrowy wdech i wydech sprawiły, że mogło dojść do spotkania w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" z bohaterami reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. Z pozoru banalny, ale życiodajny "Wdech i wydech".
Do 06.05.2021
15 : 43 min
Reportaż: Niechciany obraz
Zapraszamy Państwa do wysłuchania historii, która wydarzyła się w 1944 roku we wsi nieopodal Alwerni. Historii zapamiętanej oczami 7-letniej Polki. Mimo, że minęło 77 lat, nasza bohaterka - dziś mieszkanka Katowic, wciąż ma przed oczami wstrząsające wydarzenie z czasów wojny. Reportaż Agnieszki Loch "Niechciany obraz" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mi 05.05.2021
7 : 36 min
Reportaż: Łyżwiarze
Mimo wielu upadków zawsze wstają, a wszystko to z miłości do łyżwiarstwa figurowego. Na lodowisku w katowickim Janowie trenuje kadra narodowa adult, czyli dorosłych. To nastolatki, a także starsi pasjonaci, którzy nie mieli możliwości rozpoczęcia treningów w wieku 4-5 lat czego wymaga profesjonalny trening łyżwiarski. O wielkim wysiłku, ale i miłości do sportu opowiedzieli reporterce Radia Katowice Agnieszce Loch. Reportaż w realizacji Grzegorz Wosia.
Di 04.05.2021
13 : 44 min
Reportaż: Raz, dwa, trzy obrywa medyk.
Zapraszamy do wysłuchania kilku historii pracowników służby zdrowia - tych samych, którym rok temu biliśmy brawo. Dziś narasta w nich smutek, żal, a nawet strach, co słychać w nagraniach udostępnionych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, a które stały to rozmowy się kanwą dla rozpoczętej na Śląsku kampanii "Szanuj medyka".Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego pt. "Raz, dwa, trzy obrywa medyk".
Mi 28.04.2021
13 : 01 min
Reportaż: Pomaganie przez ubieranie
Historia pana Piotra Radomskiego, właściciela niewielkiego zakładu szewskiego w Jaworznie. Miejsca w nim coraz mniej, bo coraz więcej zajmują buty. Odświeżone, zreperowane, a niektóre jeszcze nigdy nie używane. Czekają na nowych właścicieli, tych najbardziej potrzebujących."Pomaganie przez ubieranie" to hasło akcji pana Piotra i tytuł reportażu Marty Dobrowolskiej. Zrealizował go Grzegorz Woś.
Di 27.04.2021
7 : 55 min
Reportaż: Szkoda, że rodzina, pan i pani o tym nie wie
Są młodzi, piękni i ambitni. Wybrali trudny zawód, ale żadne z nich nie wyobrażało sobie, że praktyczny egzamin będzie naprawdę bojowym, wręcz tragicznym.Świeżo upieczony pielęgniarz - Daniel Wyporski oraz studeni II roku medycyny z Zabrza: Małgorzata Stopyra, Natalia Nafalska i Michał Kapałka - to młode wilki medycyny, którzy pracują lub są wolontariuszami w Szpitalu Tymczasowym mieszczącym się w MCK w Katowicach.Reportaż "Szkoda, że rodzina, pan i pani o tym nie wie" Jadwigi Woźnikowskiej, w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 26.04.2021
14 : 40 min
Reportaż: Dzień książki
Świętujemy dziś od rana, ale to chyba oczywiste. Na antenie Radia Katowice co rusz podkreślamy, że bez książki... ani rusz. Stąd Światowy Dzień książki i praw autorskich, który na dziś przypada, jest kolejną znakomita okazją do mówienia o rozmaitych lekturach, także tych najstarszych, najcenniejszych, wyjątkowych. Zbiór takowych znajduje się w Bibliotece Śląskiej i tam właśnie w poszukiwaniu naj - wybrała się Agnieszka Strzemińska. To była wyprawa do przeszłości słowa pisanego zrealizowana dźwiękowo przez Jacka Kurkowskiego. Fragmenty z zabytkowych woluminów przeczytał Grzegorz Przybył.
Fr 23.04.2021
10 : 33 min
Reportaż: Tarnogórskie łazęgi
5 lat temu zmagał się z wieloma chorobami. Miał problemy z sercem, do tego nadwaga. Jego życie zmieniło się diametralnie, gdy zaczął uprawiać sport. Historia jakich mogłoby się zdawać wiele. Pan Mirosław Gliszczyński został jednak mistrzem w swoim fachu. Zdobywał medale na międzynarodowych zawodach, został trenerem Nordic Walking, założył grupę "Tarnogórskie łazęgi" a swoją pasje przekazuje innym. I jak sam mówi - stał się zupełnie innym człowiekiem. Reportaż Łukasza Szweja w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 22.04.2021
9 : 04 min
Reportaż: Tancerka z hospicjum
Pani Romana Antonowicz ma 88 lat i na co dzień przebywa - z powodu swojej choroby - w hospicjum Cordis w Katowicach. Elegancka starsza dama jednak nie poddaje się i wspólnie ze swoją rehabilitantką postanowiła wrócić do tego, co przed laty dawało jej mnóstwo radości, czyli do tańca, ale nie po to, by uciec od choroby, a się z nią oswoić. "Tancerka z hospicjum" - reportaż Joanny Opas.
Mi 21.04.2021
13 : 25 min
Reportaż: Zalęknione
Ich dzieciństwo to nie tylko beztroska, radość i poczucie bezpieczeństwa. Dzieci urodzone tuż przed wojną znają również inne emocje i stany, które nierzadko towarzyszą im do dziś. Reportaż "Zalęknione" autorstwa Agnieszki Loch to historia Pani Janiny, mieszkanki Katowic. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Mi 21.04.2021
9 : 37 min
Reportaż: Wirtualna nauka - realne konsekwencje
Od miesięcy nauka realizowana jest w sposób zdalny i uczniowie mówią wprost - ten rodzaj nauki nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. A i z rówieśnikami spotykają się coraz rzadziej. "Wirtualna nauka - realne konsekwencje" to reportaż o problemach jakie stwarza nowa szkolna rzeczywistość - już nie w kontekście jakości nauki, ale problemów społecznych. A skoro nauka realizowana jest zdalnie to i reportaż Martyny Słabikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego, powstał w ten sposób.
Mo 19.04.2021
11 : 22 min
Reportaż: Dom pełen miłości
Greyhound to najszybszy pies na świecie. Leoś to greyhound- nie jest niestety najszybszy na świecie. Leoś, biega z problemami. Leoś to chart na wózku inwalidzkim. Czy to w ogóle możliwe?Dziś opowieść o miłości "międzyrasowej", o poświęceniu dla drugiej istoty i o walce o normalne życie, dla ludzi i zwierząt, o których nikt już nie chce walczyć...Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Dom pełen miłości", realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Do 15.04.2021
10 : 47 min
Reportaż: Fundacja Why not
Na wszystkie wyzwania odpowiadają "Why not - dlaczego nie". Taką właśnie nazwę nosi ich fundacja, którą znają już Państwo z naszej anteny. Kilka miesięcy temu stworzyli pierwszą w Polsce platformę, poprzez którą w łatwy sposób można sprawdzić czy możemy zostać dawcami osocza dla chorych na COVID 19. W głowach członków fundacji rodzą się kolejne, nieco szalone pomysły. O najnowszych Bogusław Brzęk, Anna Gibas i Olga Ślusarczyk opowiedzieli naszej reporterce Agnieszce Loch, w reportażu w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mi 14.04.2021
7 : 47 min
Reportaż: Życie Żanety
Ma dopiero 10 lat, ale już wielkie marzenia na przyszłość. Chce zostać architektem i pisarką. Nie byłoby w tym wszystkim niczego może tak bardzo zaskakującego, gdyby nie to, że mała Zosia, mieszkanka Dąbrowy Górniczej, już zaczęła swoje plany realizować. Właśnie wydała swoją pierwszą książkę...O mocy wiary we własne siły, której budowanie i wspieranie jest tak ważne już od najmłodszych lat, w reportażu Katarzyny Herbuś pod tytułem "Życie Żanety". Realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Di 13.04.2021
11 : 14 min
Reportaż: FreeDOM
Bez względu na to, jaką ma się za sobą przeszłość zawsze można zacząć od nowa w dniu dzisiejszym....To motto, które przyświeca uczestnikom projektu FreeDOM, realizowanego przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Osoby, które z różnych przyczyn znalazły się na ulicy dzięki przedsięwzięciu otrzymują miejsce w mieszkaniu treningowym, będącym swego rodzaju przepustką do lepszego świata... Alkohol, problemy z prawem, czasem niewiele potrzeba by znaleźć się na marginesie życia społecznego... ednak to co wtedy najważniejsze, to nigdy się nie poddawać...Zapraszamy do wysłuchania naszego dzisiejszego reportażu.. o nadziei, a przede wszystkim o ogromnej sile wiary.
Do 08.04.2021
12 : 15 min
Reportaż: Face2Face
Ostatnich dwanaście miesięcy pandemii to potężne wyzwanie nie tylko dla służby zdrowia, ale również dla wielu obszarów gospodarki. Ogromne straty zalicza między innymi branża gastronomiczna. Niestety nie wszystkie pozamykane restauracje, puby i kluby mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Niektórzy właściciele stojąc w obliczu bankructwa nie chcą jedynie biernie obserwować, jak ich biznes umiera - decydują się więc na otwarcie. O desperacji, stresie i prowadzeniu biznesu w czasie epidemii opowiadają Marcin Koza oraz Sandra Konieczny, właściciele rybnickiego klubu Face2Face, a także Aleksandra Tlatlik, prowadząca w Żorach lokal Ministerstwo Śledzia i Wódki.
Di 06.04.2021
14 : 59 min
Reportaż: Metropolitalne śniadanie
Bezdomność, samotność, brak nadziei - Ci którzy doświadczają tego na co dzień, w czasie świąt czują się jeszcze bardziej przygnębieni i niepotrzebni... Bez przyjaciół, rodziny, dodatkowo w obecnym czasie często w izolacji od społeczeństwa. Fundacja Wolne Miejsce wraz ze swoimi wolontariuszami dla takich właśnie osób każdego roku organizuje Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne. Przygotowania do tego ogromnego przedsięwzięcia trwają już kilka dni, a włączyli się w nie również uczniowie szkół gastronomicznych, m.in. z Dąbrowy Górniczej.I choć wydarzenie po raz kolejny odbędzie się w formie mobilnej, bez wspólnego spotkania i biesiadowania przy świątecznym stole, to jednak z jednym niezmienionym celem... sprawić, by osoby potrzebujące choć na chwilę mogły poczuć się szczęśliwe.Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 01.04.2021
12 : 11 min
Reportaż: pisanki
Mieszkający w Katowicach Leszek Jęczmyk od lat ma dwie pasje - pierwsza to gwara, którą posługuje się bezbłędnie ( w 2006 roku wygrał konkurs "Po naszymu, czyli po śląsku") i zdobienie jaj. Spod jego niefiligranowej ręki wychodzą prawdziwe arcydzieła. Reportaż zrealizował Jakub Hyrja.
Di 30.03.2021
11 : 10 min
Reportaż: Anioł na rusztowaniu
Dwadzieścia lat temu stracił nogi, ale bynajmniej nie stracił energii do życia. Gdy w jednym z remontów pomogli mu wolontariusze ze stowarzyszenia Piękne Anioły, postanowił się odwdzięczyć i sam został wolontariuszem. Od tego czasu pan Dariusz Rajman poświęca swój wolny czas na remontowanie w rodzinach potrzebujących takiej formy wsparcia. Reportaż Wojciecha Kocjana w realizacji dźwiękowej Rafała Drabka.
Mo 29.03.2021
11 : 53 min
Reportaż: Biegaczka
Najmłodsza członkini kadry narodowej w lekkiej atletyce mieszka w województwie śląskim. Na swoim koncie ma m.in. młodzieżowe halowe mistrzostwo Polski na 2000 m i mistrzostwo Polski na 1500 metrów z przeszkodami.Rozalia Malina trenuje w sosnowieckim klubie sportowym "Płomień" pod okiem doświadczonego trenera Wiesława Paszty. Reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch odwiedziła Rozalię podczas jednego z treningów.
Di 23.03.2021
10 : 23 min
Reportaż: Chromoson miłości
W Świętochłowicach jest miejsce gdzie osoby z zespołem Downa oraz ich najbliżsi czują się jak w domu. Mowa o stowarzyszeniu "Szansa". Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. 19 lat temu organizacje założyła pedagog i mama, dziś 22-letniej Agaty, Beata Zipper-Malina. Co dzieje się w "Szansie" – reporterce Radia Katowice, Agnieszce Loch – opowiedzieli jej członkowie.
Mo 22.03.2021
11 : 27 min
Reportaż. Zegarmistrzowska pasja.
Mówi się, że Ci, dla których praca zawodowa jest jednocześnie pasją, to prawdziwi szczęściarze. Jedną z takich osób jest niewątpliwie Damian Roncoszek, zegarmistrz z Mysłowic.Nie jest to jednak zwykły rzemieślnik - jego pasją bowiem stała się naprawa starych zegarów, które jak twierdzi nasz dzisiejszy bohater, posiadają swoją duszę. Reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 17.03.2021
13 : 38 min
Reportaż: Rycerzem być...
Na co dzień pracują, studiują, mają konkretne zawody, ale czasem przenoszą się w inne czasy. 20 lat temu powstało Stowarzyszenie na zasadzie grupy rekonstrukcyjnej pod nazwą "Bractwo Rycerskie Zamku Będzin".O rycerskich ideałach można mówić wiele - honor, wierność, rycerska postawa, ale wiemy też że byli też rycerze rabusie, oraz że byli też błędni rycerze. A jacy są współcześni? Reportaż Wojciecha Paculi zrealizowany przy współpracy Grzegorza Wosia - "Rycerzem być..."
Di 16.03.2021
12 : 01 min
Reportaż: Boskie matki
Na Śląsku, a dokładniej w Katowicach ogłoszono dziś inicjatywę pod hasłem "Ciąża nie chroni przed rakiem". Organizatorzy - przede wszystkim lekarze, apelują by kobiety w ciąży zostały objęte specjalistyczną opieką i w pierwszym trymestrze miały obowiązkowo wykonane bezpłatne badanie USG piersi. Dlaczego tak ważne jest nowe rozporządzenie, które powinien ogłosić resort zdrowia? O tym przekonują " Boskie Matki" - Ewa Bogacka i Agnieszka Kotela w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej, a który zrealizował Jacek Kurkowski.
Mo 08.03.2021
12 : 40 min
Reportaż: Można troszeczkę inaczej
Dokładnie rok temu usłyszeliśmy o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Pandemia trwa już 12 miesięcy, a w niej my! Rok temu Ewelina Kosałka-Passia nagrywała swoich przyjaciół zamkniętych w domach podczas całkowitego lockdownu. Dziś po roku wracamy do tych domów: do Gdańska, Białegostoku, Sosnowca i Katowic.Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Można troszeczkę inaczej" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 04.03.2021
12 : 04 min
Reportaż: Katastrofa w Szczekocinach.
Powracamy do tragicznych wydarzeń sprzed dziewięciu lat. 3 marca 2012 roku w Chałupkach pod Szczekocinami późnym wieczorem czołowo zderzyły się dwa pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa-Kraków. Zginęło wtedy 16 osób, a ponad sto zostało rannych. Na miejscu była wtedy nasza reporterka Gabriela Kaczyńska, która kilka miesięcy wcześniej brała także udział w ćwiczeniach służb ratowniczych. Były to ćwiczenia z katastrofą kolejową w roli głównej. Dzięki temu akcja ratownicza pod Szczekocinami przebiegłą niezwykle sprawnie i do dziś stawiana jest za wzór podczas wielu specjalistycznych szkoleń. Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 03.03.2021
13 : 03 min
Reportaż: prof. Mieczysław Chorąży
Kilka dni temu środowisko medyczne naszego regionu pogrążyło się w żałobie po śmierci profesora Mieczysława Chorążego - wybitnego naukowca specjalizującego się w biologii nowotworów, powstańca warszawskiego, społecznika, nauczyciela i autorytetu dla kilku pokoleń lekarzy. Przede wszystkim jednak dobrego, uczciwego, wiernego zasadom człowieka. Pogrzeb Mieczysława Chorążego odbył się 01.03.2021, na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Na antenie Radia Katowice pan profesor niejeden raz opowiadał o roli rodziny w swoim życiu, o pracy w gliwickim Instytucie Onkologii, o naukowej ciekawości świata. Posłuchajmy tych wspomnień. Zebrała je Anna Sojka, dźwiękowo opracował Jacek Kurkowski.
Mo 01.03.2021
12 : 46 min
Reportaż: Mój Everest
Cały czas się śmieje. Niewysoka, drobna blondynka. Pełna pasji, radości i siły. Biegająca maratony, opowiadająca o swoim ukochanym mieście i wspinająca się na najwyższe szczyty świata. Kilimandżaro, Elbrus, Mount Blant, Aconcagua, Dżabal Tubkal i kilka innych. Wreszcie czerwiec 2016 roku i Pik Lenina - góra, po której wszystko się zmieniło.Najpierw bezradność i bezsilność w obliczu choroby, a później znów siła, by iść dalej.O swoim życiu przed i po raku opowiada Edyta Kruk.Zapraszamy do wysłuchania reportażu pod tytułem "Mój Everest" Anny Sojki w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Fr 26.02.2021
13 : 28 min
Reportaż: Muzykoterapia
Leczą i śpiewają - znają już Państwo z naszej anteny twórczość członków Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Z okazji Dnia Chorego sympatyczni młodzi lekarze nagrali teledysk. Nieco więcej o sobie i sobie i swoich pasjach lekarze, a zarazem artyści opowiedzieli reporterce Radia Katowice Agnieszce Loch.Zapraszam do wysłuchania reportażu zatytułowanego "Muzykoterapia".
Do 25.02.2021
9 : 10 min
Reportaż: Nos do ratowania
Na co dzień pracują zawodowo, a w swoim wolnym czasie są strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechu niedaleko Tarnowskich Gór. Nieodpłatnie ćwiczą i szkolą się z ratownictwa, bo jak mówią - to ich pasja. Jakiś czas temu w strukturach OSP Orzech stworzyli grupę poszukiwawczo-ratowniczą i zaangażowali do pracy nietypowych członków. Podczas jednego z treningów odwiedziła ich nasza reporterka. Reportaż "Nos do ratowania" Joanny Opas.
Mi 24.02.2021
14 : 03 min
Reportaż: Róża zerwana w getcie
Ich życie to nie tylko opowieść o niezwykłej odwadze i ogromnej miłości. To również lekcja pokory, tolerancji i tego, że każdy człowiek jest taki sam - bez względu na poglądy, pochodzenie, czy kolor skóry. Kiedy Bogdan Jastrzębski poznał Krystynę Geisler mieli raptem po kilkanaście lat. Pozornie wojna sprawiła, że ich dwa zupełnie różne światy spotkały się, a ich życie stało się gotowym scenariuszem na film. O tej niezwykłej historii Państwa Jastrzębskich opowiedzą córka Barbara i wnuk Łukasz. Nagranie przygotowała Martyna Słabikowska, realizacja Grzegorz Woś.
Di 23.02.2021
15 : 08 min
Reportaż: Wyśpiewana tradycja
Działają, nie tylko dlatego, że ich pasją jest śpiewanie, chcą przekazywać lokalną historię i zwyczaje młodemu pokoleniu. Mowa o zespołach ludowych. W gminie Psary ich działalność jest szczególna, utworzono tam bowiem aż dziewięć różnych zespołów. Aby jeszcze lepiej wypełnić swoją rolę, ich członkowie wzięli udział w wyjątkowym projekcie... O energii płynącej z folkloru, nauce w jesieni życia, która pozwala przeżyć drugą młodość - w reportażu Katarzyny Herbuś "Wyśpiewana tradycja".
Mo 22.02.2021
12 : 45 min
Reportaż: Czeladzkie dzieci
Mija 76 lat od powrotu czeladzkich dzieci z obozu koncentracyjnego w Potulicach. 54 sieroty znalazły schronienie w utworzonym przez władze miasta domu dziecka. Sierociniec znajdował się w obecnej siedzibie Muzeum Saturn. W Czeladzi do dziś mieszkają uczestnicy tamtych tragicznych zdarzeń. O ich losie opowiada reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Czeladzkie dzieci", realizacja dźwiękowa - Jacek Kurkowski.
Fr 19.02.2021
13 : 29 min
Reportaż: Szeryf z kamerą
To jeden z najbardziej znanych twórców-amatorów. Stworzył ponad 80 filmów, przede wszystkim westernów, ale i także o tematyce historycznej, które opowiadały o tragicznych losach Ślązaków zarówno w Polsce, jak i w Teksasie. Nazywany jest prekursorem fanfilmu w Polsce. Józef Kłyk - rocznik 50-ty swoją przygodę z filmem rozpoczął od .... ucieczki ze szkoły. Kino to całe jego życie... "Szeryfa z kamerą" odwiedziła Jadwiga Woźnikowska.
Do 18.02.2021
12 : 02 min
Reportaż: Baletnica
Jest pierwszą i jedyną Polką, która ukończyła elitarną paryską Szkołę Baletową. Spośród 1600 kandydatów przyjęto tylko siedmioro. Wśród nich Emilię. Miała wtedy 12 lat. Emilia Sambor. Pochodzi z Radomska, pierwsze baletowe kroki stawiała w Częstochowie. Dziś już studiuje w Paryżu i oczywiście pracuje w zawodzie.
Mi 17.02.2021
12 : 51 min
Reportaż: Szewc, który boso nie chodzi.
Opowieści o szewcach znamy różne, o różnym przesłaniu zresztą, znamy też powiedzenie o "szewskiej pasji" i przysłowie, że "szewc... boso chodzi". Bohater reportażu bardziej pasuje do określenia, że To TEN, który chodzi boso... ale w ostrogach. Bohaterami nagrania są młodzi ludzie, którzy mają po dwadzieścia kilka lat. Pan Artur studiował we Wrocławiu i marzyła mu się służba w dyplomacji, jego żona Laura jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ze specjalizacją ceramiki artystycznej. Od niedawna oboje prowadzą zakład z szyldem SZEWC i KALETNIK. Oba zawody, jak i tego typu usługi, raczej na wymarciu, lecz czy na pewno? Może odpowiedź znajdziemy w reportażu Wojciecha Paculi "O szewcu, który boso nie chodzi...".
Di 16.02.2021
9 : 56 min
Reportaż: Architektka w kosmosie
Czy studiując architekturę można polecieć w kosmos? Tak, to możliwe! Udowadnia to studentka Politechniki Śląskiej Wiktoria Dziaduła, która wzięła udział w symulowanej misji kosmicznej w placówce badawczej LunAres. O swojej kosmicznej pasji opowiedziała reporterce Radia Katowice Agnieszce Loch. Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.
Mo 15.02.2021
8 : 24 min
Reportaż: Bezpieczna twierdza
Jest takie miejsce w Katowicach, w którym seniorzy czują się bardzo dobrze. Niestety pandemia sprawiła, że miejsce, które do tej pory tętniło życiem jest teraz zupełnie inne...Wciąż przyciąga najstarsze pokolenie, bo...zawsze można tam kogoś spotkać. A samotność w pandemii bywa gorsza... niż najgorsza choroba. Zapraszamy na reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Bezpieczna twierdza" realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Di 09.02.2021
12 : 09 min
Reportaż: Historia niezwykłego zdjęcia
W Światowym Dniu Walki z Rakiem zaprezentujemy Państwu historię niezwykłego zdjęcia autorstwa katowickiej fotografki Joanny Nowickiej, które powstało w Fundacji Iskierka. Żeby zdjęcie powstało musiało minąć 10 długich lat, bowiem widzimy na nim czworo podopiecznych fundacji - Kamila, Wiktorię, Paulinę i Oskara, którzy w 2010 roku walczyli z rakiem. Ich wizerunki sprzed lat zestawiono z obecnym ujęciem, gdy już cała czwórka cieszy się zdrowiem. O zdjęciu, ale też pracy nad nim i drodze, jaką musieli przejść do zdrowia jego bohaterowie w reportażu Joanny Opas.
Do 04.02.2021
13 : 47 min
Ciao, ciało! Reportaż.
Każdy malarz potrafi malować po płótnie, nie każdy jednak odnajdzie się w malowaniu po... ciele. Marian Folga postanowił związać swoją przyszłość właśnie z bodypaintingiem. Jego prace dopełnia żona Monika, która tworzy modelkom wyjątkowe nakrycia głowy i przygotowuje rekwizyty. Reportaż Konstancji Snopczyńskiej.
Mi 03.02.2021
12 : 43 min
Reportaż: Na cztery ręce
Są młodzi i zdolni, w dodatku bardzo ambitni i już teraz mają na swoim koncie wiele sukcesów. Mowa o pianistach, tworzących zespół Dombrova Piano Duo. Dzięki wsparciu dąbrowskiego magistratu wydali niedawno debiutancką płytę, która była ich wielkim marzeniem... Reportaż autorstwa Katarzyny Herbuś.
Di 02.02.2021
10 : 23 min
Reportaż: Samowar
Bohaterem dzisiejszego reportażu będzie samowar. Pochodzi z Rosji, po raz pierwszy pojawił się tam najprawdopodobniej w XVIII wieku. Sto lat później używali go już tam wszyscy. Do Polski trafił już za czasów zaborów, a jego największa popularność przypadła na wiek XIX. W samowarach zakochała się też Stefania Dyduch, emerytowana przewodniczka z Browarów Tyskich, kolekcjonerka i kobieta wielu talentów. Jej kolekcję obejrzała A.Strzemińska, udźwiękowił Jacek Kurkowski
Mo 01.02.2021
11 : 18 min
Reportaż: Amerykański Sen Karoliny.
Bohaterka "Popołudnia z Reportażem" od dwudziestu lat realizuje swój "amerykański sen" za wielką wodą, konkretnie w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Pani Katarzyna jest "multi-instrumentalistką", ale jej podstawowy instrument to skrzypce. Pochodzi z Sosnowca, średnią szkołę muzyczną ukończyła w Katowicach, potem były studia w Warszawie na Akademii Muzycznej a... potem po naukę i za chlebem wybrała się do Ameryki. O spełnianiu "american dream", czyli amerykańskiego snu i o karierze artysty, ale też o wyrzeczeniach, stresach zwłaszcza teraz w dobie pandemii usłyszymy w reportażu Wojciecha Paculi w realizacji Grzegorza Wosia.
Do 28.01.2021
12 : 25 min
Reportaż: Ponad miarę
Choć na co dzień walczą o czyjeś życie pod ziemią, tym razem postanowili pomóc też w inny sposób. Ratownicy górniczy z KWK Knurów-Szczygłowice zgłosili się jako ochotnicy by pomagać personelowi medycznemu na oddziale covidowym w Szpitalu w Knurowie. Reportaż Łukasza Szweja "Ponad miarę" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 27.01.2021
11 : 01 min
Reportaż: prof. Franciszek Kokot
W niedzielę w Chorzowie zmarł wybitny polski lekarz - prof. Franciszek Kokot - nefrolog i endokrynolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Pan profesor przez 25 lat kierował stworzoną przez siebie Kliniką Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był tytanem pracy. Współtworzył polską nefrologię. To dzięki jego inicjatywie powstały na Śląsku pierwsze stacje dializ. Do końca oddany był propagowaniu idei transplantologii. Profesora Franciszka Kokota wspominają jego uczniowie, dziś znani profesorowie: Andrzej Więcek, który jest następcą profesora Franciszka Kokota oraz - prof. Jan Duława - między innymi prezes zarządu głównego Towarzystwa Internistów Polskich.
Di 26.01.2021
14 : 02 min
Reportaż: Śląsko Oma.
Dziś wyjątkowy dzień dla babć i wnuków. Na Śląsku babcia nazywana jest "omą". Prawdziwa, gościnna "Oma" mieszka w Katowicach. Na domowe ciasto i kawę zaprosiła reporterkę Radia Katowice Agnieszkę Loch. To był reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Śląsko Oma" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 21.01.2021
8 : 40 min
Reportaż: marsz milczenia
13-letnia dziewczynka została zamordowana w Piekarach Śląskich. Sprawcą okazał się jej niespełna 15-letni kolega. Rodzina, koledzy, przyjaciele i mieszkańcy miasta przeszli ulicami miasta w marszu milczenia, by pożegnać 13-latkę. O tym, co się stało opowiedziała dziennikarzom rzeczniczka gliwickiej prokuratury Joanna Smorczewska. Reportaż Agnieszki Loch zatytułowany Marsz milczenia.
Di 19.01.2021
9 : 32 min
Reportaż: Stulecie orkiestry dętej
Górnicze orkiestry dęte to nieodłączny element śląskiego krajobrazu, ale jedna z nich jest wyjątkowa. Mowa o Orkiestrze Dętej KWK Mysłowice Wesoła, która świętuje stulecie swojego istnienia.Na bazie orkiestry powstał także rozrywkowy zespół Happy Big Band, który w niedzielę zagrał koncert w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach. Reportaż Joanny Opas.
Mi 13.01.2021
12 : 25 min
Reportaż: Aleks Waleczne Serce
Dzisiaj spotkanie z prawdziwym bohaterem! Ma dwa lata, a przeszedł już więcej niż niejeden dorosły. Jego mocą jest uśmiech, słabością - serduszko. Szansą na szczęśliwe i zdrowe życie jest operacja w Stanach Zjednoczonych. Jej koszt to ponad 4,5 miliona złotych. To go jednak nie załamuje...Aleks Waleczne Serce, czyli Aleksander Filipowski - to bohater reportażu Marty Dobrowolskiej, w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Di 12.01.2021
10 : 39 min
Reportaż: Spowiedź Pana Tomasza.
Naturalną rzeczą na początku roku są różnego rodzaju podsumowania, bilanse, a także prognozy i plany. Obiecujemy sobie przynajmniej nie powtarzać błędów. W odniesieniu do prywatnego życia po prostu jesteśmy o rok starsi, bogatsi w doświadczenia i pewnie... życiowo mądrzejsi. Możemy też tym życiowym doświadczeniem podzielić się z innymi. Życiowe prawdy, oczywistości oraz ukojenie duszy odnajdywane w pisaniu wierszy - to wszystko za sprawą reportażu Wojciecha Paculi zatytułowanego "Spowiedź Pana Tomasza". Realizacja Grzegorz Woś.
Mo 11.01.2021
11 : 44 min
Reportaż: Morsy jakie są każdy widzi.
Niskie temperatury to ich żywioł! Co niedzielę, ubrani tylko w stroje kąpielowe i czapki, z uśmiechem wchodzą do lodowatej wody i .....morsują. Nad katowickim stawem Morawa, ubrana od stóp do głów, była reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch.
Do 07.01.2021
10 : 37 min
Reportaż: Misja wolontariusza
Święto Trzech Króli. W uświęconej tradycji - ponad dwa tysiące lat temu- trzej mędrcy przekazali nowo narodzonemu dzieciątku o imieniu Jezus - cenne dary. Za chwilę też będzie o obdarowaniu kogoś w potrzebie - niezwykle cennym darem. Daniel Cieszyński z Sosnowca, jeszcze przed pandemią koronawirusa, dokładnie rok temu wybrał się z misją do Czadu. Dzięki jego działaniom można było w jednej z tamtejszych wiosek uruchomić kolejną studnię, by okoliczni mieszkańcy mieli dostęp do wody pitnej. Tamta przygoda ma swój ciąg dalszy. O tym usłyszymy teraz w reportażu zatytułowanym "MISJA WOLONTARIUSZA" Wojciecha Paculi w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Di 05.01.2021
9 : 38 min
Reportaż: Ratując trzy życia.
Osocze jednej osoby, która przeszła COVID 19 może uratować trzy istnienia.Fundacja z województwa śląskiego "Why not" stworzyła pierwszą w Polsce platformę, która zdecydowanie ułatwia ozdrowieńcom oddawanie osocza. O cudzie ratowania życia opowiedzieli Bogusław Brzęk i Anna Gibas z fundacji "Why not" oraz Agnieszka, która podarowała swoje osocze chorym. To był reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Ratując trzy życia" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Mo 04.01.2021
8 : 37 min
Reportaż: Niewidomy optymista
Mariusz Gębka to mieszkaniec Zawiercia doskonale znany w środowisku artystycznym. Gra, śpiewa, pisze wiersze. Jest człowiekiem niezwykle pogodnym i energicznym, działa na rzecz lokalnej społeczności. Inspiracje czerpie od ludzi, których spotyka na swojej drodze, która bywa czasem bardzo kręta. Jego problemy zdrowotne zaczęły się wiele lat temu. "Niewidomy optymista", reportaż Gabrieli Kaczyńskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 30.12.2020
12 : 03 min
Reportaż: Goście, sąsiedzi, gastarbeiterzy
Decyzja o emigracji rzadko bywa łatwa, a przecież tak wielu ludzi szuka szczęścia za granicą. Szacuje się, że ponad 3 miliony Ukraińców opuściło swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszej pracy lub lepszego życia. Sergiej uciekł przed wojną i chce do nas jak najszybciej sprowadzić rodzinę. Paweł przyjechał za pracą – do ojczyzny wraca co kilka miesięcy, bo chociaż lubi Polskę i Polaków, to ciągle tęskni za rodzinnymi stronami. Walery założył tutaj rodzinę, ma podwójne obywatelstwo, a Polska stała się jego drugim domem. O swoich losach opowiadają w reportażu Wojciecha Kocjana przy realizacji dźwiękowej Rafała Drabka.
Di 29.12.2020
17 : 23 min
Reportaż: Biblioteka przy Francuskiej
Wielu z nas mija ten budynek nawet codziennie. To jeden z przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku. Zaprojektowany przez Stanisława Tabeńskiego i Józefa Rybickiego w 1991 roku wpisany do rejestru zabytków. Budynek Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej w Katowicach.Dziś chcemy Państwa zabrać w podróż sentymentalną. W uchylonych drzwiach czekają już: Agnieszka Strzemińska i Aneta Satława, pełnomocnik dyrektora Biblioteki Śląskiej.
Mo 28.12.2020
11 : 14 min
Reportaż: Święta w kryminale
W Radiu Katowice opowiemy o nietypowych i na swój sposób wyjątkowych i zarazem bardzo trudnych przygotowaniach do Świat Bożego Narodzenia. To przygotowania w Zakładzie Karnym. Dla osadzonych to trudny czas - czas wspomnień, tęsknoty i emocji, które czasem biorą górę.Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Di 22.12.2020
9 : 32 min
Reportaż: Otwieracze Serc
Opowiadamy dziś o pani Katarzynie Adamczyk-Drożyńskiej i jej mężu, Adamowi Drożyńskim.To małżeństwo mieszkające w Sławkowie, gdzie powołali do życia tamtejszy Oddział Polskiego Towarzystwa SM, czyli Stwardnienia Rozsianego.Wysłuchajmy ich nietuzinkowej acz krzepiącej opowieści.Reportaż autorstwa Wojciecha Paculi w realizacji Grzegorza Wosia.
Di 22.12.2020
13 : 37 min
Reportaż: Użyto broni
Wtedy 39 lat temu to też była środa. 16 grudnia, razem z Krystyną Bochenek jechałyśmy autobusem do Chorzowa żeby dowiedzieć się co dzieje się z internowanym trzy dni wcześniej Markiem Mierzwiakiem. Przed godziną 11-tą, niedaleko ulicy Gallusa autobus gwałtownie skręcił. W środku panowała martwa cisza. Nagle usłyszeliśmy wszyscy głuche dudnienie. To pancry szły na Wujek”. Zaczęła się pacyfikacja kopalni. Reportaż Anny Sekudewicz.
Mi 16.12.2020
30 : 00 min
Reportaż: Kobieta ringu
"Walczy się po to, żeby wygrać" - takie jest motto Moniki Serafin, pięściarki z Katowic. Pani Monika ma na swoim koncie ponad 100 walk. 19 listopada po raz czwarty obroniła wicemistrzostwo Polski w boksie, mimo to nie spoczywa na laurach. Następnym razem ma być złoto... Reportaż Konstancji Snopczyńskiej w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Mi 16.12.2020
10 : 26 min
Reportaż: Komisarz Jerzy
13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenn. To reportaż opowiadający o wydarzeniach z tamtego czasu na Śląsku. W kopalni Ziemowit w Lędzinach, jak w każdym obiekcie zmilitaryzowanym 13 grudnia pojawił się przysłany z Warszawy komisarz wojskowy. Jerzy Szewełło miał być na Ziemowicie pacyfikatorem a okazał się bohaterem, który uratował kopalnię. Jak to się stało? Reportaż Anny Sekudewicz i Jana Smyka "Komisarz Jerzy”. Dodajmy, że ta praca została uznana za Audycję Historyczną Roku 2017.
Mi 16.12.2020
34 : 52 min
Reportaż: Dotyk ma pamięć
Katowicki Nikiszowiec od kilkunastu lat poddawany rewitalizacji teraz jest chętnie odwiedzany przez turystów z kraju i zza granicy.Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma on obok siebie znacznie starszego przodka - to nieodłącznie związany z "Nikiszem" Janów. Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych postanowiło przybliżyć nam historię tej wyjątkowej dzielnicy.Książka "Janów wczoraj i dziś" to zbiór historii rdzennych mieszkańców Janowa, które zebrała Małgorzata Krakowiak. Z panią Małgorzatą, członkami Stowarzyszenia oraz Janowianinami rozmawiała reporterka Radia Katowice, Agnieszka LochReportaż zatytułowany "Dotyk ma pamięć" zrealizował Jacek Kurkowski.
Mo 14.12.2020
11 : 57 min
Reportaż: Bolero.
Ten rok zaskoczył nas wszystkich - uczymy się żyć i pracować w zupełnie nowych okolicznościach. Czas kwarantanny, izolacji i pracy zdalnej stał wymaga ogromnej kreatywności i pomysłów na inny sposób realizacji zawodowej. Także dla muzyków - jednak się nie poddają, czego liczne dowody mamy w Internecie, na antenie Radia Katowice również. Pierwszym muzycznym eksperymentem, który prezentowaliśmy w naszym programie i w sieci równocześnie, był to projekt spontanicznie zrealizowany w kwietniu przez muzyków katowickiego NOSPR-u. Postanowili razem, choć osobno, nagrać i połączyć z obrazem video, Bolero Ravela. Jak to wyglądało w praktyce? Sprawdziła A. Strzemińska i zebrała muzyków razem, choć osobno, w jednej audycji zatytułowanej: "Bolero czasu kwarantanny". Całość dźwiękowo zrealizował J. Kurkowski, a my dziś, w dniu podpisania umowy o współpracy pomiędzy Radiem Katowice i NOSPR-em przypomnimy te muzyczne przeżycia.
Mi 09.12.2020
15 : 45 min
Reportaż: Nordic walking
Brązowi medaliści Pucharu Polski w nordic walking mieszkają w województwie śląskim.Utalentowani zawodnicy trenują pod okiem Aleksandry Raczyńskiej, mistrzyni świata nordic walking CROSS oraz HILL na 10 km w kategorii 70+ i trzykrotnej międzynarodowej mistrzyni w Maratonie Górskim. W jednym z treningów na Stadionie Śląskim wzięła udział reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch.
Di 08.12.2020
9 : 21 min
Reportaż: Reporterka z COVID-em
COVID-19 wciąż nie daje za wygraną. Wciąż utrzymuje się bardzo wysoka liczba zakażonych i walczących z chorobą. Walka ta niemal w każdym przypadku wygląda inaczej i potrafi zaskoczyć.Nasza reporterka Gabriela Kaczyńska zakończyła leczenie i rekonwalescencję po przebytej chorobie. Choroba ta dała się mocno we znaki - zarówno fizycznie, jak i psychicznie.Reportaż, który dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski, będzie opowieścią o trudnych doświadczeniach, ale też o wsparciu najbliższych, które w tej trudnej sytuacji odgrywa najważniejszą rolę.
Mo 07.12.2020
17 : 51 min
Reportaż: Lampka skarbnika
W czasie, kiedy młode pokolenie nie wie jak wygląda węgiel, chociaż Górny Śląsk na węglu stoi można odkrywać ludzi, którzy próbują ten czas górniczych tradycji ocalić od zapomnienia. Wyciągają z lamusa legendy, opowieści swoich dziadków, akcesoria górnicze, przeczesują piwnice, strychy, antykwariaty a czasem nawet śmietniki i kolekcjonują przedmioty związane z górniczym stanem. Stają się strażnikami przeszłości. Do takich ludzi zalicza się również bohater reportażu Beaty Tomanek i Jacka Kurkowskiego pt. Lampka skarbnika”.
Do 03.12.2020
12 : 35 min
Reportaż: Ligoń
Jak zapewne wie wielu słuchaczy, siedziba Rozgłośni Polskiego Radia Katowice znajduje się przy ulicy Juliusza Ligonia, pod numerem 29. Juliusz Ligoń był dziadkiem Stanisława Ligonia, patrona naszej stacji od roku 1977.Co ważne, Stanisław Ligoń był dyrektorem Rozgłośni w latach 30. ubiegłego wieku, przed wybuchem II Wojny Światowej. Był odpowiedzialny za uruchomienie Studia w budynku zaprojektowanym przez architekta Tadeusza Łoboza. Pierwsze kroki jako radiowiec stawiał już jednak w dniu poświęcenia pierwszej, tymczasowej siedziby przy ulicy Warszawskiej - było to 4 grudnia 1927 roku. Został poproszony o krótką gawędę okolicznościową... w gwarze śląskiej.Dwa tygodnie później na święta Bożego Narodzenia, 93 lata temu miał już swój cykl gawęd i felietonów. I tak to - jak potem wspominał Stanisław Ligoń - "po prostu jakoś poszło".Reportaż Wojciecha Paculi i Jarosława Juszkiewicza.Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Mi 02.12.2020
14 : 22 min
Reportaż: Biegaczka.
Najmłodsza członkini kadry narodowej w lekkiej atletyce mieszka w województwie śląskim. Choć ma dopiero 15 lat jest tegoroczną młodzieżową halową mistrzynią Polski na 2000 m i mistrzynią Polski na 1500 metrów z przeszkodami. Rozalia Malina trenuje w sosnowieckim klubie sportowym "Płomień" pod okiem doświadczonego trenera Wiesława Paszty. Reporterka Radia Katowice odwiedziła Rozalię podczas jednego z treningów. "Biegaczka", reportaż Agnieszki Loch w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Di 01.12.2020
11 : 58 min
Reportaż: Wszystko jest możliwe.
Młodość, wielkie plany na przyszłość, praca z możliwością awansu, ślub z ukochaną narzeczoną... i nagle wszystko, wydawać by się mogło, runęło... To krótki wstęp do historii Łukasza Barucha, O wyzwalaniu siły jaka drzemie w każdym z nas, motywacji, chęci walki o własne szczęście i pokonywaniu przeciwności losu, w reportażu Katarzyny Herbuś "Wszystko jest możliwe".
Mo 30.11.2020
14 : 06 min
Reportaż: Ptasia wyspa
Na Jeziorze Goczałkowickim dobiega końca budowa sztucznej wyspy, która pozwoli zabezpieczyć siedliska rybitwy rzecznej. Co roku kilkaset gniazd ulega zatopieniu w okresie lipcowych opadów, gdy poziom wody się podnosi. Dzięki budowie wyspy będące pod ochroną ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Roboty rozpoczęto pod koniec września a ich finał już wkrótce. Suchą stopą, na wyspę udał się A.Ochodek.
Do 26.11.2020
10 : 00 min
Reportaż: Młodzi wobec kryzysu
Doniesienia medialne ostatnich miesięcy nie pozostawiają wątpliwości - niektórzy kościelni hierarchowie ukrywali skandale i nadużycia w parafiach.Informacje te są dla wielu bardzo bolesne i być może pogłębiają brak zaufania do instytucji Kościoła. Jak patrzą na to młodzi ludzie, a także księża i osoby wierzące?Reportaż Agnieszki Loch. Realizacja dźwiękowa: Jacek Kurkowski.
Mi 25.11.2020
7 : 37 min
Reportaż: Rodzina Robinsonów
Podróżują od 14 lat. Od sześciu w egzotycznych wojażach towarzyszy im córka Dobrawa. We trójkę zjechali tuk tukiem Sri Lankę, zwiedzili Birmę, Kambodżę i Filipiny. W ubiegłym roku postanowili przesiąść się do kajaków i odwiedzić niezamieszkane wyspy indonezyjskiego archipelagu Raja Ampat. Swoim niecodziennym pomysłem zaskoczyli nawet rodowitych mieszkańców Indonezji. Poznajcie Dagmarę, Leszka i Dobrawę Jureckich.
Di 24.11.2020
12 : 49 min
Reportaż: Hipoterapia
Służy w leczeniu osób z deficytami zarówno ruchowymi, jak i intelektualnymi. Okazuje się jednym z lepszych połączeń przyjemnego z pożytecznym. Rozmawiamy o Hipoterapii, czyli terapii z elementami jazdy konnej. To często wybierana forma wsparcia przy takich schorzeniach, jak mózgowe porażenie dziecięce, ADHD, spektrum autyzmu, ale także wiele innych. Choć najczęściej korzystają z niej chore dzieci, to nie jedyne przykłady, kiedy może okazać się zbawienna... nie tylko w wymiarze medycznym. O mocy, drzemiącej w przyrodzie i jej walorach leczniczych, nasza reporterka rozmawiała z hipoterapeutami z Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego: Martą Zawadzką i Anną Kobylus, które odwiedziła w będzińskim Klubie Jeździeckim Amigo. Hipoterapia, reportaż Katarzyny Herbuś.
Mo 23.11.2020
14 : 37 min
Reportaż: Na pomoc ubogim
W niedzielę obchodziliśmy w Katowicach Światowy Dzień Ubogich. Było wyjątkowo - bo choć w maskach i z zachowaniem bezpiecznych odstępów - to doszło do spotkania potrzebujących z tymi, którzy pamiętają o nich nie tylko od święta...Wolontariuszy Zupy z Kato i Wspólnoty Dobrego Pasterza odwiedziła Marta Dobrowolska.
Do 19.11.2020
11 : 29 min
Reportaż: Kinowi wolontariusze
Opowiedzą o filmie, porozmawiają o życiu, a nawet wyprowadzą psa. Pracownicy kin studyjnych na czas pandemii postanowili zostać wolontariuszami. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu dostępny na stronach poszczególnych kin, by nawiązać kontakt, tak bardzo ważny w czasie pandemii. Kinowi wolontariusze, reportaż Wojeciecha Skowrońskiego.
Mi 18.11.2020
10 : 35 min
Reportaż: Triatloniści
Pływają, biegają i jeżdżą na rowerze - mowa o triatlonistach z drużyny "Eden racing team". Jej członkowie nawet podczas pandemii nie odpuszczają i trenują pod okiem trenera Bartosza Dudka. Podczas treningu biegowego na Dolinie Trzech Stawów odwiedziła drużynę reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch.
Di 17.11.2020
10 : 33 min
Reportaż: Julka idzie na spacer
Od kilkunastu dni w miastach w całym kraju organizowane są strajki kobiet, które sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Co jednak znamienne, na ulice wyszły głównie młode osoby. Wcześniej młodemu pokoleniu zarzucało się, że nie interesuje się tym, co się dzieje wokół. Co zatem się stało, że młodzi ruszyli? Jakie jest to młode pokolenie? O tym Dorota Stabik rozmawiała z aktywistką i studentką Julią Lauer. Reportaż "Julka idzie na spacer" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mo 16.11.2020
11 : 16 min
Reportaż: Śląsk cieszyński.
Za dwa dni będziemy świętować odrodzenie Państwa Polskiego. 1918 rok to także bardzo ważna data dla ówczesnego Księstwa Cieszyńskiego. Do tego terenu zarówno Polacy jak i Czesi rościli sobie prawa. Przypominamy teraz jeden z odcinków naszego radiowego cyklu "Z myślą o NIepodległej". Do Księstwa Cieszyńskiego zaprasza Ewelina Kosałka-Passia.
Mo 09.11.2020
10 : 42 min
Reportaż: Serce.
35 lat temu, 5 listopada 1985 roku, kardiochirurg Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia serca. Operacja była przełomem w polskiej medycynie. Dziś przeszczep serca jest zabiegiem skomplikowanym, ale śmiertelność po operacji jest niewielka. Bohaterowi reportażu przeszczepiono serce po raz drugi. W ten sposób w jego ciele bije już trzecie serce.
Do 05.11.2020
16 : 09 min
Reportaż: Walt Disney
Myszka Miki, Kaczor Donald ,ale też Królewna Śnieżka czy Parki Rozrywki "Disneyland" - to wszystko wytwór wyobraźni pewnego człowieka. Jego życiorys doskonale ucieleśnia amerykański mit "od pucybuta do milionera". Zapraszamy na dźwiękiem naszkicowany portret filmowego rysownika, potem reżysera, twórcy i szefa wielkiej wytwórni filmowej specjalizującej się w produkcjach dla dzieci. Pod radiowym portretem Walta Disney,a podpisują się Wojciech Pacula i Jarosław Juszkiewicz. Realizacja dźwięku Jacek Kurkowski.
Mi 04.11.2020
12 : 37 min
Reportaż: Opowieść o czasie
Początek listopada to czas zadumy nad przemijaniem. Czym jest czas, jak go postrzegamy, czy potrafimy go zatrzymać? Proponujemy "Opowieść o czasie", opowieść, która z pewnością skusi do rozmyślań. Reportaż Wojciecha Skowrońskiego udźwiękowił Grzegorz Woś.
Mo 02.11.2020
10 : 46 min
Reportaż: Plan B
Wybuch gazu, kataklizm, apokalipsa. Niektórzy twierdzą, że trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, dlatego zawsze starają się mieć plan awaryjny. Co zrobi prawdziwy preppers, kiedy dotychczasowa rzeczywistość stanie na głowie?"Plan B”, reportaż Konstancji Snopczyńskiej w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Mi 28.10.2020
10 : 33 min
Reportaż: Kości Robinsona Crusoe.
W Katowicach żyje i tworzy człowiek, który pracę artysty łączy z metafizycznymi poszukiwaniami. Wojciech Dzienniak jest autorem wielu rzeźb o tematyce sakralnej, między innymi pomnika Jana Pawła II przy Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Pracował jako nauczyciel plastyki i tworzył scenografie teatralne. O pracy, życiowych zakrętach i nieustających poszukiwaniach, opowiada w reportażu Samuela Barona pt. "Kości Robinsona Crusoe".
Di 27.10.2020
14 : 35 min
Reportaż: Fighterzy
Mimo, że bardzo słabo albo wcale nie widzą są prawdziwymi wojownikami - mowa o zawodnikach z klubu sportowego "Start Katowice". Trenują między innymi goallball, czyli grę drużynową, podczas której sportowcy muszą polegać na swoim słuchu.O swoim sportowym życiu opowiedzieli Agnieszce Loch zawodniczka goallballu, Ewa Więckowska, pływaczka Katarzyna Kościewicz oraz człowiek z pasją - prezes klubu, Piotr Szymala.
Mo 19.10.2020
11 : 57 min
Reportaż: Muzyk ze wsi, muzyk z miasta.
Są muzycy rockowi i jazzowi. Są muzycy klasyczni. Ale jak nazwać kogoś, kto gra na setkach instrumentów a granic międzygatunkowych nie widzi? Dziś w Radiu Katowice mogą państwo poznać człowieka, dla którego każdy przedmiot jest potencjalnym instrumentem. Zapraszamy na reportaż "Muzyk ze wsi, muzyk z miasta" Samuela Barona, który przedstawi państwu świat Tomasza Drozdka znanego jako T.ETNO.
Mi 14.10.2020
12 : 54 min
Reportaż: Wydobyć potencjał
W Ziemięcicach w powiecie tarnogórskim znajduje się pewne wyjątkowe i kolorowe miejsce. To Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy, w którym dzieci z niepełnosprawnościami uczą się świata i otrzymują miłość. Z nauczycielkami Magdaleną Oczko i Justyną Misiek, a także z rodzicami oraz dziećmi o życiu i pasjach rozmawiała reporterka Radia Katowice.A po swojej szkole oprowadziła ją pani dyrektor Sylwia Korfanty - Zdanowska.
Mo 12.10.2020
13 : 49 min
Reportaż: Wysoka dawka
W Radiu Katowice mówimy o ludziach z pasją, często z dość niespotykanym hobby. Bo jak inaczej nazwać podróżowanie do strefy zagrożenia? Dominik Wójcik z Nakła Śląskiego pojawił się w Zonie i wracał tam wielokrotnie. Na Ukrainie miał być już po raz szósty, właśnie teraz. Mieszkają tam tylko nieliczni. Terenu pilnują strażnicy. Świat jakby się zatrzymał. I tak jest od momentu największej katastrofy jądrowej XX wieku. Nagranie Łukasza Szweja "Wysoka dawka" w realizacji dźwiękowej Grzegorza Wosia.
Mi 07.10.2020
8 : 58 min
Reportaż: Dziki od brata Alberta
Mówią o sobie "Dziki z Przegędzy", bo też wszystko w ich życiu jest na swój sposób dzikie. Nie mają własnego domu, ale mają swój teatr, swoje role i swoje nadzieje, że z każdym dniem będzie coraz lepiej. O grupie teatralnej bezdomnych mężczyzn opowiada reportaż Wojciecha Kocjana: "Dziki od brata Alberta".
Mo 05.10.2020
12 : 05 min
Reportaż: Żywicielka, trucicielka.
Dziś temat niezwykle aktualny, degradacja środowiska naturalnego w naszym regionie. Śląsk śmierdział i nadal śmierdzi” mówią wprost bohaterowie reportażu, mieszkańcy Szopienic, ekstremalnie zanieczyszczonej dzielnicy Katowic. To właśnie tam przez wiele lat dzieci masowo chorowały na ołowicę. Lekarze twierdzą, że była to prawdziwa epidemia ukrywana przez ówczesne władze. Chorowali też oczywiście dorośli, ale w tym miejscu choroba zawodowa związana z pracą w hucie ołowiu przeniosła się na dzieci. Huta truła, ale żywiła też całe śląskie rodziny, dlatego ludzie niechętnie mówili o swoich zdrowotnych problemach. A jak jest dzisiaj kiedy huta już nie istnieje ? Jak mówią mieszkańcy Szopienic ta historia się jeszcze nie skończyła. "Żywicielka, trucicielka” reportaż Anny Dudzińskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 01.10.2020
23 : 48 min
Reportaż: Najdroższe szczęście
Mówi się, że szczęście nie ma ceny. W ich przypadku jednak ma i to bardzo konkretną i wysoką cenę - to 9,5 miliona złotych. Państwo Agnieszka i Łukasz Hyla z Boguchwałowic zbierają na leczenie swojej córeczki Oliwki, u której zdiagnozowano SMA1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. By dziewczynka mogła żyć i się rozwijać musi otrzymać najdroższy lek świata. Reportaż "Najdroższe szczęście" Joanny Opas.
Di 29.09.2020
15 : 17 min
Reportaż: Pieśni siewierskie
Stanisława Myrta i Karina Sornik, babcia i wnuczka, mieszkanki Leśniak niedaleko Siewierza, reprezentowały Śląsk na 54. Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Obie panie przywiozły stamtąd złote spinki góralskie za zajęcie I i III miejsca w konkursie śpiewaków ludowych. Podczas festiwalu zaprezentowały pieśni siewierskie, śpiewane m.in. podczas wesel. Pojawiły się też pieśni opowiadające o trudniejszych emocjach, jak smutek, czy tęsknota, a także o przemocy domowej, której kobiety kiedyś doświadczały w swoich domach. Festiwal Folkloru Polskiego 54. Sabałowe Bajania to prawdziwe święto polskiej kultury ludowej i jeden z najważniejszych konkursów w Polsce. Do Bukowiny Tatrzańskiej zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Pieśni siewierskie, reportaż Pauliny Pikiewicz.
Mo 28.09.2020
12 : 14 min
Reportaż: Kapliczki-Strażnice Pamięci
Trwają - jesienne Europejskie Dni Dziedzictwa Kultury. Hasłem przewodnim jest w tym roku- sformułowanie "Moja Droga". Wiele instytucji kultury w regionie realizuje projekty nawiązujące do tego właśnie hasła. W Sławkowie,tamtejszy Ośrodek Kultury zaproponował w miniony weekend-z tej okazji- nietypowy spacer "od kapliczki do kapliczki" połączony także z grą terenową. Wszak w Sławkowie jak i w wielu innych mniejszych zwłaszcza miejscowościach z historycznym rodowodem - kapliczki to nieodzowny element przydrożnego krajobrazu...
Do 24.09.2020
11 : 26 min
Reportaż: Ostatnia lekcja
Kilka dni temu w Dąbrowie Górniczej spotkali się wychowankowie najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych na świecie szkoły górniczej - legendarnej Sztygarki.XII Zjazd Absolwentów, jak deklarowali organizatorzy, był ostatnim spotkaniem byłych uczniów i nauczycieli tej zasłużonej szkoły, zamykającym jej historię. Były przemowy, były medale, były podziękowania. Potem przyszedł czas na wspomnienia. Także te mniej oficjalne..."Ostatnia lekcja" - tak zapis rozmów przeprowadzonych na ławce na szkolnym dziedzińcu zatytułowała Anna Sojka. Dźwiękowo zrealizował go Grzegorz Woś.
Mi 23.09.2020
8 : 26 min
Reportaż: Poznajcie Nikosia.
Nikoś Skawiński- ma dwa i pół roku, w domu kochających rodziców, brata Michała i psiaka Lolka. Nikoś ma chore serce... tak bardzo chore, że wymaga bardzo skomplikowanej operacji w Genewie. Nikt w Polsce nie chce podjąć się tej operacji. Nikoś czeka, ale czas nie działa na Jego korzyść. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Eweliny Kosałki-Passi "Poznajcie Nikosia"... To był reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Poznajcie Nikosia" realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.Jeśli ktoś chciałby pomoc Nikosiowi - wystarczy wejść na stronę internetową: https://www.siepomaga.pl/nikodem-skawinski
Mo 21.09.2020
10 : 00 min
Reportaż: Historia i historyjki
Okazji do przywołania zdarzeń z przeszłości dla Polaków- sporo ostatnio... Stulecie Powstań Śląskich, stulecie Bitwy Warszawskiej, 40- lecie powstania Solidarności i tak można by jeszcze wiele rzeczy wymienić... My proponujemy reporterską relację Wojciecha Paculi z ubiegłotygodniowej XX-tej, katowickiej Konferencji Historycznej, zorganizowanej pod patronatem Polskiego Radia Katowice.
Mi 16.09.2020
11 : 32 min
Reportaż: Najdłuższy dzień w historii
4 września 1939 roku w Częstochowie przeszedł do historii jako "krwawy poniedziałek". Żołnierze Wehrmachtu dopuścili się egzekucji na ludności miasta. Szacuje się, że zginęło wtedy około pół tysiąca osób. Szczątki 13 z nich znaleziono w minionym roku pod częstochowską Archikatedrą.81 lat po tamtych wydarzeniach - 4 września 2020 roku - na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie pochowano niewinne ofiary tamtego dnia.
Do 10.09.2020
10 : 19 min
Reportaż: Człowiek foka
Najlepiej odnajduje się w wodnych głębinach, w towarzystwie morskich zwierząt. Wolne chwile spędza doskonaląc technikę pływacką w katowickich stawach. Jak sam zaznacza - od początku tego roku nie pływał jedynie 4 razy. Czy to wystarczy, żeby tytułować Leszka Naziemca człowiekiem-foką?Materiał w realizacji Grzegorza Wosia.
Do 10.09.2020
11 : 09 min
Reportaż: My albo oni
W ostatnich tygodniach w Katowicach odbyło się co najmniej kilka manifestacji i kontrmanifestacji organizowanych przez środowiska nacjonalistów. Niektórym uczestnikom postawiono zarzuty propagowania faszystowskiego ustroju państwa. Skąd się biorą radykalne nastroje w naszej najbliższej okolicy i jak się mają do historii regionu? O tym w reportażu Samuela Barona "My albo oni".
Di 08.09.2020
10 : 45 min
Reportaż: Dziewczyny od świętej Teresy
Przywołana święta Teresa to nie kto inny jak Matka Teresa z Kalkuty - założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłosierdzia.Dzień beatyfikacji to 5 września, bo wtedy decyzją papieża Jana Pawła II ogłoszono ją błogosławioną, kilka lat później papież Franciszek ja kanonizował. Postać Matki Teresy jest patronką Koła CARITAS w Sławkowie, gdzie ludzie związani z tą organizacją charytatywną ufundowali ornat z wizerunkiem świętej, wzorowany zresztą na indyjskim "sari".Okazja nietuzinkowa - 15 lat działalności. Uroczystości religijne w Sławkowie z tej okazji odbyły się w miniony weekend. Wtedy też Wojciech Pacula miał okazje zapytać o powołanie do służby pod auspicjami CARITAS-u.Realizacja dźwiękowa - Krzysztof Kiczek.
Mo 07.09.2020
11 : 37 min
Reportaż: Co zdarzyło się w Jastrzębiu?
Przez kilka dni obchodziliśmy 40 rocznice podpisania porozumieć sierpniowych w Szczecinie i Gdańsku. W tle tych uroczystości i tego co działo się 40 lat temu są Porozumienia Jastrzębskie. To wówczas górnicy zastrajkowali w geście solidarności z robotnikami na Wybrzeżu, ale też po to, aby upomnieć się o swoją godność i pokazać Polsce, że Śląsk zawsze staje w obronie najważniejszych wartości. O tym jest audycja przygotowana przez Marka Mierzwiaka, któremu uczestnik tamtych górniczych protestów - Alojzy Pietrzyk opowiedział o przyczynach strajku, atmosferze panującej wówczas na Śląsku i o tym co dla górników, ale i ludzi tutaj mieszkających było wówczas najważniejsze.Audycje zrealizował Jacek Kurkowski
Fr 04.09.2020
15 : 15 min
Reportaż: Daje ludziom najwięcej.
Mija właśnie 40 lat od odpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 3. września 1980 roku wśród sygnatariuszy dokumentu był Grzegorz Stawski bohater dzisiejszego reportażu. Za chwilę cofniemy się w czasie do sierpnia 80. roku także dzięki nagraniom z archiwum Radia Katowice. Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Daje ludziom najwięcej". Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 03.09.2020
10 : 33 min
Reportaż: Odnowiona świątynia | Radio Katowice
Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu obchodzi w tym roku 100 lat istnienia. Świątynia powstała jako podziękowanie za odzyskanie niepodległości oraz zwycięskie powstania śląskie. Wchodząc do kościoła uderza odwiedzających światło, piękno i błękit. Po historycznej, odnowionej w całości świątyni oprowadził reporterkę Radia Katowice proboszcz, ksiądz doktor Jacek Plech.
Mi 02.09.2020
13 : 07 min
Reportaż: Prowokacja Gliwicka
Pierwszy dzień września – data dla Polski szczególna w odniesieniu do roku 1939, kiedy hitlerowskie Niemcy dokonały agresji zbrojnej na nasz kraj. Wydarzenia sprzed osiemdziesięciu jeden lat odkrywane i weryfikowane są nieustannie, przybywa informacji o zdarzeniach w Katowicach i na Górnym Śląsku. Rok temu, gdy mijało 80 lat od wybuchu wojny, zorganizowano w Muzeum w Gliwicach, w budynku tamtejszej radiostacji, sympozjum naukowe przybliżające kulisy tak zwanej "prowokacji gliwickiej", jaka Niemcom posłużyła za pretekst do agresji na Polskę. Przywołana została postać Franciszka Honioka, pierwszej ofiary drugiej wojny światowej. Gliwickie Muzeum przy współpracy naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydało przed rokiem okazjonalną publikację opartą na pracach konkursowych, których autorami była młodzież szkolna. Korepetycje z historii w reportażu Wojciecha Paculi.
Di 01.09.2020
9 : 45 min
Reportaż: Iść własną drogą.
"To ludzie spotkani na drodze mojego życia sprawili, że wybrałem naukę, że jestem wciąż niezmiennie zainteresowany jej rozwojem. To ludzie nauczyli mnie patrzeć na życie i sprawy refleksyjnie, twórczo, twardo, ale i życzliwie”. Tak mówi o sobie nestor krajowej onkologii, wybitny uczony, twórca polskiej szkoły biologii nowotworów, a także powstaniec warszawski, społecznik, nauczyciel i autorytet moralny dla kilku pokoleń lekarzy - prof. Mieczysław Chorąży. Dziś przypadają 95. urodziny Pana Profesora. Opowieść o skromności, autorytetach i wciąż nieodkrytej tajemnicy życia dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski. "Iść własną drogą" - opowieści profesora Mieczysława Chorążego wysłuchała Anna Sojka.
Mo 31.08.2020
13 : 07 min
Reportaż: Przyjaciele
Dziś opowiemy Państwu o niezwykłej przyjaźni. Choć niektórym wydaje się ona niemożliwa - jednak istnieje. Chodzi o przyjaźń między kotem a człowiekiem.O swojej miłości do zwierząt reporterce Radia Katowice opowiedziała miłośniczka kotów - Justyna Gawron.Reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Przyjaciele" zrealizował Grzegorz Woś.
Do 25.06.2020
6 : 58 min
Reportaż: Stanisław Mazuś.
Jak sam mówi kocha malować gary kuchenne, złociste cebule i srebrzyste czosnki. Jesienią i zimą maluje zwykle martwą naturę, wiosną uwielbia kolory natury.Stanisław Mazuś Wkracza właśnie w 80 - tą wiosnę swojego życia. Urodził się w Lublinie, choć większość swojego życia spędza w Tychach. Dziś o sławnym nie tylko w Polsce, ale i na świecie malarzu ze Śląska w reportażu Wojciecha Skowrońskiego.
Mi 24.06.2020
14 : 44 min
Reportaż: "Daria".
O Darii, bohaterce dzisiejszego reportażu można powiedzieć, że przez całe życie towarzyszyło jej cierpienie. O istocie cierpienia wyrażonego w sztuce mówi także w poruszający sposób prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego. Co wynika dla słuchacza z tego zestawienia ? Z jednej strony dramatyczne przeżycia konkretnej osoby, z drugiej obrazy namalowane przez ekwadorskiego artystę i umieszczone w specjalnej budowli nazwanej Kaplicą Człowieka w Quito. Czy te dwie tak różne opowieści połączone razem mówią nam coś więcej o ludzkim cierpieniu "Daria" to tytuł reportażu Anny Sekudewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Mi 24.06.2020
31 : 49 min
Reportaż: Dom
Podczas pandemii koronawirusa są osoby, które są niemal całkowicie -fizycznie -odizolowane od bliskich. To osoby starsze przebywające w domach opieki. W Chorzowie działa jednak pewne miejsce, gdzie ta rozłąka jest zdecydowanie bardziej humanitarna.Mowa o domu Opieki "Honorata" w którym pani Dyrektor, lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny starają się jak mogą, by pensjonariusze nie czuli się samotni.Reportaż Agnieszki Loch. Realizacja dźwiękowa Grzegorz Woś.
Di 23.06.2020
14 : 04 min
Reportaż: Szansa na zmianę.
20 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Polski odwiedził Katowice. Spotkał się z wiernymi na lotnisku Muchowiec. Według szacunków na płycie lotniska mogło być nawet półtora miliona osób. Jak mieszkańcy regionu wspominają tamten dzień? Jak wyglądała organizacja pielgrzymki ze strony Kościoła, służb bezpieczeństwa? O tym wszystkim i nie tylko w reportażu Eweliny Kosałki-Passi "Szansa na zmianę".
Mo 22.06.2020
12 : 02 min
Reportaż: Jubileusz Piasta Gliwice.
75. urodziny świętuje Klub Sportowy Piast Gliwice. W czasach swojej świetności Piast był największą organizacją w mieście, licząc nawet 16 sekcji, a w nich zrzeszonych było kilka tysięcy osób. To w Piaście wychował się mistrz olimpijski we florecie Egon Franke, to w Gliwicach trenowała olimpijka i rekordzistka świata w rzucie oszczepem Ewa Gryziecka, to z Piasta do reprezentacji Polski trafił Kamil Glik. Dziś Piast to lekkoatletyka, brydż, szermierka, futsal i piłka nożna, która jest klubowym okrętem flagowym. Trudno się temu dziwić, bo w ubiegłym roku gliwiczanie sięgnęli po pierwszy historyczny tytuł mistrza Polski. Dlatego skupiamy się na osobach blisko związanych z piłkarską sekcją Piasta. Reportaż o jubileuszu Piasta Gliwice przygotował Tadeusz Musioł.
Do 18.06.2020
10 : 07 min
Reportaż: Stare miasto, nowe podwórka.
Zwykło się mówić, że częstochowskie Stare Miasto to dzielnica podwórek - zamknięta, a przez to niedostępna. Nie brakuje też opinii, że wręcz niebezpieczna. I być może kiedyś faktycznie tak było. Dziś to dzielnica sąsiedzkich inicjatyw, wspólnych działań, a podwórka to już nie zamknięta przestrzeń, tylko małe lokalne społeczności. Stare miasto, nowe podwórka - reportaż Martyny Słabikowskiej.
Mi 17.06.2020
9 : 42 min
Reportaż: Artysta, który tworzy bez dłoni.
Mariusz Kędzierski to wyjątkowy artysta. Jego wyjątkowość nie polega wyłącznie na tym, że tworzy bez dłoni. Portrety jego autorstwa doceniane są Polsce i na świecie. Swoje prace wystawiał również na Śląsku, m.in. w Bytomiu, gdzie przyjechał na zaproszenie bytomskiego malarza Andrzeja Styrny. Historia niepełnosprawnego-pełnosprawnego portrecisty w reportażu Agnieszki Loch.
Di 16.06.2020
12 : 25 min
Reportaż: Pogotowie Carmen.
Pani Carmen urodziła się na Kubie, ale losy tak się potoczyły, że większość swojego życia spędza w Polsce wykonując piękne i zobowiązujące zajęcie. Otóż pani Carmen wspólnie z mężem, na 10 piętrze, prowadzi pogotowie rodzinne. Skąd taka życiowa decyzja, co się z nią wiąże i z jakimi problemami może wiązać się tego rodzaju działalność? O tym w reportażu Wojciecha Skowrońskiego.
Mo 15.06.2020
13 : 08 min
Reportaż: Kojkokojko.
Dwie, całkowicie od siebie różne, łączy je wspólna pasja. Daria Kasprzak i Monika Staszek to autorki podcastu z bajkami dla dzieci. Na swoim koncie mają na razie tylko kilka bajeczek, choć ich artystyczna przygoda trwa już wiele lat. Wspólnie główkują, wymyślają, tworzą i inspirują się nawzajem.
Mi 10.06.2020
11 : 16 min
Reportaż: Energetycy
Dostęp do energii elektrycznej dla większości z nas jest czymś oczywistym. Korzystamy z niej bez refleksji, tak po prostu... Dopiero kiedy dojdzie do awarii, zaczyna do nas docierać, że tak naprawdę to cała machina i setki ludzi, którzy pracują by elektryczność była... czymś oczywistym.
Mo 08.06.2020
10 : 09 min
Reportaż: Kontenerowcy.
Jedzą to, co znajdą w śmietnikach. Polują głównie nocą - mowa o kontenerowcach lub inaczej freeganach. To osoby, które sprzeciwiają się konsumpcyjnemu stylowi życia i nie zgadzają się na marnowanie jedzenia. A tego - przeciętny Polak rocznie wyrzuca 235 kg. Jak wyglądają "spotkania śmietnikowe"? I czy to niebezpieczne? Sprawdziła - na własnej skórze - Marta Dobrowolska. A był to reportaż "Kontenerowcy" Marty Dobrowolskiej, w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Do 04.06.2020
9 : 45 min
Reportaż: Śmieciowa zawierucha.
Od poniedziałku w prawie siedmiotysięcznym Sławkowie, obowiązuje nowy system zbiórki odpadów. Jak wszystko co nowe, rodzi wiele problemów, kontrowersji i obaw. Dziś już znamy efekt swoistej batalii czy też zawieruchy śmieciowej.W mieście jest czysto. Tych starych, ogólnodostępnych składowisk z kontenerami na odpady, gdzie każdy mógł wyrzucić śmieci, już nie ma. Było jednak nerwowo... Dokumentuje to reportaż Wojciecha Paculi: Śmieciowa zawierucha.
Mi 03.06.2020
12 : 40 min
Reportaż: Rodzina.
Choć nie są spokrewnieni mieszkają razem i stanowią rodzinę. Mowa o osobach niepełnosprawnych intelektualnie oraz wolontariuszach z domu św. Józefa w Katowicach. Dom powstał w ramach stowarzyszania "Spes", które od 35 lat pomaga potrzebującym. Organizuje pracę, wypoczynek oraz schronienie po śmierci rodziców. Poznajcie Państwo mieszkańców tego wyjątkowego domu. Już teraz stowarzyszenie "Spes" szuka wolontariuszy na wakacyjny wyjazd z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie "13 dni radości". Szczegóły można znaleźć na facebooku wpisując" Stowarzyszenie Spes". Reportaż zrealizował Grzegorz Woś.
Di 02.06.2020
10 : 17 min
Reportaż: TALERZ.
Tytułowy TALERZ, to szczególny rekwizyt, przekazywany w ręce tego, kto obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej.Realizacja dźwiękowa: Jacek Kurkowski.
Mo 01.06.2020
14 : 52 min
Reportaż: Uwaga remont.
"Uwaga remont" za dnia pracuje w korporacji, ale w jej żyłach płynie burleska i jazz. Wieczorem występuje na scenie, na której przemienia się w drag personę. Tak było podczas 2. Przeglądu Piosenki Przegiętej. Impreza gości performerki i performerów, którzy swobodnie podejmują temat własnej tożsamości seksualnej. O scenicznej transformacji opowiedzieli Wueska, Unicorn Angel, Lola Noir, Miss Basic i Uwaga Remont. Reportaż został nagrany przez Paulinę Pikiewicz podczas 2. Przeglądu Piosenki Przegiętej organizowanej przez Śląsk Przegięty. Montaż Paulina Pikiewicz. Miks i mastering Grzegorz Woś.
Do 28.05.2020
13 : 22 min
Reportaż: Mocarze
Pięć przeszczepów obu płuc od początku wybuchu pandemii wykonano w Ślaskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Choć lekarze i pielęgniarki pracują w niezwykle trudnych warunkach, wszystkie siły i całe serce poświęcają dla pacjentów. Reportaż Agnieszki Loch.
Mi 27.05.2020
11 : 51 min
Reportaż: Macierzyństwo
W kolorowych gazetach czy mediach społecznościowych macierzyństwo jest idealne, matki są wyspane, zawsze perfekcyjne, a dzieci nigdy nie płaczą. Tymczasem mamy z Instagrama czy ustawianych sesji zdjęciowych nie istnieją. Dziś - przy okazji Dnia Matki - opowiadamy jakie jest to prawdziwe macierzyństwo, o chwilach szczęścia, ale i bezradności, i o tym jak mamy definiują same siebie. Reportaż Joanny Opas.
Di 26.05.2020
14 : 38 min
Reportaż: Człowiek zaklęty w przedmiocie.
Co skrywa wieczne pióro? Czy jesteśmy w stanie poznać historię człowieka tylko trzymając w ręku należący do niego przedmiot? W warsztacie pana Przemysława czas jest pojęciem względnym, bo wieczne pióra, które naprawia są po prostu... wieczne. Reportaż Eweliny Kosałki-Passi "Człowiek zaklęty w przedmiocie" zrealizował dźwiękowo Jacek Kurkowski.
Mo 25.05.2020
10 : 41 min
Reportaż: Wampir z Zagłębia.
"Wampir z Zagłębia". Postać, która wywoływała prawdziwy popłoch wśród mieszkańców regionu. Doniesienia prasowe powodowały, że wieczorem ludzie, a w szczególności kobiety, bały się wychodzić z domu. Dzisiaj przypominamy tą historię z czasów jeszcze PRL-u. Reportaż Wojciecha Paculi.
Do 21.05.2020
13 : 06 min
Reportaż: Z pamiętnika przetrwania teatru | Radio Katowice
Teatr w Polsce przeniósł się do Internetu. To tam oglądamy teraz aktorów w miniaturach, monodramach i głośnych spektaklach, które zarejestrowane zostały jeszcze przed pandemią. Każda ze scen naszego regionu ma swój sposób na przetrwanie trudnego czasu. "Z pamiętnika przetrwania teatru" to reportaż Ewy Niewiadomskiej o Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. W nagraniach wzięli udział między innymi Iwona Woźniak, Dyrektorka Teatru Zagłębia i jej zastępca do spraw artystycznych, Jacek Jabrzyk. Reportaż zrealizował Rafał Drabek.
Mi 20.05.2020
9 : 46 min
Reportaż: Biblioteczne naj... | Radio Katowice
Najmniejsze, największe, najstarsze, najstraszniejsze - to tylko niektóre naj...-publikacje, które ma w swoich zbiorach Biblioteka Śląska. Wszystkie zaskakujące i zadziwiające. Każdy może też już wybrać się do Biblioteki Śląskiej, choć jeszcze nie na oglądanie zbiorów specjalnych. Od poniedziałku biblioteka znowu jest otwarta dla czytelników, ale na razie w ograniczonym zakresie – czynna jest wyłącznie wypożyczalnia. Kolejka, która ustawiła się przed gmachem - buduje. Zdjęcia najciekawszych egzemplarzy Biblioteki Śląskiej znajdą Państwo na profilu jej fejsbukowym. Śladem największych skarbów śląskiej książnicy wybrała się Agnieszka Strzemińska, oczywiście z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa.
Di 19.05.2020
9 : 59 min
Reportaż: Zostań z Nami | Radio Katowice
Mija sto lat od narodzin papieża Jana Pawła II. Chcemy Państwu przypomnieć wizyty Ojca Świętego w naszym regionie. Województwo odwiedził 7 razy. Gdzie był? jak wspominają to osoby, które w tych pielgrzymkach uczestniczyły? Co mówił do Nas papież? Zapraszamy na dokument Eweliny Kosałki-Passi i Zdzisława Maklesa "Zostań z Nami".
Mo 18.05.2020
33 : 09 min
Reportaż: Zdrowie i sprawność na kliknięcie | Radio Katowice
Telefon zaufania, porady rehabilitanta, terapeutyczne bajki, kardiolog, psychiatra – wydawało się, że przeniesienie do internetu leczenia chorych i wspomagania dzieci niepełnosprawnych, z różnego rodzaju zaburzeniami jest iluzją. Niespełna dwa miesiące pokazały jednak, że wcześniej opieraliśmy się rewolucji, którą wymógł w końcu na nas niewidoczny wróg. O ironio, coś co przewróciło nasz świat do góry nogami, przyniosło nie tylko lęk, strach i otworzyło otchłań niewiadomej, ale wirus z koroną w nazwie wyzwolił w wielu niebywałą kreatywność. Czy aby na pewno, w 100 procentach, to co się wydarzyło w wielu dziedzinach będzie nieodwracalne, szczególnie jeśli myślimy o służbie zdrowia? Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej i Wojciecha Skowrońskiego pt. "Zdrowie i sprawność na kliknięcie".
Do 14.05.2020
12 : 25 min
Reportaż: Czerwone maki | Radio Katowice
W dzisiejszym kalendarium historycznym widnieje wiele ważnych zdarzeń. 12 maja 1944 roku to początek bitwy o Monte Casino we Włoszech w ramach tak zwanej"włoskiej kampanii" II Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. 12 maja 1920 roku urodziła się Irena Anders, 12 maja 1970 roku zmarł generał Władysław Anders. Ich prochy spoczywają na cmentarzu wojskowym pod Monte Cassino. Przed nami archiwalne nagranie wywiadu z Ireną Anders zrealizowane w Rybniku ponad dwadzieścia lat temu, gdy uczestniczyła w uroczystości nadania imienia generała Andersa jednej z tamtejszych szkół.
Di 12.05.2020
11 : 52 min
Reportaż: Anonimowe | Radio Katowice
Są sytuacje w życiu w których tylko pomoc drugiego człowieka może uratować zdrowie i życie. Chodzi tu o nałogi - podstępne i śmiercionośne. Są kobiety, które na własnej skórze doświadczyły choroby alkoholowej. Dziś dzielą się swoją siłą i nadzieja z tymi którzy wciąż jeszcze cierpią. Reportaż Agnieszki Loch.
Mo 11.05.2020
12 : 09 min
Reportaż: Technoszczepionka | Radio Katowice
Jak zaawansowana technologia może pomóc w zwalczaniu koronawirusa? Korea Południowa jest uznawana za jeden z krajów, który najlepiej radzi sobie z pandemią. Wczoraj zanotowano tam tylko dwa przypadki choroby. Przemysław Krompiec pochodzi ze Śląska i mieszka w Seulu od 13 lat. Jego zdaniem koreański sukces ma zawiązek z wykorzystaniem aplikacji, która zabiera ludziom ich prywatność. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Technoszczepionka" Anny Dudzińskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.
Do 07.05.2020
12 : 29 min
Reportaż: Most | Radio Katowice
Bohater reportażu "Most" - dyplomata, znany Państwu z naszej anteny, jako znawca protokołu dyplomatycznego i savoir-vivre'u, zawodowy tłumacz, znający biegle kilka języków, do niedawna I sekretarz Ambasady RP w Moskwie, z-ca Dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie, rusofil - Leszek Leopold baron von Biberstein Kazimierski posiada jeszcze jedną umiejętność... Ale o tym w zrealizowanym przez Jacka Kurkowskiego reportażu Jadwigi Woźnikowskiej pt. "MOST".
Mi 06.05.2020
16 : 48 min
Reportaż: Europejska Pieśń o Kopalni | Radio Katowice
"Euro Song o kopalni" to nazwa młodzieżowego projektu w formie warsztatów muzycznych zakończonych spektaklem. Zrealizowano go 10 lat temu. Wiosną 2010 roku, młodzież ze Sławkowa wyjechała do Francji, do niewielkiej miejscowości Messeix w Owerni. Potem z rewizytą przyjechali do Sławkowa młodzi Francuzi. Wspólne widowisko zaprezentowano wtedy między innymi w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie i w sławkowskim MOKu. Messeix i SŁAWKÓW to miasta partnerskie. Co warto dodać…?W Messeix kopalnie zamknięto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W Sławkowie "bieda szyby" funkcjonowały do roku 1939 a tamtejsze tradycje górnictwa srebra i ołowiu sięgają nawet średniowiecza. Dziś przywołamy tamten "Kopalniany EURO SONG" w reportażu Wojciecha Paculi zatytułowanego Europejska Pieśń o Kopalni.
Di 05.05.2020
10 : 43 min
Reportaż: Bolero czasu kwarantanny | Radio Katowice
Ostatnie tygodnie są zaskakujące i trudne dla wszystkich. Uczymy się żyć i pracować w zupełnie nowych okolicznościach. Czas kwarantanny stał się wyzwaniem dla wielu, wymaga ogromnej kreatywności i pomysłów na inny sposób realizacji zawodowej. Także dla muzyków. Ich praca bez publiczności i w odosobnieniu wydaje się nie mieć sensu. Jednak się nie poddają, czego liczne dowody mamy w internecie, na antenie Radia Katowice również. Pierwszym muzycznym eksperymentem, który prezentowaliśmy w naszym programie i w sieci równocześnie, był projekt spontanicznie zrealizowany przez muzyków katowickiego NOSPR-u. Postanowili razem, choć osobno, nagrać i połączyć z obrazem video, Bolero Ravela. Jak to wyglądało w praktyce, sprawdziła Agnieszka Strzemińska i zebrała muzyków razem, choć osobno, w jednej audycji zatytułowanej "Bolero czasu kwarantanny". Całość dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.
Mo 04.05.2020
15 : 45 min
Reportaż: Złota klatka | Radio Katowice
Martynika to zamorskie terytorium Francji, stanowi więc część Unii Europejskiej, ale położonej na drugiej półkuli. Wyspa zwana jest przesiadkową - to z niej organizowane są loty do Europy.Dzięki bohaterowi "Złotej klatki" autorstwa Jadwigi Woźnikowskiej przeniesiemy się do raju, który stał się z czasem dla wielu Europejczyków więzieniem. Gdy początkowo w tym więzieniu jest się w towarzystwie, to pół biedy – gorzej, gdy na pokładzie zostaje się samemu.
Do 30.04.2020
13 : 23 min
Reportaż: Wszystko będzie dobrze | Radio Katowice
Opowiada o świecie, którego już nie ma. Omar Al Hlaby, dziennikarz z Aleppo od 9 lat rejestruje historię wojny syryjskiej, wojny w skutek której zginęło już ponad pół miliona ludzi. Teraz sam potrzebuje pomocy, której chce mu udzielić Karolina Baca Pogorzelska, współorganizatorka akcji "uwolnic Omara"Karolina jest dziennikarką od lat związaną z naszym regionem, pisze o węglu i ważnych dla Śląsku sprawach. Tym razem, wraz z autorką reportażu Anną Dudzińska zabiera państwa do Syrii. Audycję "It's gonna be all right. Jeszcze będzie dobrze" zrealizował Jacek Kurkowski.
Mi 29.04.2020
13 : 00 min
Reportaż: 1, 2, 3... splajtujesz w koronawirusie... Ty! | Radio Katowice
Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie zupełnie. Mniej wychodzimy, mniej kupujemy, nie spotykamy się ze znajomymi. Mówi się, ze COVID-19 zapoczątkował wielki kryzys gospodarczy. Kto przetrwa? Kto splajtuje? Ewelina Kosałka-Passia rozmawia z ludźmi, którzy postanowili zrealizować swoje marzenia i stworzyć coś "swojego". Fotograf ślubny, kwiaciarka i twórca centrum rozwoju dziecka. 3 historie o tym, jak wirus atakuje nie tylko nasze zdrowie.Reportaż "1,2,3 splajtujesz w koronawirusie... Ty!". Realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.
Di 28.04.2020
9 : 37 min
Reportaż: Szansa | Radio Katowice
Życie w izolacji jest uciążliwe dla wszystkich. Są jednak ludzie, którzy potrafią z uśmiechem czerpać z życia pełnymi garściami. O kim mowa? Odpowiedź w reportażu Agnieszki Loch pt. Szansa. Uśmiech sam ciśnie się na usta.
Mo 27.04.2020
10 : 12 min
Reportaż: Bohaterowie i procedura | Radio Katowice
"Jedne szpitale działają dobrze, inne wspaniale a jeszcze inne w ogóle sobie nie radzą. I to o tych ostatnich najczęściej słyszymy" - uważają bohaterowie reportażu Anny Dudzińskiej. Posłuchajmy dzisiaj głosów tych, którzy nie pracuja w szpitalach zakaźnich, a którzy od początku pandemii walczą by przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami. Ich zdaniem przy złej organizacji służby zdrowia pomóc może tylko rozsądek zarządzających poszczególnymi placówkami. Reportaż Anny Dudzińskiej "Bohaterowie i procedura" zrealizował Jacek Kurkowski. Reportaż powstał dzięki pomocy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
Mi 22.04.2020
12 : 33 min
Reportaż: Kostaryka | Radio Katowice
To miały być kolejne bardzo udane i długo wyczekiwane wakacje. Pani Joanna, Polka pochodząca z Dąbrowy Górniczej, która na co dzień mieszka i pracuje w Luksemburgu, jest jedną z tych osób, które w chwili wybuchu światowej epidemii koronawirusa znajdowały się daleko poza granicami kraju. O najtrudniejszych chwilach, walce o powrót do domu z oddalonej o ponad 10 tysięcy kilometrów Kostaryki, w której bohaterka dzisiejszej relacji znalazła się sama ze swoim 3-letnim dzieckiem, w reportażu Katarzyny Herbuś.
Do 16.04.2020
10 : 15 min
Reportaż: Wolontariusz, ale Czad! | Radio Katowice
Wojciech Pacula proponuje opowieść o wolontariuszu, którego spotkał niedawno. Chłopaku, który mieszka i pracuje na Śląsku, ale niedawno odwiedził samo serce Afryki, by pomagać innym. W młodzieżowym "slangu" sformułowanie, że coś jest "czadowe" oznacza nadzwyczajność, niepospolitość, wyjątkowość... czasem ekstremalność. Zapraszamy do wysłuchania niecodziennej spowiedzi wolontariusza, który został powołany do służby potrzebującym w Czadzie.
Mi 15.04.2020
12 : 00 min
Reportaż: Z końca świata | Radio Katowice
Ponad 15 tysięcy kilometrów od Polski znajduje się Wyspa Wielkanocna, znana na całym świecie z prastarych posągów stojących dookoła linii brzegowej. Dzika i nadal mało dostępna jest marzeniem podróżników z całego świata. Marzyła o niej również Ewa Wilczyńska Saj i własnie tam zastała ja epidemia koronawirusa. Repotaz "Z końca świata" Anny Dudzińskiej zrealizował Jacek Kurkowski.
Di 14.04.2020
11 : 47 min
Reportaż: Gdy stanął czas | Radio Katowice
Mija 10 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wracamy do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku w audycji dokumentalnej Eweliny Kosałki-Passi"Gdy stanął czas", realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski
Fr 10.04.2020
18 : 51 min
Reportaż: Kobiety i nadzieja w mroku | Radio Katowice
Zamknięte w domu, pełne niepokoju, łączące pracę zawodową z nauką swoich dzieci - tak wygląda życie wielu kobiet w czasach pandemii. Instruktorka jogi, Katarzyna Szota Eksner postanowiła spisywać ich historie w czasach koronawirusa. Reportaż a "Kobiety i nadzieja w mroku" Anny Dudzińskiej zrealizował Jacek Kurkowski. Tytuł reportażu nawiązuje do książki amerykańskiej felietonistki Rebeki Solnit "Nadzieja w mroku". Autorka reportażu bardzo dziękuje swoim bohaterkom, które w czasach pandemii SAME nagrywały na telefon sceny w swoich domach.
Mi 08.04.2020
11 : 47 min
Reportaż: Wszyscy jesteśmy w domu | Radio Katowice
To był radiowy eksperyment. Autorka reportażu Ewelina Kosałka-Passia, dokładnie o 16.30, przez pięć dni, nagrywała rozmowy z pięciorgiem swoich przyjaciół. 5 miast: Gdańsk, Katowice, Białystok, Sosnowiec, Bielsko-Biała. 5 domów i 5 opowieści: o kwarantannie, izolacji, samotności, bliskości, więzieniu i wolności. Jak wyszła ta dźwiękowa mozaika? Posłuchajmy reportażu "Wszyscy jesteśmy w domu".
Di 07.04.2020
12 : 21 min
Reportaż: Żal | Radio Katowice
Tytułowy "Żal" dziś nie odnosi się tylko do nabożeństw wielkopostnych. To żal za tym co przeminęło, ale też za tym co pozostało, a czego w tym wyjątkowym czasie kontynuować nie możemy w trosce o swoje zdrowie, jak i życie. O postnym czasie w Beskidach, dawnych marzonnach oraz palmie wielkanocnej w brenieńskiej "Przytulii" opowiadają: dr Małgorzata Kiereś, Katarzyna Macura, Alojzy Nowak oraz najmłodsza, ale posiadająca piękną wiedzę o regionie - Dorota Greń-Grajewska.
Sa 04.04.2020
10 : 09 min
Reportaż: W głębi Ducha | Radio Katowice
"W głębi Ducha" - reportaż z pielgrzymki do Rzymu na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Autorka reportażu Anna Sojka towarzyszy pielgrzymom, jest w tym czasie w Watykanie.
Do 02.04.2020
18 : 10 min
Reportaż: Za Nim poszlibyśmy wszędzie | Radio Katowice
"Za Nim poszlibyśmy wszędzie" - reportaż to zapis z uroczystości pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Anna Sojka wraca do Watykanu...
Do 02.04.2020
14 : 26 min
Reportaż: Jak tu cicho... 21:37 | Radio Katowice
Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Nie będzie dziś wielkich obchodów, kościoły nie wypełnią się wiernymi, a Plac św. Piotra w Watykanie będzie pusty. Panująca pandemia koronawirusa zmieniła obraz świata, zmieniła nas - jesteśmy odizolowani od drugiego człowieka, bo on może stanowić zagrożenie. Zapraszamy na reportaż Eweliny Kosałki-Passi, w którym oprócz trudnej, cichej współczesności wracamy także do 2 kwietnia 2005 roku. "Jak tu cicho...21:37"... W reportażu wykorzystane zostały archiwalne nagrania dziennikarzy Radia Katowice. Całość zrealizował Jacek Kurkowski.
Do 02.04.2020
11 : 48 min
Reportaż: Lekcja w salonie | Radio Katowice
Przy komputerach i laptopach. Dzieci na całym świecie uczą się na odległość. Z powodu pandemii koronawirusa ponad półtora miliarda uczniwów nie chodzi do szkoły. Według UNESCO szkoły zostały zamknięte w 185 krajach świata. W lekcjach online uczestniczy 89 procent wszystkich dzieci. "Lekcja w salonie" reportaż Anny Dudzińskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego
Di 31.03.2020
12 : 20 min
Reportaż: Maseczki z poprawczaka | Radio Katowice
Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Z dnia na dzień przybywa też osób, które chcą pomóc. Pomóc pacjentom, medykom i innym instytucjom. W Zawierciu na hasło "pomoc" zawsze reagują osadzone w Zakładzie Poprawczym. To one od lat włączają się w akcje charytatywne organizowane na terenie całego powiatu. Od lat pomaga im w tym dyrektor placówki Robert Kleszcz.Teraz nie mogło być inaczej. W Zakładzie Poprawczym ruszyła zawodowa taśma produkcyjna....
Mo 30.03.2020
8 : 39 min
Reportaż: 72 lata | Radio Katowice
To historia o miłości córki do ojca, czekaniu, które ma sens...o czasie, który płynie zawsze za wolno. To reportaż o zapomnianym bohaterze, wyklętej historii i o ukojeniu. Zapraszamy na reportaż Eweliny Kosałki-Passi "72 lata"...
Mo 30.03.2020
13 : 47 min
Reportaż: Harcerska pomoc | Radio Katowice
"Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” – to jeden z punktów prawa harcerskiego. Na ich pomoc można liczyć w każdej sytuacji, także i tej, trudnej. Każdego dnia napływają do nas nowe informacje odnoście koronawirusa, wśród nich są też te budujące. Chodzi o harcerzy, którzy ruszyli z pomocą w całej Polsce. Pomagają starszym, młodszym i tym, którzy pomoc niosą innym. Jak mówią- harcerstwo to służba, szkoła życia i nauka...„Harcerska pomoc” reportaż Gabrieli Kaczyńskiej
Mo 30.03.2020
9 : 08 min
Reportaż: Jesteśmy daleko | Radio Katowice
Polacy w różnych częściach świata znaleźli się w nowej sytuacji. Do tej pory mogli wrócić do kraju właściwie w każdej chwili. Bariera odległości była tylko w głowie. Wystarczyło kupić bilet na samolot, wsiąść do samochodu i po paru godzinach było się w domu. Przez całe lata przyjeżdżali na wakacje, w odwiedziny albo gdy ktoś z rodziny był chory. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. "Jesteśmy daleko" reportaż Anny Dudzińskiej, nagrany oczywiście z pewnej odległości zrealizował Rafał Drabek
Sa 28.03.2020
11 : 44 min
Reportaż: Miłość w czasach zarazy | Radio Katowice
Są takie rzeczy w życiu które trzeba organizować z dużym wyprzedzeniem... Na przykład śluby. No dobrze, a co jeżeli czyjaś data ślubu wypadnie akurat w czasie światowej pandemii?Powiedzą państwo że to trzeba mieć pecha! Ale jak śpiewał kiedyś John Lennon "życie jest tym, co spotyka nas gdy zajęci jesteśmy snuciem planów". Przedstawiamy państwu niestrudzonych zakochanych w czasach zarazy - Agatę i Marcina. „Miłość w czasach zarazy” reportaż Samuela Barona.
Sa 28.03.2020
8 : 07 min
Reportaż: Tylko rzeka szumi tak samo | Radio Katowice
Były wspólne spacery, wyprawy na basen i do lasu, przesiadywanie na piwie i kawie po obu stronach rzeki Olzy. Ale Polaków i Czechów mieszkających w Cieszynie łączy znacznie więcej - pracują po obu stronach granicy, mają swoje rodziny, pracę albo wysyłają dzieci do czeskiej szkoły. Wirus i ponowne wprowadzenie granic odebrało im to wszystko. Na jak długo? Kiedy znowu będzie normalnie."Tylko rzeka szumi tak samo" reportaż Anny Dudzińskiej zrealizował Jacek Kurkowski. Współpraca Szymon Brandys.
Sa 28.03.2020
11 : 10 min
Cookie-Einstellungen auf audials.com: Wir verwenden Cookies, um das bestmögliche Nutzererlebnis zu bieten, die Sicherheit zu gewährleisten, die Leistung zu verbessern und zur Personalisierung von Anzeigen. Sie können Ihre Präferenzen anpassen, indem Sie auf „Konfigurieren“ klicken. Weitere Informationen finden Sie in unserer Datenschutzrichtlinie und der Google Datenschutzerklärung und Nutzungsbedingungen